|
|
  |
Fi fan.... |
|
|
|
17-09-2005, 13:46
|

Medlem
Antal inlägg: 4 062
Medlem sedan: 02-05-2004
Medlem nr: 3 478

|
CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 14:45) Och vad är HBT personer för nåt?  Ska man behöva en förkortningskatalog för att kunna läsa trådarna numera, samma sak på barntråden  Homo- Bi- och Transpersoner.
--------------------
Jag har mina principer. Och när dom inte passar så har jag andra. Groucho Marx
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:01
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
CITAT Par av samma kön som vill få en heltäckande rättslig reglering av sin samlevnad kan sedan år 1995 registrera sitt partnerskap. Bestämmelser om partnerskap finns i lagen (1994:1117) om registrerat partnerskap.
Ett registrerat partnerskap har med ett par undantag samma rättsverkningar som ett äktenskap. En skillnad är att partner inte har tillgång till assisterad befruktning inom den svenska sjukvården. Vidare gäller inte vissa förmåner för änkor som övergångsvis finns kvar. Inte heller gäller de internordiska reglerna om äktenskap (förordningen [1931:429]om vissa internationella rättsförhållanden rörande äktenskap, adoption och förmynderskap).
Riksdagen har nu tillkännagivit för regeringen som sin mening att regeringen bör tillkalla en parlamentarisk utredning för att utreda frågan om en könsneutral äktenskapslagstiftning (bet. 2003/04:LU22). Också regeringen anser att tiden är mogen att på nytt överväga om homosexuella bör kunna ingå äktenskap. Uppdraget bör anförtros åt en särskild utredare som biträds av referensgrupper. Källa: RegeringskanslietJag förstår inte vad Fi tjafsar om. Snacka om att sparka in öppna dörrar.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:05
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 14:45) Och vad är HBT personer för nåt?  Ska man behöva en förkortningskatalog för att kunna läsa trådarna numera, samma sak på barntråden  Äh, jag kom kanske på det själv, Homo, Bi, Transexuella, eller? Vad var det för förkortningar du funderade på i barntråden då? Var det det jag skrev? PMS betyder premenstruella spänningar och SVBK är den föraktfulla benämningen på kvinnor med oförklarlig värki kroppen (Svider, värker och bränner-kärringar)
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:08
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 17-09-2005, 15:05) CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 14:45) Och vad är HBT personer för nåt?  Ska man behöva en förkortningskatalog för att kunna läsa trådarna numera, samma sak på barntråden  :( Äh, jag kom kanske på det själv, Homo, Bi, Transexuella, eller? Vad var det för förkortningar du funderade på i barntråden då? Var det det jag skrev? PMS betyder premenstruella spänningar och SVBK är den föraktfulla benämningen på kvinnor med oförklarlig värki kroppen (Svider, värker och bränner-kärringar) Aha, det va´kärringbrännan jag inte visste förkortningen på, hmm, konstigt när jag har en söndervärkt sådan här hemma.  Men den är väl det som senare kom att heta Fibromyalgi?
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:11
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 15:08) Aha, det va´kärringbrännan jag inte visste förkortningen på, hmm, konstigt när jag har en söndervärkt sådan här hemma.  Men den är väl det som senare kom att heta Fibromyalgi?  Ja ungefär så är det ja! Men fortfarande är det inte alla läkare som accepterar det som sjukdom  Stackars din sambo, har hon mycket ont?
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:13
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 17-09-2005, 15:11) CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 15:08) Aha, det va´kärringbrännan jag inte visste förkortningen på, hmm, konstigt när jag har en söndervärkt sådan här hemma.  :huh: Men den är väl det som senare kom att heta Fibromyalgi?  Ja ungefär så är det ja! Men fortfarande är det inte alla läkare som accepterar det som sjukdom  Stackars din sambo, har hon mycket ont?  Kroniskt dygnet runt så man fungerar väl mest som en "mappa" här i hushållet, men det går det med, alla är införstådda i situationen så det går.
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:16
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (Reserv @ 17-09-2005, 15:13) Kroniskt dygnet runt så man fungerar väl mest som en "mappa" här i hushållet, men det går det med, alla är införstådda i situationen så det går.  Arma människa! Vad har hon provat för behandlingar då, några alternativa? Min svärmor har haft fibromyalgi sen 70-talet nån gång så jag har sett vilket elände det är
|
|
|
|
|
17-09-2005, 14:45
|

Validating
Antal inlägg: 3 808
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 448

|
För att återknyta till kyrkan, och äktenskap. Jag menar att äktenskap bör vara en civilrättslig sak, och då kan staten gärna besluta att det handlar om man-kvinna, kvinna-kvinna, man-man, eller vad som helst, bara det är demokratiskt förankrat och ett frivilligt avtal mellan vuxna människor.
Sen kan ju de religiöst lagda lägga en extra dimension på det hela, att de välsignas av Gud, Allah, ett träd i skogen eller nåt annat. Och där bör staten inte blanda sig i, så länge det inte bryter mot lagen. (tvång, underårig, etc) Självklart bör religiösa församlingar ha rätt att inte viga personer som inte är troende, eller som grovt bryter mot religionens regler. Det finns kristna kyrkor som inte bara vägrar viga homosexuella, utan även vägrar acceptera skilsmässor. Det tycker jag är ok, även om jag inte själv fullt ut delar eller förstår de åsikterna.
Just nu är Svenska Kyrkan under hårt tryck att inte bara godta kvinnliga präster (vilket den oftast gör), utan även tvinga bort ledare som inte accepterar kvinnliga präster.
Visserligen är Svenska Kyrkan ett specialfall, eftersom den är så kraftigt subventionerad av staten, men det är inte rimligt att särskilda krav ska ställas på den, men inte på andra religiösa församlingar. Skulle vilja se regeringen tvinga igenom kvinnliga präster i judiska, katolska, muslimska församlingar.
Vill för tydlighetens skull påpeka att jag tycker det är BRA med kvinnliga präster, och att homosexuella självklart bör få gifta sig. Fast inte i de kyrkor som inte vill viga homosexuella par. Det måste vara tillåtet för religiösa samfund att faktiskt vara just religiösa. Många i Svenska Kyrkans ledning behandlar bibeln ungefär som Riksdagen behandlar grundlagen, som något som ligger utanför dörren och som man uppmuntras torka av skorna på.
Som medlem i Svenska Kyrkan kommer jag imorgon att rösta MOT Sverigedemokraterna, FÖR kvinnliga präster, och FÖR en kyrka mer fristående från staten. Om jag hittar ett sånt parti alltså, annars blir det väl sofflocket.
--------------------
zon2.5
|
|
|
|
|
17-09-2005, 15:34
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 17-09-2005, 11:56) CITAT (Berith @ 17-09-2005, 11:43) Trodde bara att t.ex. icke-medlemmar kunde nekas vigsel i kyrkan av den enkla anledningen att de inte är medlemmar. Intressant att du säger att det "kan man inte neka dem eftersom det inte finns något i Bibeln som förbjuder det". Hmmm...jag vet faktiskt inte hur det är om icke-medlemmar kommer och vill gifta sig i kyrkan, det måste jag fråga min man om och han är på läger just nu. Det är möjligt att de ombeds att bli medlemmar först och det kan jag inte se något konstigt med. Ok. Undrade bara om det fortfarande är så - som det i alla fall var tidigare - att minst en av bruden eller brudgummen var tvungen att vara medlem i Svenska kyrkan för att de skulle få vigas där. Icke-medlemmen fick automatiskt hänga med på vigseln så att säga, utan att det var krav på medlemsskap alltså.
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
|
17-09-2005, 15:49
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (Berith @ 17-09-2005, 16:34) Ok. Undrade bara om det fortfarande är så - som det i alla fall var tidigare - att minst en av bruden eller brudgummen var tvungen att vara medlem i Svenska kyrkan för att de skulle få vigas där. Icke-medlemmen fick automatiskt hänga med på vigseln så att säga, utan att det var krav på medlemsskap alltså. Mm...det kan hända att det stämmer. Det måste jag fråga gubben så fort jag får tillfälle. Återkommer om det sen.
|
|
|
|
|
17-09-2005, 16:03
|
Medlem
Antal inlägg: 6 877
Medlem sedan: 21-04-2005
Medlem nr: 5 537

|
CITAT (Norrbottens-Magdis @ 17-09-2005, 16:49) CITAT (Berith @ 17-09-2005, 16:34) Ok. Undrade bara om det fortfarande är så - som det i alla fall var tidigare - att minst en av bruden eller brudgummen var tvungen att vara medlem i Svenska kyrkan för att de skulle få vigas där. Icke-medlemmen fick automatiskt hänga med på vigseln så att säga, utan att det var krav på medlemsskap alltså. Mm...det kan hända att det stämmer. Det måste jag fråga gubben så fort jag får tillfälle. Återkommer om det sen. Jag är med men inte sambon så vi får gifta oss i kyrkan, men inte om jag också skulle gå ur. Vi har kollat utifall att vi skulle vilja gifta oss, det var för ett halvår sen det va´så.
|
|
|
|
|
17-09-2005, 16:12
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
Jaha.... ingen ändring sen skilsmässan alltså.
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
|
17-09-2005, 17:06
|
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429

|
Jag kan inte förstå varför icke troende och personer som inte är medlem i kyrkan vill vigas av präst i Svenska Kyrkan. Jag sympatiserar inte med Jehovas vittnen och därför är det mig helt otänkbart att jag skulle vilja vigas i Rikets Sal av någon Äldstebroder Undrar om icketroende, icke medlemmar i Svenska Kyrkan har bett om vigsel i andra kyrkor. Finns ju Katolsk, Judisk, Muslimsk m.fl att välja mellan.
|
|
|
|
|
17-09-2005, 17:55
|

Medlem
Antal inlägg: 295
Medlem sedan: 22-07-2004
Medlem nr: 4 123

|
Var på ett dop i svenska kyrkan där varken mamman eller pappan var medlem. Fick då veta att det var upp till varje präst att avgöra om hon/han ville ta sig an dopet. I detta fallet sa prästen ok, han tyckte att det räckte att barnet fick faddrar som var medlemmar. Dopet var i hemmet hos bebisen och inte i en kyrka, vet ej om det spelar in.
Jag frågade ju självklart varför man döper om man inte själv är medlem - och fick till svar; tradition och att barnet skulle "slippa" ett vuxendop om det ville konfirmeras!!
Vet dock inte om samma gäller för vigslar.
--------------------
Alla såg äpplen falla, men det var bara Newton som frågade sig varför" B Baruch
|
|
|
|
|
17-09-2005, 22:33
|

Medlem
Antal inlägg: 9 608
Medlem sedan: 31-08-2003
Medlem nr: 2 237

|
Låt alla få leva som de vill! Det kvittar väl om man är homo, transa--eller hetero!?
|
|
|
|
|
18-09-2005, 00:04
|
Medlem
Antal inlägg: 1 057
Medlem sedan: 02-05-2003
Medlem nr: 1 309

|
OM det är sant - som jag läste i en tidning häromdagen - att (minns inte siffrorna absolut säkert, men nära nog) bara 7% av svenska män städar och 3% tvättar - när skulle då de arbetande mammorna, som efter arbetet måste hinna sköta hemmet också någonsin hinna träffa sina barn? Mammor som är hemma med barnen sköter också hemmet, men männen koncentrerar sig på barnen och sina hobbies!! Kan det verkligen stämma? Jag har en man själv som både städar och tvättar och vi blev väldigt förvånade över siffrorna. Läste också nyligen att initiativen till de flesta skilsmässor tas av kvinnorna därför att de är trötta på att vara mammor åt sina män och sköta det mesta hemma. Hur går detta ihop med barnledighet för pappor? Är det inte en ny kvinnofälla?
|
|
|
|
|
18-09-2005, 00:38
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
Det där låter helt främmade för mig. Min man och jag städar och tvättar ungefär lika ofta. Det beror väl på vem som får tag i dammsugaren först  Ingen av oss står iofs ut när det är rörigt, vi är nog ungefär lika "toleranta" på den punkten så det faller sig ganska naturligt.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
18-09-2005, 07:15
|

Medlem
Antal inlägg: 15 282
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 18

|
CITAT (Felix matte @ 17-09-2005, 18:06) Jag kan inte förstå varför icke troende och personer som inte är medlem i kyrkan vill vigas av präst i Svenska Kyrkan.  ;) Kanske för att brudparet ser kyrkan som en byggnad? Ungefär som att vigas i sin egen trädgård eller på en klippa vid havet, det är bara en "vigselplats"? Får vem som helst viga ett par i en kyrka eller måste det vara just en präst? Alltså... kan man ha en borgerlig vigsel i en kyrka?
--------------------
----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
|
|
|
|
birgitek
|
18-09-2005, 07:39
|
Gäster

|
CITAT (zaaritha @ 17-09-2005, 23:33) Låt alla få leva som de vill! Det kvittar väl om man är homo, transa--eller hetero!? YES, självklart! Birgit Ek
|
|
|
|
|
18-09-2005, 09:11
|
Medlem
Antal inlägg: 8 694
Medlem sedan: 05-07-2004
Medlem nr: 4 012

|
CITAT (Margaretha @ 18-09-2005, 01:04) OM det är sant - som jag läste i en tidning häromdagen - att (minns inte siffrorna absolut säkert, men nära nog) bara 7% av svenska män städar och 3% tvättar - när skulle då de arbetande mammorna, som efter arbetet måste hinna sköta hemmet också någonsin hinna träffa sina barn? Ja i många fall är det sant! Inte alla naturligtvis, men jag har hört många tjejer berätta att när det har varit dags för dem att lämna över barnledigheten till pappan har de mötts av kaos när de kommer hem från jobbet. När de har ifrågasatt det har pappan surt påpekat att han är hemma för att ta hand om sitt barn, inte hushållet. Det kan mycket väl vara en kvinnofälla det med som jag ser det. Den dagen jag måste börja jobba igen vet jag hur det kommer att bli. Min man kommer alltid att jobba mycket mer än jag så det blir jag som får ta hushållet också. Å andra sidan får jag ju vila upp mig på jobbet om dagarna då! Min erfarenhet har varit att det är mycket tyngre och stressigare att vara hemmafru med ett oerhört aktivt barn, än att arbeta med akut medicinsk vård.
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|