|
kvinnofridshund, vad tycker du |
|
|
|
28-04-2006, 10:09
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:27
|
Medlem
Antal inlägg: 10 440
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 34

|
Staten har svårt att hinna med att få fram ledhundar åt synskadade. Jag tror inte generellt på idén att personer tillfälligt skall få ta hand om vakttränade hundar.
Däremot kan ju mycket väl en hund vara ett utmärkt skydd för en kvinna (eller man), men det förutsätter att personen i fråga kan ta hand om hundar (hundar som är tränade att skydda kräver mera kunnskap).
Annars finns det risk att oskyldiga personer, t ex barn skadas, om inte den som skall skyddas kan ta hand om hunden. Vi delar ju inte ut skjutvapen till personer som behöver skydd, och en hund kan vara farligare än ett skjutvapen.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:29
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
Bra idé, men man kan faktiskt köpa en hund med vaktinstinkt själv (schäfer, buhund) och gå till brukshundsklubben för träning. Har hunden mycket vakt i sig kommer den att försvara dig (flockmedlem) om något händer, omd et inte är en feg hund  Dressyren hos brukshundsklubben är inte för att lära hunden slåss utan för att lära den diciplin.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:34
|

Medlem
Antal inlägg: 1 477
Medlem sedan: 08-07-2005
Medlem nr: 6 145

|
CITAT (LadyG @ 28-04-2006, 11:29) Bra idé, men man kan faktiskt köpa en hund med vaktinstinkt själv (schäfer, buhund) och gå till brukshundsklubben för träning. Har hunden mycket vakt i sig kommer den att försvara dig (flockmedlem) om något händer, omd et inte är en feg hund  Dressyren hos brukshundsklubben är inte för att lära hunden slåss utan för att lära den diciplin. Nja jag vet inte om jag tror att det är så smart. jag tror att få inser vad en hund med mycket vakt i sig innebär. Det innebär inte skyddar dig mot "skumisar" i dina ögon men älskar alla andra som du älskar. Snarare innebär det att du får en hund som vaktar dig mot allt och alla om du inte kan hantera det. Hur ska hunden veta skillnad mellan brevbäraren och tjuven på väg in? Hur ska hunden veta skillnad mellan killen som frågar dig om tiden eller killen som försöker våldta dig? Jag tycker hellre att dessa tjejer ska lära sig självförsvar vs få skydd av en person eller liknade.
--------------------
//Linda
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:35
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
när jag blev misshandlad i 9:an så stog min kompis hund och snällt såg på men det var en jämthund kanske inte så bra för vakt
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:36
|

Medlem
Antal inlägg: 3 471
Medlem sedan: 23-09-2005
Medlem nr: 6 573

|
Fördelen är ju att de hundar som staten/polisen/kvinnojouren skulle kunna låna ut, kan vara tränade redan från början, så att tjejerna inte själva behöver träna sina hundar. Jag skulle tro att om man haft tankar på hund och känner sej akut hotad, så är det lite långsökt att tro att man har tid att gå på dressyrkurser. Det enda man vill ha är ju trygghet på en gång och då skulle det kunna vara ett vettigt alternativ.
Fördelen med detta, jämfört med tex vapen, är att hundarna fungerar på flera sätt. Dels ger dom i sej själva en bra social tillitsträning, vilket behöves, dessutom verkar dom både direkt och kraftigt avskräckande.
--------------------
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:37
|

Medlem
Antal inlägg: 1 477
Medlem sedan: 08-07-2005
Medlem nr: 6 145

|
CITAT (Rapchic @ 28-04-2006, 11:35) när jag blev misshandlad i 9:an så stog min kompis hund och snällt såg på men det var en jämthund kanske inte så bra för vakt Det är stor skillnad mellan att våga bita och stå och skälla och morrar. Enligt vad jag vet så är det inte många hundar som vågar när det väl kommer till kritan. Annars skulle det ju finnas ett överflöd av polishundar.
--------------------
//Linda
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:39
|

Medlem
Antal inlägg: 1 477
Medlem sedan: 08-07-2005
Medlem nr: 6 145

|
CITAT (Farbror Blå @ 28-04-2006, 11:36) Fördelen är ju att de hundar som staten/polisen/kvinnojouren skulle kunna låna ut, kan vara tränade redan från början, så att tjejerna inte själva behöver träna sina hundar. Jag skulle tro att om man haft tankar på hund och känner sej akut hotad, så är det lite långsökt att tro att man har tid att gå på dressyrkurser. Det enda man vill ha är ju trygghet på en gång och då skulle det kunna vara ett vettigt alternativ.
Fördelen med detta, jämfört med tex vapen, är att hundarna fungerar på flera sätt. Dels ger dom i sej själva en bra social tillitsträning, vilket behöves, dessutom verkar dom både direkt och kraftigt avskräckande. Vad händer om tjejens osäkerhet leder till att någon blir skadad då? En skyddträndad hund är inget som man leker med direkt. Nu får gärna någon kunnigare rätta mig men måste man inte ha tillstånd för att träna skydds/IPO?
--------------------
//Linda
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:41
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
[QUOTE]Det innebär inte skyddar dig mot "skumisar" i dina ögon men älskar alla andra som du älskar. Snarare innebär det att du får en hund som vaktar dig mot allt och alla om du inte kan hantera det. Hur ska hunden veta skillnad mellan brevbäraren och tjuven på väg in? Hur ska hunden veta skillnad mellan killen som frågar dig om tiden eller killen som försöker våldta dig? Jag tycker hellre att dessa tjejer ska lära sig självförsvar vs få skydd av en person eller liknade. [QUOTE] kan visa kort för hunden på dom som har våldtagit mig och säga dum människa några gånger det kanske funkar  [QUOTE]Fördelen med detta, jämfört med tex vapen, är att hundarna fungerar på flera sätt. Dels ger dom i sej själva en bra social tillitsträning, vilket behöves, dessutom verkar dom både direkt och kraftigt avskräckande. [QUOTE] djur är ju bra terapi har jag hört iallafall
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:54
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
CITAT (Linda_A @ 28-04-2006, 12:34) Nja jag vet inte om jag tror att det är så smart. jag tror att få inser vad en hund med mycket vakt i sig innebär.
Det innebär inte skyddar dig mot "skumisar" i dina ögon men älskar alla andra som du älskar.
Snarare innebär det att du får en hund som vaktar dig mot allt och alla om du inte kan hantera det.
Hur ska hunden veta skillnad mellan brevbäraren och tjuven på väg in? Hur ska hunden veta skillnad mellan killen som frågar dig om tiden eller killen som försöker våldta dig?
Jag tycker hellre att dessa tjejer ska lära sig självförsvar vs få skydd av en person eller liknade. Buster, min buhund, var mycket vaktig. Därför gick vi på dressyrkurs, just för att han hade blivit okontrollerbar annars. Hunden ska inte veta nånting alls, den ska göra som du säger.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
28-04-2006, 10:54
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Ja inte skulle då min buhund nånsin få för sig ta fram några eventuella vaktinstinkter. Skälla kan hon, det är ju en spets, men annars anser hon att allt som rör sig är något man kan leka med. Dessutom tror hon att alla tvåbeningar älskar henne. Självförsvar däremot borde finnas på skolschemat.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:01
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
[QUOTE]Självförsvar däremot borde finnas på skolschemat. [QUOTE]
håller med... mest psykiskt själförsvar.. åtminstånde stor vikt på det för hur många tekniker och kast men kan så kan man ändå hamna i chock eller att man inte tycker man är bra nog för att säga nej så man går med på nått pga att man har dåligt självförtroende och inte anser att man är värd att försvara
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:09
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
Definiera självförsvar, någon.
Är det att lära sig peta ut ögonen på folk, stampa dem på fötterna och klösas? Isf behövs ingen självförsvarslärare, bara ett jävligt aggressivt förhållningssätt till omvärlden och då är det en attitydcoach som behövs.
Eller är det att lära sig inte ta onödiga risker, som t ex gå ensam genom parken en mörk kväll, supa sig dygnrak och somna hos en främlig eller ta svarttaxi hem från krogen efter en blöt natt.
Den typ av självförsvar jag brukar lära ut är i första hand att bästa försvaret är att inte vara där. Be tjejerna tänka - majoriteten av alla våldtäkter begås av någon i tjejens närhet, någon hon känner. Släpp inte in ex-pojkvännen om han är full, t ex.
Men det räcker inte alla gånger att vara smart, tänka sig för och handla rätt. Ibland finns det kräk som passerar under radarn. En tjej är nästan alltid svagare än en kille, och en aggressiv man som hagamannen är fruktansvärt farlig. Om någon av kvinnorna hade gjort motstånd är jag säker på att han hade dödat dem.
Det naturligtvis upp till var och en att besluta om man ska våga göra motstånd eller ej, men väljer man motstånd måste man ha klart för sig att det blir strid. En örfil räcker inte, ens som distraktion. Stampa på tårna är det inte ens säkert att han märker, har han ens halvbra skor absorberar de det mesta av styrkan i trampet. Peta i ögonen är säkert jättebra OM MAN TRÄFFAR! Ögonen är en av de saker vi människor skyddar instinktivt. De är mao väldigt svåra att träffa. Av erfarenhet vet jag också att killar skyddar underlivet väldigt bra, i synnerhet de som sysslat med mountainbiking och dylika grenar.
Risken med "en tiodagarskurs i självförsvar" är att man skaffar sig falsk självförtroende (och åker dit igen). Fast visst finns det enkla, snabba tekniker för att ta sig loss, distrahera och immobilisera. De flesta tjejer är alldeles för mesiga för att verkligen klara av att använda de senare dock. Mesigheten är iofs bra, det betyder att de naturliga spärrarna mot att slå en medmänniska fungerar, men det betyder också att du aldrig kommer att kunna slå dig fri.
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:15
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
dom gånger jag har blivit våltagen har jag hamnat i chock och det är nog det som är det bästa att lära sig att inte hamna i nu hamnar jag väldigt lätt i chock men håller på att lära mig genom karaten och min pojkvän att inte hamna i chock....... + jag läste i statistik att dom flesta tjejer som gör motstånd klarar sig och om dom blev våltagna så kom dom lättare över det
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:23
|

Validating
Antal inlägg: 3 808
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 448

|
LadyG : tror du har helt rätt i vad du skriver. OM man ska göra aggressivt motstånd mot en (oftast mycket) starkare motståndare så måste första slaget sitta perfekt. För det är inte säkert du får ett andra slag. Och att ens få kraft i slagen är svårt om man är halvt fasthållen. Strupe, ögon, de är relativt oskyddade men ändå svåra att träffa. Och misslyckas man blir väl överfallaren både argare och räddare och därmed farligare. Vrida sig loss (genom tekniker man kanske lärt i självförsvarsklasser) och sen springa allt man orkar och skrika på hjälp, det är det jag själv tror är bästa lösningen på många överfallssituationer. Även om överfallaren kanske är snabbare så är han nog inte så pigg på att springa efter någon och därmed bli sedd av många. (Ännu en anledning till att undvika mörka parker)
Rapchic : tror du har rätt i att det sitter mycket i psyket, och att om man känner sig starkare på förhand så klarar man lättare av svårigheter när de uppstår, och även efteråt.
--------------------
zon2.5
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:29
|

Medlem
Antal inlägg: 8 260
Medlem sedan: 23-07-2005
Medlem nr: 6 231

|
Halva självförsvaret sitter i psyket. Tror jag att jag ska klara något ökar mina chanser att faktiskt göra det också.
Tänk Stefan Holm - hade han klarat guldet om han tvivlat på sin förmåga (trots att han är kortast hoppade han högst i världen)?
Jag lägger gärna ut texten om psykets inverkan på självförsvaret ikväll, nu måste jag verkligen springa! Men intressant tråd hur som helst!
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:33
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
en annan sak jag läste var att killar söker tjejer som ser svaga ut och därför väntar dom sig inget motstånd så då blir dom chockad för dom vet inte vad dom ska göra så det bästa är nog en blandning... slå hårt springa snabbt..... det dåliga med vridatekniker är att dom är svåra att utföra i praktiken.. en som man testar på i en självförsvarsgrupp står oftast stilla och jag tror inte en som överfaller en gör det.. då måste man typ ha tränat jujutsu eller nått liknande i år för att veta hur man ska parera det och de flesta fall av våldtkt sker ju i hemmet.. eller hemma hos nån man känner (ca 80%) så man får vara försiktig vilka man blir kompis/ihop med om den personen har ett rykte om sig att våldta tjejer behöver man nog inte den/det vänskapen/förhållandet problemet är ju att veta...... det är inte lätt ska jag säga.. (även om sockärringen tycker det)
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:38
|

Medlem
Antal inlägg: 1 477
Medlem sedan: 08-07-2005
Medlem nr: 6 145

|
Frågan är om en hund med många difter ska ta vid där en människa brister. Jag anser inte det. Plus hunden måste ju få arbeta i det övrig med. Vågar en kvinna som är så rädd att hennes vanliga liv är helt upp och ner, arbeta med sin hund på det sättet ute?
Jag säger inte att dessa människor/flickor/kvinnor ska lämnas utan hjälp men jag tror att ett vapen i deras händer inte är svaret på problemet.
Är man desperat så sker lättare olyckor än om man är lugn och sansad.
Och dessa kvinnor kanske inte ens har någon som helst erfarenhet av hundar innan?
Jag personligen tycker inte att det är en bra idée. Och det känns som att raser som redan har ett dålig rykte kan få ett sämre om de hamnar i fel händer. Rubrikerna lär ju bli stora.
--------------------
//Linda
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:44
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
om var fjärde kvinna nån gång blirsexuellt utnyttjad så tror jag det finns dom som vet hur man tar hand om en hund av dom
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
28-04-2006, 11:46
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
Nu var väl inte avsikten med förslaget i artikeln att dela ut vakthundar till alla som kanske tvingas gå hem i mörkret från bussen eller festen utan till kvinnor som blivit utsatta för våld och befinner sig i en hotsituation.
Ändå har jag svårt för att se hur det skulle kunna fungera. Alla passar inte att ha hund av olika skäl.
I övrigt håller jag med Lady G
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|