CITAT (maimiti @ 15-05-2006, 20:31)
Tjusigt Christina

Idag slog memoria ut

men gissa hur förvånad jag var när den hade helt fel blommor

Den har blommat förut, fast från en annan gren, så jag vet att det är rätt. Igår slog det mig att knopparna på den här klasen var så ljus men funderade inte så mycket på det. Tänkte mest att den kanske körde en "subcalva" och blommar i en annan färg för omväxlings skull. Tittade inte ens på knopparna om de hade rätt form


Jag fick plantan för ett par år sedan, eller rättare sagt plantorna för det var två eller tre skott planterade i en kruka. Nu när jag tittar på bladen så ser jag att de är lite olika, men jag har aldrig tänkt på det tidigare. Att jag kunnat missa mittnerven på den ena (till höger, där y:et sitter) som inte finns alls på memorian (till vänster, under w:na)

Alla gånger en verticillata.... funderar på om det inte kan vara en sp. Bogor?
Nej, men vad skoj.
Jag hade blivit jätteglad om jag möttes av det där när jag förväntade mig memoria. Kanske lite taskigt, men jag gillar sp. bogor's blommor mer än memorias.

Jättefin ju, tur att jag har sticklingar från sp. bogor.

Var och kikade på dem precis, och visst påminner de om ditt blad. Min mittnerv är upphöjd, kan dock inte se på din bild om det är så hos dig också.
Grattis!
Emma