Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Det skär lite i hjärtat ändå..., fälla träd
          noora
          Inlägg 10-05-2006, 14:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 699
          Medlem sedan:
          03-02-2003
          Medlem nr: 678



          Maken som jobbar hemifrån idag skickade precis en bild. Tydligen har han fått dit trädfällarna idag:



          Trots att jag vet att de två björkar som sågas ner var i väldigt dåligt skick och trots att jag har gått och varit rädd för att de ska braka ner vid nästa storm skär det i hjärtat att se dem fällas sad.gif Tur att jag inte är hemma själv.

          Den ena björken har (hade) en spricka utefter nästan hela stammen och det forsade sav ur ett gammalt sår efter en nerfallen gren. Den andra har (hade) ett stort hålrum i stammen nere vid roten, och vem vet hur det ser ut inne i stammen längre upp.

          Hoppas dom aktar rosenripsen nedanför ordentligt nu, som dom har lovat. Förra året blommade den nästan inte alls, men i år är den full med blomknoppar så jag vill gärna se den blomma smile.gif


          --------------------
          Noora - med trädgård i Tullinge, zon 2-3
          Nooras Örtagård - min webbsida om örter
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 02:00
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon