Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Lite Grönsaksfrågor, Frågor om vitlök paprika majs
          AnkiHbg
          Inlägg 13-04-2003, 19:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 54
          Medlem sedan:
          14-02-2003
          Medlem nr: 753



          Hejsan
          Vi håller på att bygga uterum o mitt intresse för kökträdgårdsodling har helt plötsligt vaknat, tänkte fylla ena sidan av uterummet med olika krukor och planteringslådor med olika grönsaker plus en mysig fontän.

          Så nu är mina fönsterkarmar fyllda med små plantor och miniväxthus, men vet ej hur det kommer att bli.
          Min ena fråga eftersom jag inte köpte o satte min vitlök förrän för 3 veckor sedan undrar jag om det blir något i år, dom är förvisso redan över 20 cm höga, och isåfall var kommer vitlökarna är det under jorden?? I affärerna ser vitlökarna så rena o fina ut så dom ser ut att växa ovan jord :-))

          En annan fråga är om man kan köpa plantor av paprika o ev majs nu snart ifall man misslyckas med sina egna plantor, jag vet ju att man kan köpa färdiga plantor av tex tomat o gurka.

          En tredje fråga är om persikor, kan man odla det i krukor i ett uterum o är det någon som vet någon god sort??

          Anki Helsingborg
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 14:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon