Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Lägenhetspriser i Stockholm
          Anki på Öland
          Inlägg 11-11-2005, 14:11
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 6 847
          Medlem sedan:
          26-05-2004
          Medlem nr: 3 723



          Som infödd Stockholmare utan pengar tycker jag det är snuskigt att använda boende som investeringsobjekt. Även om jag hade velat skulle jag aldrig ha lyckats med att fortsätta bo i Stockholm eftersom jag och min dåvarande man aldrig skulle klarat av att betala för en lägenhet i innerstaden ens då på 70-talet. Och att få en genom bostadsförmedlingen var redan då en omöjlighet. Nej, jag tycker det är sorgligt att det skall vara pengar som bestämmer var man kan bo.
          Anki


          --------------------
          Hundar och pelargoner....... sen är man sysselsatt året om :)
          Huserar på södra Öland

          mitt album
           
          Citera
          GoSatta
          Inlägg 11-11-2005, 17:33
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 750
          Medlem sedan:
          28-05-2004
          Medlem nr: 3 737



          stockholms inerstad kanske innehåller 250 - 300000 lägenheter i hela länet bor det närmare 2 milijoner så självklart kan det inte vara en rättighet att bo i innerstaden, det skulle aldrig fungera. Bor man längre ut så är det inte dyrare än någon annanstans.

          vi som bor centralt har valt det själva (om man inte är någon av dom som har ärvt en lägenhet eller liknande) och då får jag också betala en tredjedel av min inkomst för mitt boende (och då bor jag rellativt billigt).

          sen att det är dubbelt så dyrt att bygga i Stockholm gör ju ingenting bättre heller. Men visst går det att bo billigt och man är beredd på längre resvägar och det är sånt man får tåla om man ska bo i en "stor"stad


          --------------------
           
          Citera
          Kathy
          Inlägg 11-11-2005, 18:18
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 7 909
          Medlem sedan:
          09-01-2005
          Medlem nr: 4 848



          CITAT (Anki på Öland @ 11-11-2005, 14:11)
          Som infödd Stockholmare utan pengar tycker jag det är snuskigt att använda boende som investeringsobjekt. Även om jag hade velat skulle jag aldrig ha lyckats med att fortsätta bo i Stockholm eftersom jag och min dåvarande man aldrig skulle klarat av att betala för en lägenhet i innerstaden ens då på 70-talet. Och att få en genom bostadsförmedlingen var redan då en omöjlighet. Nej, jag tycker det är sorgligt att det skall vara pengar som bestämmer var man kan bo.
          Anki

          Det är egentligen inte konstigare att investera i en lägenhet som att hålla på och placera pengar i fonder/aktier.

          Sen kan jag hålla med dig om att det är tråkigt att det är pengarna som styr, när det handlar om att betala svart för ett hyreskontrakt. sad.gif
           
          Citera
          *Felix matte*
          Inlägg 11-11-2005, 22:50
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 14 005
          Medlem sedan:
          27-11-2002
          Medlem nr: 429



          Men nog måste väl alla vara medvetna om att "bubblan" en gång kommer att spricka... precis vad som också gäller konst... jag menar... inte sjutton kan väl priset på en tavla krypa uppför trappan så värst mycket högre än förra budet som låg på 300 miljoner kronor (tror det var priset för en tavla härförleden)... alltså.. här har all sans försvunnit.
           
          Citera
          Gillan
          Inlägg 12-11-2005, 08:02
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 7 413
          Medlem sedan:
          19-07-2005
          Medlem nr: 6 203



          CITAT (netaave @ 11-11-2005, 11:02)
          [

          Jag tycker det är läskigt med dessa skyhöga fantasisummor, hur har folk råd?
          Kan dom göra annat än att äta och bo?

          Tror du verkligen Netave, att dom ens har råd med det wub.gif
          Att äta, förutom att bo alltså wub.gif ohmy.gif biggrin.gif


          --------------------
          F.d. ev. geni som numer dessutom...........är rökfri /Gillan,zon 3-4
          De enda som aldrig misslyckas är de som aldrig försöker!
           
          Citera
          netaave
          Inlägg 12-11-2005, 14:45
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          CITAT (Evgeni @ 12-11-2005, 08:02)
          CITAT (netaave @ 11-11-2005, 11:02)
          [

          Jag tycker det är läskigt med dessa skyhöga fantasisummor, hur har folk råd?
          Kan dom göra annat än att äta och bo?

          Tror du verkligen Netave, att dom ens har råd med det wub.gif
          Att äta, förutom att bo alltså wub.gif ohmy.gif biggrin.gif

          Det är nog mycket soppa på en spik och radhusbiff där! tongue.gif biggrin.gif


          --------------------


           
          Citera
          Kathy
          Inlägg 22-11-2005, 13:30
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 7 909
          Medlem sedan:
          09-01-2005
          Medlem nr: 4 848



          Så dyr är en svensk trea.

          En trerummare på Östermalm eller 155 stycken likadana i Nyland utanför Kramfors? Båda köpen kostar 3,1 miljoner kronor.
           
          Citera
          Pirum
          Inlägg 22-11-2005, 14:40
          Länk hit: #28


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Ibland hör man, speciellt på TVs ekonominyheter, att "det finns en risk för" att fastighetspriserna ska sjunka.

          Risk?

          De är ju redan idag, som tråden behandlat, ofta grymt överprisade. Det man betalar för är till största delen läget. Rimligen bör samhället i stort HOPPAS att det finns en CHANS att huspriserna sjunker till en rimligare nivå. Och att inte alla vill trängas på samma ställen. "Det finns en risk att TV-apparaterna blir billigare nästa år". Hur skulle det låta? Nog för att en del ser ett boende som en investering, spekulation med vinstsyfte alltså, men här på västkusten har det nått löjliga nivåer. Den dag fastighetsbubblan kollapsar ska jag skåla i Pommac. När man kör bil blir man hastighetsblind, här verkar folk bli fastighetsblinda istället.

          Fastighetsskatten är förresten ett miniproblem i jämförelse med de vansinniga huspriserna.

          Ändå är det fastighetsskatten som får "all skit", men, det beror väl på att lobbygruppen Villaägarna givetvis vill se sina kåkar stiga i värde. De har inget intresse av att hus blir billigare för oss som just nu råkar bo i lägenhet.

          Vet folk som fått köpa lägenheter eller till och med hus för en "spottstyver" och nu är husen värda många miljoner. Jag är kanske avundsjuk, eller bitter, men jag tycker inte att enskilda personer ska få chansen att köpa sådant som vi gemensamt varit med och betalat. Kanske borde det införas en progressiv försäljnings- och husköpeskatt, så att det blir oattraktivt att köpa lägenhet/hus som är alltför överdyra. För att undvika ännu mer svarthandel så bör alla försäljningar då vara öppna auktioner. Talar inte här om arvegårdar, utan om tidigare allmänägda bostäder. Hm, nä, nu ska jag sluta svamla smile.gif

          Själv hoppas jag att EU för en gångs skull kan bidraga med något gott, och det är att nya byggentreprenörer kan få en chans att pressa priserna.

          En fullgod villa för 4 personer bör inte kosta mer än 500 000 ny, det är ett rimligt pris. + blygsamt tomtpris + anslutning till eventuellt avlopp osv. För lyxhus kanske ett pris på miljonen kan vara acceptabelt.

          Är jag naiv? Kanske. Och jag inser att en fastighetskrasch kan komma att leda till ekonomiskt kaos där många fattiga får bära tyngsta bördan.
          Men varför ska i stort sett allting bli billigare, förutom just våra hus? De verkar dessutom bli sämre wacko.gif , om än med lite högre standard i vissa avseenden (större badrum etc).

          Personligen har jag som tur är inget behov av vare sig ett nybyggt hus eller centralt boende i trångbygden. "När jag blir stor" så ska jag bo i obygden, och där är ju hus fortfarande relativt billiga.


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera
          Gurkan
          Inlägg 22-11-2005, 21:12
          Länk hit: #29


          Medlem
          Antal inlägg: 1 922
          Medlem sedan:
          26-05-2004
          Medlem nr: 3 722



          Jag håller med alla som säger att den här bubblan snart kommer att antingen spricka eller iaf. sjunka ihop ganska mycket.

          Många kommer att få lämna hus och hem när räntan stiger och marginalen inte riktigt var den som banken lovade, drabbas man dessutom av sjukdom, arbetslöshet, separation m.m. ligger man riktigt illa till om man inte kan sälja för vad man själv gav. När man hör rapporter om hur mycket de svenska hushållens skulder ökat de senaste åren blir man mörkrädd.

          Min strategi var att sälja stadslägenheten och köpa ett hus på landet. Behövde iofs. flytta 3 mil för att kunna "byta jämt", 1 rok mot ett litet trevligt rött hus på 4 rok, 90-nånting m2, med vita knutar och utsikt mot den vackra böljande Skånska horisonten 360 grader. Har ca 5-7 minuter extra väg till jobbet med Pågatåg eller bil efter humör.

          Bytt är bytt ... kommer aldrig tillbaks.

          Flyttar på fredag. laugh.gif


          --------------------
          Hannasgården utanför Hammenhög, i Hjärtat av Österlen.
          Café - Gårdsbutik - Plantskola - Trädgård
          Hannasgarden.se
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2026, 21:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon