Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tips om klätterväxt!, Klätterväxt som insyns- och vindskydd
          Julia03
          Inlägg 16-07-2005, 09:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 74
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 585



          Hej!

          Jag är nyligen inflyttad i en hörnlägenhet i ett äldre bostadsområde med 2-vånings trähus. Min trädgård är bara ca 70 kvm. Jag vill inte ha vare sig plank eller häck, men gärna en grön inramning.Idag finns endast ett högst ordinärt staket ca 60-70 högt som jag förmodligen kommer att ta bort och ersätta med något annat. Utanför den ena långsidan är en gångväg -"planteringssidan" ligger här i norr. Annars ligger trädgården i västerläge med sol i princip hela dagen.

          Det som tar minst plats är vanlig spaljé, som får bli både insynsskydd och stomme till vindskydd - hade tänkt sätta det i olika höjder, högst vid gångvägen och i de två ytterhörnen.

          Kan någon tipsa om vad jag kan plantera för klätterväxt som helst är vintergrön? Hade tänkt murgröna - klarar den ett sådant
          läge? Finns det annat alternativ? Kan man samplantera med någon tålig klätterros? Gärna en rambler om den inte blir alltför kraftig.

          Bor i zon 2. Jorden är mycket bra med lera. Det som trivs här är rosor och clematis (tack och lov!) har jag sett i de andra trädgårdarna.

          Tacksam för alla tips jag kan få!



          smile.gif


          --------------------
          In the garden my soul is sunshine.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 03:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon