Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Lötas sortementlista, .... kan någon hjälpa mig
          Anki V
          Inlägg 20-06-2006, 10:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Kan någon vara snäll och hjälpa mig med att ta reda på i Lötas sortementlista om de har rosorna: Morden Ruby, Morden Fireglow, Winnipeg parks och/eller Hope for Humanity i kruka.

          Jag är idag hemma i stan´ för att tvätta och lite annat ”tråkgöra” annars bor jag mest i sommarstugan nu under semestern. Jag kommer hem en sväng i början på nästa vecka också innan det bär iväg söderut så jag kan kolla om någon har kunnat hjälpa mig i mitt dilemma (trotts semestertider).

          Det är inte lätt att klara sig själv utan varken el eller bredband när man invaderas av löss, liljebaggar, andra kusar, akuta behov av växtflytt, grävande av nya rabatter osv. när man är van att kunna gå in här på odla och ställa sina frågor och snabbat få råd. wink.gif

          Rapport från ”rosgropen”

          Jag kan meddela att alla rosorna från Rosenposten verkar leva och må bra trots 10dagar med ”snigelpost” från Danmark. Rosorna från Flora Linnea är det lite mindre go i ännu så länge men de var också mycket mindre än Rosenpostens.

          Sötaste rosorna kom ändå från Jeanette/Blomkrukan. 2 st M Bluch och 2 M Sunrise, knappt 30 cm höga men med blomknoppar som ännu (efter en vecka) inte fallit av. wub.gif

          Uppdaterad dokumentation kommer i almbumet så snart det finns något som syns på ett fotografi tongue.gif
          Fotoalbum "Rosgropen"

          Anledningen till att jag har ett trängande behov av att få fram info om Lötas småkanadensare är att ”Hjärtevännen” föreslagit ännu en liten rosenrabatt och då måste man ju omedelbart ta chansen. Han hann inte mer än knysta rabatt så var den grävd, gödslad, jordförbättrad och klar. Det finns plats för tre rosor + lite sällskapsväxter i den rabatten

          Det kommer förmodligen också att bli en Hansaland och en Blanc Double de Coubert som ska stå precis vid skogsbrynet.

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 12:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon