Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Dahlia plantering, Hur gör ni för att det skall bli enkelt?
          Killensomvillhag...
          Inlägg 10-04-2006, 11:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 508
          Medlem sedan:
          09-10-2003
          Medlem nr: 2 423



          Då jag älskar Dahlior men min fru tycker det är för mycket jobb har jag lovat ta hand om dessa.
          Då jag ännu inte har gröna fingrar lyckades jag ta upp massa annat av misstag när jag tog upp dem i höstas. Så där det brukar komma upp en del tidiga vårblommor verkar det inte komma nåt.

          Jag har nu tre alternativ som jag ser det för att få lyckas bättre i år:
          1 Rejäla krukor (nackdelen är att de inte är så roliga första halvan av sommaren)
          2 Sätta dem i våra upphöjda odlingsbäddar (Nackdel de står inte så nära vår altan som jag vill så de kommer troligtvis mest fungera som snittblommor då, fördel de kommer växa som sjutton)
          3 Gräva en ny rabatt, sätta sten runt samt någon form av perenn marktäckare (Nackdel ännu mer jobb, har redan stora planer i sommar, en massa letande i jorden innan jag hittar alla knölarna och då kan jag förstöra marktäckarna Fördel de kommer synas väl och må bra)

          Någon som kan ge mig lite inspiration och tips tro så att min fru inte blir lika ilsk nästa år wink.gif


          --------------------
          Magister Mundi sum!
           
          Citera
          stina
          Inlägg 10-04-2006, 12:57
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 103
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 26



          Jag har mina dahlior i stora krukor. Innan dom vuxit till sig och börjat blomma får dom stå på en undanskymd plats för att sedan lyftas fram i rampljuset.

          /Stina
           
          Citera
          Kajsa
          Inlägg 10-04-2006, 13:24
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Tycker alternativ 2 eller 3. Har du stora höga dahlior är det bäst gräva ner dom, krukor är för små sorter och i krukor kan dom bli för långa/ klena för dom drar iväg för snabbt För mig är dahlior höstblommor det är ingen brådska med dom blommorna, ge dig tid och gräv ner dom. I rabatten kommer dom upp i lagom takt och i sommar först är dom höga och behöver stöd. Har du ett grönsaksland gräv ner dom där i maj så länge tills du är klar, så flytta över dom sedan, ja det är mitt förslag.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera
          Eva i Skåne
          Inlägg 10-04-2006, 14:22
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 24 744
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 110



          Krukor till stora dahlior tycker jag inte är nåt hit, möjligtvis passar det till nån låg och relativt liten knöl.
          Marktäckare där du ska ha dahlior tror jag inte heller är så bra. När dom växer upp och blommar på sensommaren ser du inte marken och då får inte marktäckaren nåt ljus + att du förstör när du sen ska ta upp knölarna.
          Jag tycker ändå att vårlökar kan funka. De vissnar ner innan dahliorna blir stora och skulle du få upp dem i samband med att du tar upp dahliorna kan du väl bara peta ner dem igen.
          Om du har höga dahlior kan du kanske sätta dem (blandade färger om du vill) på rad bak i en rabatt med lägre blommor. Då behöver du kanske inte skada de växter som finns i framkanten.


          Jag drömmer själv om att göra en stor dahlierabatt med blandade sorter och färger och inga andra växter i,
          men då blir det till att gräva en ny.
           
          Citera
          Eva 33c
          Inlägg 10-04-2006, 15:00
          Länk hit: #5


          Gäster






          Jag gör nog som ditt alternativ 2. Fast för mig innebär det att jag sätter dom i grönsakslandet. Den egentliga anledningen till det är att landet har rådjursstängsel runt om. Jag provade dahlia i stor odlingslåda vid entren ett år, men så fort det blev knoppar på dom kom rådjuren och smaskade i sig alltsammans. De klev ända upp på trappen så de är tydligen delikata!
          Jag använder alltså mest dahliorna till snitt, men de är ju fina att titta på där de står också! smile.gif
           
          Citera
          Lady Hamilton
          Inlägg 10-04-2006, 15:23
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 9 435
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 363



          CITAT (Killensomvillhagrönafingrar @ 10-04-2006, 12:02)
          ........en massa letande i jorden innan jag hittar alla knölarna...........

          unsure.gif Det förstår jag inte.........När de skall tas in på hösten är det ju bara att kapa stammarna en bit ovan marken och sedan ta upp knölarna. Förstår inte vad du menar med att du "måste leta dem"?? wub.gif


          --------------------
          Bor och Odlar i zon4-5 ...tips hur man sår penseér finns i mitt album.....
          Penseé album


           
          Citera
          Eva i Skåne
          Inlägg 10-04-2006, 17:05
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 24 744
          Medlem sedan:
          03-11-2002
          Medlem nr: 110



          Jag kan inte minnas att rådjuren rört mina dahlior nån gång,
          men däremot är sniglarna på dem i början när det skjuter upp små späda skott.
           
          Citera
          Margith
          Inlägg 10-04-2006, 18:07
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          Rådjur har vi tack och lov inga, men sniglarna äter hej vilt på Dahliorna, hela sommaren igenom och en bra bit in på hösten mad.gif
          Därför odlar jag mina i stora krukor och har då inte heller några problem att hitta igen dem när de ska in smile.gif och inte behöver jag vara rädd att gräva upp nåt annat heller biggrin.gif


          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 13-04-2006, 16:50
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Brukar förodla mina dahlior i stora krukor med lök-korg i .. inomhus (de blommar tidigare då) och sedan sätta ned dem i rabatten ... Inför vinterförvaringen drar jag bara upp korgen och packar in dem i torvmull wub.gif
           
          Citera
          Caprice
          Inlägg 14-04-2006, 11:49
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 3 245
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 43



          Plantera vita penseér i krukorna där du har dahliorna... snyggt tills dahliorna behagar titta upp, sedan kan du ha kvar penseérna eftersom dahlior brukar vara tråkiga nertill... smile.gif


          Eller så hittar du på ngt annat att ha i krukorna, bara de inte är för högt så dahliorna inte syns...


          --------------------
          Caprice
          Stockholm zon 2-3
          user posted image
          Vita non est vivere sed valere vita est
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 01:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon