Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Jättearg
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 07-10-2006, 11:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Nu är jag jättearg. Jag är dunderförkyld och är inte med på städdagen som jag brukar, farsan som är ordförande sade att de ville ta bort några grenar som stack ut över gångvägen jag sade att det är ju inte rätt tid att beskära speciellt inte då det regnar men jag sade att det kunde vara OK att korta in några enstaka grenar som jag vet stack ut något över gångvägen så ingen får en gren i ansiktet när de cyklar.

          Sedan kom morsan och var förfärad och frågade ska häcken se ut såhär? Jag gick ut och kollade och de där enstaka grenarna jag sade OK till innebar att ca 50% av buskarna försvann på ena sidan och det ser förjäkligt ut det var finare när kommunens slåtterbalk rev av grenarna på ena sidan förra året. Låt aldrig, aldrig totala amatörer klippa i växterna är min slutsats.

          Det var tur att jag sade till farsan att de inte fick klippa en centimeter i rosbuskarna vid denna tid annars hade nog de som är längs gångvägen också skövlats.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 13:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon