Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > stora problem med trädgård överhuvudtaget
          Alice T
          Inlägg 20-06-2006, 23:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          20-06-2006
          Medlem nr: 8 001



          Hej,
          jag har precis läst tråden om trädgårdar som missköts av sina nya ägare och tyvärr så tillhör jag nog i den kategorin sad.gif
          Ifjol höst köpte vi en villa med en liten gräsmatta men också rosor, clematis, rododendron kaprifol förutom körsbär, äpple, blåbär, björnbär, vinbär, jordgubbar och smultron, hallon + andra okända växter. Än så länge har vi bara kört över pionen med gräsklipparen (!) tagit upp någonting som såg ut som tistel men fick stora oranga blommor (?) och låtit körsbär, plommon och äpple växa som det vill. Vi har dessutom tagit bort de rosenbuskarna som dog i vintras (de skulle väl ha skötts på något sätt???)
          Inte helt lätt det här...
          Nu hoppas jag på förslag på hur jag kan göra framöver. Skall nog berätta att jag har pollenallergi och är mest inomhus dagtid från feb till aug, läkaren tyckte dessutom inte att jag skall hålla på med jord alls (har dåligt med lymfkörtlar) Sambon är färgblind och ser inga blommor men har också svårt att skilja olika växter från varandra pga det.
          Någon som har tips om lämplig strategi framöver? Vi vill ju helst inte att grannarna ser surt på oss unsure.gif
          Alice T
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 05:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon