Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Kaffeplanta
          Michaela
          Inlägg 03-06-2003, 15:38
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          03-06-2003
          Medlem nr: 1 596



          HEJ!
          Jag har en lite fråga angående mina kaffeplantor. De är båda ca 3-4 år gamla och ca 35 centimeter höga. De har aldrig blommat och nu börjar de se taniga och bruna ut i kanterna. Jag har läst mig till att det bruna beror på för mycket kalk i vattnet vilket kan stämma eftersom jag är boende på Gotland. Snälla ni har ni råd på hur jag ska sköta dessa plantor så att de kommer igång och växer samt att de ser fina ut igen så får ni gärna tipsa mig.
          Michaela! blink.gif
           
          Citera
          lolo
          Inlägg 03-06-2003, 17:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 130
          Medlem sedan:
          19-11-2002
          Medlem nr: 382



          Hej! Ja, kaffeplantan tål inte kalk särskilt bra, precis som du skriver! Den sköts därför på samma sätt som bl.a. gardenian på den punkten. Själv brukar jag ta kokt (te)vatten (perfekt om man dessutom har tekokare!) och häller i allt i vattenkannan utom det på nedersta botten. Funkar jättebra för mig! Tyvärr blev min fina gardenia utsatt för spinn, så jag blev tvungen att ta den till duschen och spola av ohyran, med följd att en del blad blev gula med gröna nerver (tecken på kalkhaltigt vatten), vilket den avskyr. Man var ju tvungen......... (Den har återhämtat sig nu.) Ta bort de "fula" bladen och låt den torka till lite grand. Sen: Jämn vattning med kalkfritt (te)vatten, alltså, det gillar den! Dessutom en dusch då o då! Jag har läst att regnvatten går lika bra som kokt (te)vatten! Lycka till! Hoppas de blommar snart för dig!

          mvh

          Ann-Louise smile.gif


          --------------------
          Ann-Louise zon 5


          "Fyll inte livet med år utan åren med liv"
           
          Citera
          JOLE
          Inlägg 04-06-2003, 09:24
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 113
          Medlem sedan:
          27-03-2003
          Medlem nr: 991



          kaffe är kanske ingen kalkälskande växt men hör inte heller till de om är riktigt känsliga mot kalk. Jag har odlat kaffe som krukväxt i mer än 20 år och nästan alltid vattnat med starkt kalkhatigt vatten. Jag tycker det låter som dina kaffe är undernärda. Tre till fyra år gamla och bara 35 centimeter höga tyder på svältfödda plantor.


          --------------------
          Johan, Zon1

          Boktips
           
          Citera
          lolo
          Inlägg 04-06-2003, 16:45
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 1 130
          Medlem sedan:
          19-11-2002
          Medlem nr: 382



          Hej igen, Michaela! Jag pratar endast utifrån mina erfarenheter med kaffeplantan, samt utifrån allmänna skötselråd från internet (t.ex.www.gronafingrar.nu/krukvaxter.htm#kaffeplanta) , kring plantan. Andra kan tycka annorlunda och ha andra erfarenheter, vilket förstås också kan vara lika rätt. Du måste därför själv avgöra vad du tror är bäst för din planta.

          mvh

          Ann-Louise i Umeå smile.gif [B]


          --------------------
          Ann-Louise zon 5


          "Fyll inte livet med år utan åren med liv"
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-07-2025, 12:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon