Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Konstig ros, Någon som vet vad det är?
          Susanna
          Inlägg 01-08-2005, 15:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 278
          Medlem sedan:
          13-05-2003
          Medlem nr: 1 399



          Hej!

          Hihi, nu har jag äntligen lärt mig hur man skapar ett album. Än så länge finns där bara en bild. En ros som växer i en bortglömd rabatt under några träd. Rosen är liten, bara cirka 50 cm hög. Den sätter en blomma per år och i år kom jag ihåg att fota den. Jag har ingen aning om vad det är, färgsättningen är blandad. Den blommar inte om och bildar inte nypon. Jag antar att det är något muterat! Rosen fanns här när vi flyttade hit för 3-4 år sedan. Eftersom som den står under träd, i en rabatt där det växer gräs, mår den nog inte så bra.

          Någon som vet vad det är/hur den blivit som den blivit och om den går att flytta?

          PS. Bilden är ganska liten, kan man göra den större?


          --------------------
          Susanna
          (med fritidshus i zon 1)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 6)
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 01-08-2005, 16:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Påminner om Chicago Peace så det är nog inte säkert att det är någon konstig mutation det kan vara en sort som ska ha de där färgerna. Att växten bara sätter en blomma kan vara att den inte trivs, det kan ex. vara för skuggigt.

          Är det en Chicago Peace eller liknande måste den ha minst 6timmars sol per dag för att ge gott om blommor.

          Det går bra att flytta rosen och för dig som bor i zon 1 går det bra att flytta både höst och vår. Bara att gräva upp rosen och rensa den fri från ogräs. Gräva en ny rejäl grop (i ett soligare läge) där den befintliga jorden blandas upp med ex, kompost eller rosjord. Planterar du på våren kan du blanda i några spadtag häst eller kogödsel i det översta lagret, planterar du på hösten skippa gödseln. Plantera rosen djupt, förädlingsstället ska vara runt 10-15cm under markytan. Se till så rosen har vatten från våren och framåt under odlingssäsongen + håll jorden ogräsfri så lär den bli större & den borde även sätta fler än en blomma.


          (Glömde skriva om den nya växtplatsen så är det bra om det inte har stått andra rosbuskar där nyligen med tanke på jordtröttheten)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera
          Susanna
          Inlägg 01-08-2005, 19:30
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 278
          Medlem sedan:
          13-05-2003
          Medlem nr: 1 399



          Hej!

          Har tittat på en bild av Chicago Peace som jag hittade i LÅG. Den ligger ganska nära i färg, men kändes lite mer rosa än den här. Fast det kanske skiftar lite från blomma till blomma. Rosen får nästan ingen sol alls, tror att solen försvinner där redan vid 10-tiden. Tre större träd står runt den och tar säkert all näring och allt vatten. Inte har jag skött den heller eftersom jag haft fullt upp med att omvandla en åker till en trädgård. Men jag tror jag ska flytta på den så att den får en chans. Det blir i vår, kommer att vara borta en längre period i höst.

          Hur kan man bedöma åldern på en ros? Om jag förstod LÅG rätt så är detta en rabattros och de ska tydligen inte leva så länge. Rosen fanns här när vi flyttade hit och här hade en 94-årig kvinna bott innan oss. Jag har svårt att tänka mig att hon planterade rosor de sista åren av sitt liv eftersom hon var sjuk. Men det är klart, rosor kan ju har varit hennes stor passion.


          --------------------
          Susanna
          (med fritidshus i zon 1)
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 01-08-2005, 19:56
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Även rabatt rosor kan , om de planteras djupt blli rotäkta .. då lever de längre -tror på C peace jag med ..


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Sommartorparn
          Inlägg 01-08-2005, 19:56
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          Hej, Jag tror inte det där med rabattrosors begränsade liv gäller i skåne. wink.gif

          Har själv en peace-ros och några andra vanliga rabattrosor som troligtvis är betydligt äldre än sin förväntade livslängd. Diskuterade detta med Kerstin en gång och hon föreslog att rosen kanske har utvecklat egna rötter ovanför ympen och då lever den längre. Om du tycker om rosen så är det väl en god ide att flytta den så den får mera ljus. Passa på att titta om den har fått egna rötter ovanför ympen. Och plantera den djupt. Massor med vatten till en början. Jag skulle förresten vänta med omplantering till framåt oktober.

          PS, hej Kerstin såg inte att du va här biggrin.gif


          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera
          Ophelia
          Inlägg 01-08-2005, 20:00
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Peacerosorna brukar vara långlivade sett till att vara en tehybrid. Att den varierar i sin färg kan just bero på att varje blomma har sin egen skiftning. Om du är osäker på om det är en CP så kan du leta efter Peacerosen. CP är en sport av den.

          Här har du en bra länk:

          http://www.alltomtradgard.se/roslistan/ind...=alfa§ion=C
           
          Citera
          Susanna
          Inlägg 01-08-2005, 20:00
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 1 278
          Medlem sedan:
          13-05-2003
          Medlem nr: 1 399



          Tack för tipsen!

          Jag har faktiskt inte ens tänkt på det här med ympställe /rotäkta. Jag ska kolla ordentligt när jag planterar om den. För jag tycker verkligen att den är värd en bättre plats.

          Kul att få svar på vilken sort det var!! Det blir liksom lättare att sköta om den när man vet. tongue.gif


          --------------------
          Susanna
          (med fritidshus i zon 1)
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 09:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon