Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tänkte dela med mig lite, så här ser det ut nu...
          AndreasBlomquist
          Inlägg 24-04-2006, 23:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 237
          Medlem sedan:
          31-01-2005
          Medlem nr: 4 935



          Jag var bara tvungen att dela med mig av lite bilder på plantorna som lever och förhoppningsvis frodas i min källare. Samtliga bilder är tagna 060424 och alla har fått en dusch med sprayflaskan om de nu ser fuktiga ut.

          Sådde tomater för ett tag sedan och de flesta har blivit omskolade nu. Fortfarande är de rätt så små men det tar nog inte lång tid innan de börjar växa mig ur huset!


          Tomater samt en del paprika och chili till vänster..

          Jag har ju också lite chiliplantor, bland annat den nedan som jag fortfarande inte vet vad det är för sort. Det står Tropical heat mix på påsen men inte exakt vad de innehåller så det ska bli lite spännande att se.



          Har även fyra plantor av en sort som heter Hot Cheyenne. Har låtit en planta gå i blom och blommorna ser ut såhär.



          Plantorna ser ut såhär på lite längre avstånd. Faktum är att alla fyra är exakt lika stora.



          Sedan har jag även en massa Physalis och de har växt på ordentligt. Bara under senaste veckan har de stuckit iväg närmare 10 cm på höjden och det börjar nog bli dags snart för att stötta dem lite. Hur ska man göra med sidoskott? Tjuvas eller ej? Vissa ser ju ut att ha flera stammar, se den närmast i bild.



          --------------------


           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 17:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon