|
|
  |
Förföljelse av homosexuella, skriv inte på |
|
|
|
06-07-2006, 09:12
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
CITAT (Evgeni @ 06-07-2006, 10:07) CITAT (Hannele @ 06-07-2006, 10:03) Steget är inte långt till att förbjuda dej att gifta dej med en utlänning - vilket genomförts i Danmark.
Snälla Hannele, säg att du skämtar och att det inte är sant Annars blir jag mörkrädd. Trodde jag hade liiite mer koll än så  Tyvärr, jag skämtar inte. Vi har all anledning att bli mörkrädda. Är du under 25 år får du inte gifta dej med en icke-dansk medborgare i Danmark. Många danskar som blivit kära i en utlänning, flyttar till Sverige och gifter sej här.
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-07-2006, 09:36
|
Medlem
Antal inlägg: 556
Medlem sedan: 19-04-2006
Medlem nr: 7 452

|
Okej, jag kanske är korkad (eller också inte. döm själva), men jag kan inte förstå varför det finns människor som motarbetar vigsel mellan homosexuella. För många människor (oavsett sexuell läggning) är äktenskapet ett viktigt sätt att visa sin kärlek till varandra och ett sätt att markera att man önskar en varaktig relation. (alla lyckas inte, men det är en annan fråga) Ett sätt att visa det både för varandra och för omgivningen.
Varför skulle andra överhuvudtaget få lägga sig i dessa människors beslut?
För mej som aktiv kristen innom svenska kyrkan rimmar motståndet mycket illa med Jesus kärleksbudskap. Det strider fullständigt mot den Bibeltolkning som jag och människorna runt om kring mej anammar.
Uttrycket "Bevara äktenskapet" är ju så dumt i sammanhanget när man istället vill "Begränska äktenskapet"!
|
|
|
|
|
06-07-2006, 09:51
|
Medlem
Antal inlägg: 2 745
Medlem sedan: 09-03-2003
Medlem nr: 882

|
Kan inte förstå varför ämnet sex är så himla laddat och intressant.
Som jag brukar raljera med folk som är porrkonsumenter, kan inte förstå vad porr ska vara så intressant för. Varför inte skaffa sig ett sexliv IRL.
Och inte förstår jag vad det skall var så intressant att rota i folks sexuella läggning och ha åsikter om det. Såtillvida att det inte är pedofili eller våldtäkt där ens sexuella preferenser skadar någon annan, så får väl var och en göra som de vill. Vuxna människor äger rätt att sköta den detaljen med en likasinnad som de behagar.
Kärlek i en par-relation finns ju oavsett vad, och åt vilket håll man än svingar så att säga. Det kan ingen vigsel i världen ändra på.
En vigsel borgerlig eller kyrklig är i grunden ett affärsavtal som justerar en massa rättsliga saker med automatik vad gäller egendom, arvsrätt och förmyndarskap av barn försäkringsavtal och en massa annat. Att man samtidigt ingår äktenskap under högtidliga och cermoniella former är ju mera en tradition.
Har man inte ingått äktenskap så får man skriva en massa papper för att uppnå samma sak och i vissa fall går det inte. Det gäller både hetero och homosexuella. Fast att kalla det diskriminering, det vet jag inte.
Det finns nog mycket annat som jag ser som diskriminerande av homosexuella.
Och man har rätt att tycka precis vad man vill. Man får hoppas bara att man har förstånd att inte uttrycka allt vad man tänker eller åtminstone formulera det hela på ett sätt som inte sårar andra.
Och att tala om för andra vad de skall tycka, det är aldrig bra.
Bättre att säga så här tycker jag därför att.........
|
|
|
|
|
06-07-2006, 10:04
|

Medlem
Antal inlägg: 538
Medlem sedan: 29-04-2006
Medlem nr: 7 535

|
Rätta mej om jag har fel men var det inte hannele som skrev i en annan tråd.. Visst är det bra att få informatiom om listor, man inte skulle skriva på själv?
hmmm.. jag vet inte riktigt om jag skulle vare sej skriva på eller inte skriva på just den här listan som denna tråd handlar om, eftersom jag inte har sett den, men det var bara en tanke som slog mej.
Alltså det här är inte några lätta frågor, och jag tycker att det är lika fel att försöka påtvinga någon att inte skriva på som att skriva på! Det viktiga är att man verkligen tänker till och vet var man står så att man kan argumentera för sin egen åsikt. Inte plantera åsikter hos någon som inte vet och väljer utifrån någon annan. Jag respekterar att det finns präster som inte kan viga homopar utifrån sina värderingar och övetygelse. Jag tycker att det är rätt att inte dessa präster kan tvingas till att göra det som helt går emot deras tro. Och lika fantastiskt tycker jag det är att det finns präster som helhjärtat och gladeligen viger de som älskar varandra oavsett kön.
(och ja, jag vet att inte denna tråd handlar om det jag kommer att skriva nu men jag gör det ändå..) Men något jag inte respekterar är par som kommer till vigselsamtal (oavsett läggning) och säger till prästen att inte prata så mycket om Gud, för det tycker dom är jobbigt.. sök dej någon annastans för att gifta dej, tycker jag. Det skulle vara som att gå till doktorn för att man har ont i magen, och säga, prata inte för mycket om min kropp är du snäll för det känns inte bra.. kanske inte riktigt samma sak men nästan..
Ajöken!
--------------------
|
|
|
|
|
06-07-2006, 10:23
|
Medlem
Antal inlägg: 6 646
Medlem sedan: 01-04-2004
Medlem nr: 3 128

|
om man tittar efter vilka som ligger bakom "uppropet" ser man att det är katolska kyrkan och pingstkyrkan som ligger bakom... De är ju lika trovärdiga som en räv i ett hönshus sådana "hjärntvättar religioner" befattar jag mig inte med jag fattar inte vad de har emot äktenskap för alla, det borde vara huvudsaken att folk mår bra och är lyckliga eller... Ett äktenskap är ju bara ett bevis för att man älskar någon och vill vara ihop resten av livet, om det sedan är 2 av samma kön bryr jag mig inte om, Givetvis borde alla ha rätt att tycka vad de vill oavsett om man är för eller emot, utan påtryckning från proffstyckare... krister
--------------------
kristerh zon 2-3
|
|
|
|
|
06-07-2006, 10:26
|
Medlem
Antal inlägg: 556
Medlem sedan: 19-04-2006
Medlem nr: 7 452

|
"(och ja, jag vet att inte denna tråd handlar om det jag kommer att skriva nu men jag gör det ändå..) Men något jag inte respekterar är par som kommer till vigselsamtal (oavsett läggning) och säger till prästen att inte prata så mycket om Gud, för det tycker dom är jobbigt.. sök dej någon annastans för att gifta dej, tycker jag. Det skulle vara som att gå till doktorn för att man har ont i magen, och säga, prata inte för mycket om min kropp är du snäll för det känns inte bra.. kanske inte riktigt samma sak men nästan.." ullislerum: Du är klok som en uggla! kristerh: Du också
|
|
|
|
Lars-Olof Arvids
|
06-07-2006, 10:30
|
Gäster

|
CITAT (Hannele @ 06-07-2006, 10:03) CITAT (Lars-Olof Arvids @ 06-07-2006, 08:23) Jag förstår inte riktigt varför någon som är emot denna åsikt tipsar om en namninsamling för den? Du får gärna skriva på, om du är emot homovigslar, men formuleringen i hemsidan är alldeles för "förförisk" och tilltalande, dessa människor är lika skickliga som sverigedemokraterna. Steget är inte långt till att förbjuda dej att gifta dej med en utlänning - vilket genomförts i Danmark. Jag tänker inte skriva på, varken för eller emot. Jag tyckte bara att det var lite märkligt att tipsa om sina motståndares kampanj. Olle
|
|
|
|
|
06-07-2006, 10:38
|
Medlem
Antal inlägg: 7 909
Medlem sedan: 09-01-2005
Medlem nr: 4 848

|
CITAT (Rossi @ 06-07-2006, 08:54) CITAT (forget-me-not @ 06-07-2006, 01:35) CITAT (Hannele @ 05-07-2006, 23:44) skriv inte på Var och en måste väl ändå följa sitt hjärta och göra det som känns rätt och riktigt för just en själv? Håller med. Jag vill själv bilda mig en uppfattning och inte uppmanas av andra hur jag ska tänka, känna eller agera. Håller med. När jag får såna här erbjudanden om att "....skriv på" så har det motsatt effekt på mig. Jag ogillar att bli pådyvlad uppmaningar.
|
|
|
|
|
06-07-2006, 12:02
|

Medlem
Antal inlägg: 664
Medlem sedan: 16-12-2004
Medlem nr: 4 787

|
Jag kommer inte att skriva på!
Jag tycker snarare att vi ska vara konsekventa i lagstiftningen och antingen plocka bort äktenskap så att alla får ingå partnerskap (bara för att spetsa till det lite), eller inför äktenskap för alla!
Rätt ska vara rätt och alla ska ha samma rätt och skyldighet!
Och jag kan inte någonsin acceptera eller respektera att man på något sätt vill förtrycka andra människor. Vare sig det handlar om lagar, ord eller fysiska handlingar. Därför uppmanara jag mer än gärna de som tycker lika dant att vara aktiva och delaktiga i omröstningar och diskussioner.
--------------------
Stå på dig, annars gör någon annan det! /Hanna
|
|
|
|
|
06-07-2006, 12:55
|
Medlem
Antal inlägg: 2 745
Medlem sedan: 09-03-2003
Medlem nr: 882

|
CITAT (Scrollan @ 06-07-2006, 11:38) CITAT (Rossi @ 06-07-2006, 08:54) CITAT (forget-me-not @ 06-07-2006, 01:35) CITAT (Hannele @ 05-07-2006, 23:44) skriv inte på Var och en måste väl ändå följa sitt hjärta och göra det som känns rätt och riktigt för just en själv? Håller med. Jag vill själv bilda mig en uppfattning och inte uppmanas av andra hur jag ska tänka, känna eller agera. Håller med. När jag får såna här erbjudanden om att "....skriv på" så har det motsatt effekt på mig. Jag ogillar att bli pådyvlad uppmaningar. Det är nog likadant här...Sedan må uppropet gälla vad som helst. Men bara tanken på att någon tycker att jag inte skall tänka själv får mig att slå bakut. Det är ungeför som om en försäljare inte respekterar vad jag säger. Då köper jag absolut inte den produkten även om jag vill ha den , tjurskallig som jag är. Nej , jag söker upp konkurrentens märke och handlar prylen på eget initiativ. Kalla det försenad trotsålder om ni vill
|
|
|
|
|
06-07-2006, 17:30
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
CITAT (Scrollan @ 06-07-2006, 11:38) Jag ogillar att bli pådyvlad uppmaningar. Nej, det gillar nog ingen... men sådana här "uppmaningar" får vi nästan dagligen, per mejl. Och kännedom om så kallad sambolagets juridiska svagheter är mycket dåliga. Hur ofta hör man inte om kvinnor som efter 30 års samlevnad, där de står nästan på gatan utan bostad, för mannens släkt har rätt till all egendom. Partnerskap är mera juridiskt bindande och ger mer skydd, men man vill från olika håll hindra just homosexuella ingå partnerskap. Om inte det är att påhyvla någon annan sin tro, så vad?! Ändå lever vi 2006 - och det är inte längre kriminellt att vara homosexuell.
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-07-2006, 17:59
|

Medlem
Antal inlägg: 1 884
Medlem sedan: 01-04-2006
Medlem nr: 7 335

|
CITAT (kristerh @ 06-07-2006, 12:23) om man tittar efter vilka som ligger bakom "uppropet" ser man att det är katolska kyrkan och pingstkyrkan som ligger bakom... De är ju lika trovärdiga som en räv i ett hönshus sådana "hjärntvättar religioner" befattar jag mig inte med jag fattar inte vad de har emot äktenskap för alla, det borde vara huvudsaken att folk mår bra och är lyckliga eller... Ett äktenskap är ju bara ett bevis för att man älskar någon och vill vara ihop resten av livet, om det sedan är 2 av samma kön bryr jag mig inte om, Givetvis borde alla ha rätt att tycka vad de vill oavsett om man är för eller emot, utan påtryckning från proffstyckare... krister ursäkta mig men dra inte alla över en kant... alla tänker inte likadant bara för att man går i samma kyrka jag är pingstvän men är för att homosexuella ska kunna gifta sig.. (om dom ska ha barnj är en annan fråga... barnet skulle antagligen bli mobbat, men tillbaka till ämnet) det är insidan som räknas inte sexuell läggning, religion m.m
--------------------
If you don't think you can defeat your opponent because your short, just remember, paper cuts hurt too.
|
|
|
|
|
06-07-2006, 18:01
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (Rapchic @ 06-07-2006, 18:59) (om dom ska ha barnj är en annan fråga... barnet skulle antagligen bli mobbat, men tillbaka till ämnet) det är insidan som räknas inte sexuell läggning, religion m.m och varför skulle det barnet bli mobbat
|
|
|
|
|
06-07-2006, 18:08
|

Medlem
Antal inlägg: 538
Medlem sedan: 29-04-2006
Medlem nr: 7 535

|
Det finns lite för många anledningar till att bli mobbad för att man ska kunna göra inskränkningar pga det.. det räcker med att leva så finns risken att man blir mobbad! Mobbare behöver ingen särskild anledning. Vill dom mobba så hittar dom på en anledning!
Och hannele, du vill ju påtvinga oss din tro att listan är fel.. (det kanske jag oxå tycker men jag kan inte för den sakens skull hävda att människor ska skriva på eller inte..)
Sen tycker jag att det är märkligt att homosexuella ska behöva vända ut och in på sitt sexliv offentligt. Det kanske finns motståndare i leden som gillar "bakifrån" oxå om det nu är det det hänger på.. ursäkta frispråkigheten..
allra ödmjukast// u
--------------------
|
|
|
|
|
06-07-2006, 18:20
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (ullislerum @ 06-07-2006, 19:08) Det finns lite för många anledningar till att bli mobbad för att man ska kunna göra inskränkningar pga det.. det räcker med att leva så finns risken att man blir mobbad! Mobbare behöver ingen särskild anledning. Vill dom mobba så hittar dom på en anledning!
Och hannele, du vill ju påtvinga oss din tro att listan är fel.. (det kanske jag oxå tycker men jag kan inte för den sakens skull hävda att människor ska skriva på eller inte..)
Sen tycker jag att det är märkligt att homosexuella ska behöva vända ut och in på sitt sexliv offentligt. Det kanske finns motståndare i leden som gillar "bakifrån" oxå om det nu är det det hänger på.. ursäkta frispråkigheten..
allra ödmjukast// u man brukar ju alltid läsa det att dte är hetrosexuella som gillar baksaken mer än andra . jo det menar jag med vill dom mobba en unge så gör dom någ det bara för den inte ä rätt klädd eller inte säger så mycket men man behöver just inte säga att dom säkert bler mobbade bara för dom har två mammor eller två pappaor . jag tycker själv denna listan är eller ja jag vet inte korkad,dum, m.m. varför inte sköta sett egte liv å skita i andras . det är ju inte så att dom kna förändra så mycket me en sån här lista homosexuella kommer alltid att finnas . så det är ju onödig tid med listor å annats skit
|
|
|
|
|
06-07-2006, 19:38
|

Medlem
Antal inlägg: 2 911
Medlem sedan: 31-07-2005
Medlem nr: 6 274

|
CITAT (Hannele @ 06-07-2006, 18:30) Partnerskap är mera juridiskt bindande och ger mer skydd, men man vill från olika håll hindra just homosexuella ingå partnerskap. Men det är väl ändå skillnad på partnerskap och äktenskap? Inte juridiskt, men i annat..? edit: och det är äktenskap de inte vill ha på länken, eller läste jag slarvigt? (skummade bara igenom hastigt)
--------------------
Don't argue with idiots, they will drag you down to their level and beat you with experience.
|
|
|
|
|
06-07-2006, 20:09
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
Öppnar väl käften en gång till i detta inflammerade ämne. För mig är ett äktenskap en juridisk och kärleksbaserad förening mellan man och kvinna i syfte att bilda familj med gemensamma barn. Alltså är det totalt omöjligt för ett homopar att göra samma sak eftersom läkarvetenskapen ännu inte klarar av det där med gemensamma barn. Att det sen inte av olika skäl går för en del heteropar är liksom en annan femma.
Om nu ett homopar vill vill ingå en juridisk och kärleksbaserad förening så må det vara deras sak men jag är emot att det kallas för äktenskap. Det blir liksom inte äkta för mig. Nu finns det partnerskap, som jag egentligen inte vet så mycket om eftersom det inte intresserar mig, men om detta räcker så undrar jag varför man tjatar om att vilja ingå äktenskap. Vilket är viktigast, kärleken eller namnet på förbindelsen. Är det för att man vill vara som normalgifta? I så fall är det dags att öppna ögonen för homopar ÄR inte som heteropar. Däremot behöver dom inte vara sämre på något vis.
Men att nåt måste göras för att rensa upp i kärleksträsket. Jag tänker på den stackars man som ställde upp som spermadonator till en kvinna i ett lesbiskt par tre gånger. Båda kvinnorna lovade att ta hand om barnen. Det gick ett tag men sen skildes dom. Eftersom den biologiska mamman inte klarade av situationen anmälde hon mannen som far till barnen och begärde understöd. Givetvis förlorade mannen tvisten och blev tvungen att betala. Så mycket är en kvinnas löfte värt.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
06-07-2006, 20:21
|
Medlem
Antal inlägg: 7 909
Medlem sedan: 09-01-2005
Medlem nr: 4 848

|
CITAT (Hannele @ 06-07-2006, 18:30) CITAT (Scrollan @ 06-07-2006, 11:38) Jag ogillar att bli pådyvlad uppmaningar. Nej, det gillar nog ingen... men sådana här "uppmaningar" får vi nästan dagligen, per mejl. ...Och därför har jag spam-filter.
|
|
|
|
|
06-07-2006, 20:49
|

Validating
Antal inlägg: 3 808
Medlem sedan: 15-04-2005
Medlem nr: 5 448

|
CITAT (Gossen Ruda @ 06-07-2006, 21:09) Eftersom den biologiska mamman inte klarade av situationen anmälde hon mannen som far till barnen och begärde understöd. Givetvis förlorade mannen tvisten och blev tvungen att betala. Fast med en lagstiftning som bättre tar hänsyn till sådant så skulle exv kvinnorna kunna "gifta" sig, och adoptera barnen, varpå mannen helt är utan ansvar. Som det är idag så insemineras väl lesbiska ofta utomlands, vilket gör att barnet inte har stor möjlighet att hitta en biologisk far i framtiden. Bättre att lagstifta i Sverige så att alla barn garanteras rätten att få veta sitt ursprung. I den mån sådan rätt kan sägas finnas, eller få finnas, idag görs ju inga faderskapstest efter födsel. Men jag tror att sådana, samt moderskapstest kanske också i rättvisans namn, kommer att bli vanliga i framtiden. Förmodligen obligatoriska. Men, det är en annan diskussion. Jag menar att alla par bör kunna registrera sig så att de får samma legala status som gifta par. Om det sen i lagens text kallas äktenskap, fine. Däremot har såklart olika religiösa samfund full rätt att inte viga homosexuella. Nästa fråga som kommer på tapeten är väl månggifte, har själv inte tagit ställning där men har svårt att argumentera mot att sådana relationer ska diskrimineras eller rentav vara förbjudna.
--------------------
zon2.5
|
|
|
|
|
06-07-2006, 21:04
|

Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296

|
CITAT (Pirum @ 06-07-2006, 21:49) CITAT (Gossen Ruda @ 06-07-2006, 21:09) Eftersom den biologiska mamman inte klarade av situationen anmälde hon mannen som far till barnen och begärde understöd. Givetvis förlorade mannen tvisten och blev tvungen att betala. Fast med en lagstiftning som bättre tar hänsyn till sådant så skulle exv kvinnorna kunna "gifta" sig, och adoptera barnen, varpå mannen helt är utan ansvar. Det var det jag menade med att rensa upp. Egentligen borde det vara så enkelt att man skriver på ett papper där kvinnan avsäger sig rätten till att avkräva mannen understöd. Tvärtom givetvis också, kvinnan kan i så fall neka mannen umgänge med barnet. Fast sånt är inte tillåtet i vår lagstiftning. Då kanske nån säger att man måste tänka på barnets bästa. Visst, men det är fler inblandade. Många barn har inga kända fäder. Jag hade en gång en arbetskamrat som var ett semesterminne från Portugal. Det där med månggifte och liknande är intressant. Om man nu skall låta homopar gifta sig borde allt släppas fritt. Mellan syskon exempelvis. Helst då syster/bror men tänk vad gulligt med ett par bögbröder. Eller varför inte mellan far och dotter. Men är vi mogna för det? Ett par hus längre ner på gatan bor ett äldre par, men dom är inte gifta. Dom har varit men deras respektive partner är döda. OK? Det är bara det att hon, som äger huset, bor ihop med sin döde mans bror vars fru alltså är död. Barnen hade synpunkter för att uttrycka sig milt men arrangemanget tycks vara accepterat nu. Hon ville helt enkelt bo ihop med nån som hade bil eftersom hon saknar körkort. Kan tillägga att hennes man var en stor svinpäls så när han dog hade hon flyttat därifrån nåt år tidigare, men eftersom dom inte skilt sig fick hon huset i arv. Trots att mannen på något konstigt sätt lovat bort huset till en granne.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです
Straight for ever. Cogito, ergo sum.
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|