Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gurkplantorna redan stora, Vad kan hända
          AnkiHbg
          Inlägg 04-05-2003, 08:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 54
          Medlem sedan:
          14-02-2003
          Medlem nr: 753



          Hej
          Det är första gången jag odlar slanggurkor och upptäcker förvånat vilken växtkraft där är in dom, dom är redan 1 meter höga.

          Jag läste att man inte skulle sätta fröerna för tidigt och nu förstår jag varför, fast egentligen inte??? Om 2 veckor ska jag flytta ut dom i vårt uterum nu står dom inne :-)) varför skriver ni att man inte ska odla dom för tidigt är det ifall man tänker plantera dom utomhus??

          Sen undrar jag om det är vanligt att nedersta bladet blir gult och faller av, jag har inte tillfört någon gödesel än, tänkte vänta tills jag planterar i den slutliga krukan som ska stå i uterummet.?

          Undrar även om man måste rista plantorna när dom blommar?? Jag har köpt weibulls fröer för slanggurka för växthus??

          Mvh Anki i Hbg
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 13:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon