Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ek i skogen, flytta små ekar
          Dzad
          Inlägg 02-10-2005, 14:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 818
          Medlem sedan:
          20-07-2004
          Medlem nr: 4 116



          Tog en tur i skogen, eller rättare sagt mest på joggingleder o stigar i skogen. Har tidigare bara vandrat i skogar som kan räknas som de i Sveriges zon 5.
          Här i Åbo-regionen verkar det som om en del ädla lövträd sprider sig enklare till skogen. I alla fall fanns det en hel del små ekar och en del lönn närmare bebyggelse i alla fall (gick inte så långt).

          Första frågan: Hur sprids de dit? Om fåglar eller ekorrar tar ekollon från träd, äter de väl upp dem, eller förstör dem...?
          Några stora ekar just i närheten kunde jag inte se.

          Andra frågan: Kan man gräva upp en liten ek o plantera den på ett annat ställe denna tid på året? Eller borde man vänta tills de tappat löven?
          Om man inte får med jorden utan bara rötterna, klarar den sig att omplanteras då, eller måste man ta med jorden för att den ska slippa rota sig på sin nya växtplats?
          Saken är den att om jag får tag på en liten ek (vi pratar 5-10 cm hög), så kan det vara svårt att få med själva jorden.


          --------------------
          Finland - Planterar i motsvarande Sveriges zon 5 (bor i motsv. zon 3)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 06:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon