Äntligen har jag lärt mig att jag inte längre vill lyssna på någon annan människa om tron d.v.s jag har fullständigt lessnat på hur var och varannan olikatroende säger:vårat sätt är den rätta
Förresten visst kan jag lyssna på vad andra människor säger om sin tro men inom mig behåller jag mitt sätt för mig själv och är faktiskt ganska lycklig med det och har ingen som helst behov att försöka "frälsa" andra människor;utan tycker att tron är en hjärtesak för var och en.
Det som jag tycker är snurrigt är hur människor kan tro att endast deras tro är den rätta och det kan jag bara inte ta till mig
Min tro är den rätta just för mig personligen
Varför behöver människor tvinga på andra människor sin tro;varför kan inte var och en ha sin tro inom sig, i den inre friden som blir när man hittat "hem"!?!