CITAT (tullmejs @ 18-05-2005, 01:47)
Intressant. Jag kan tillägga lite i marginalen att även förhållandevis högresistiva djur som myror effektivt kan hejdas av elstängsel vid låga spänningar. Lägg inte snigeltrådarna för tätt, så djur med ben har en chans till fri passage!
DelrapportTja... det händer inte så mycket på snigelfronten just nu.
Man slår en lov runt rabatten när man kommer hem från jobbet och sparkar bort 5-10 mumier som fastnat på natten och torkat ihop under dagen... och kollar läget en sväng på kvällen efter aktuellt om man ska hitta några sniglar typ.
Vad som kan sägas är att på baksidan... så kommer inte en snigel över... men kanske under ibland, då trälisterna har en tendens att slå sig då de omväxlande drar åt sig fukt/torkar i solen. Annars är det den sidan som tar mest av odjuren.
På framsidan så kan man på kvällen/morgonen se flera sniglar som kryper parallellt med tråden för att hitta en öppning in.
Fastnar sniglar med "baken" på enkel tråden så kan vissa ta sig loss enligt tester, fastnar med huvud delen = Kört för dem.
I snitt hittas nu endast en snigel i rabbaten morgon+kväll.
Den sista veckan så har det faktiskt varit påfallande lite sniglar överhuvudtaget i området runt rabbaten om man gämför hur det har varit förr om åren i detta området av trädgården.
Sätter man sig i gräset 5-6 meter in i skogsängen på baksidan och spanar så verkar det vara fullt med slemmisar som vanligt.. men men. Håller de sig där så är det ok för mig
Liljorna verkar återhämta sig något sånär, de blad som blivit mest bitna är tyvärr körda. Däremot så ser vi nu växter komma upp som det bara var stumpar över förr om åren
Får se om trådbyte till koppar sker nästa helg.