CITAT (flaxss @ 31-12-2006, 15:06)
CITAT (kristerh @ 29-12-2006, 11:51)
CITAT (flaxss @ 28-12-2006, 13:14)
alla/många moderna akvarium har täckglas och en heltäckande lysramp och då stannar vattnet kvar i karet .
Jag har ett "modernt" akvarium (225 liter) med täckglas o en sån där heltäckande plastramp som ser ut som ett lock, och den dunstar vatten som bara den,
jag fyller på med ca 15 -20 liter varannan vecka

så visst kommer vattnet ut, tror det beror på vilken temp man har i vattnet.
kan det inte vara ljusrampen som bränner bort vattnet . eller så läcker det nån stanns . jag har ett öppet akvarium och ett modernt med både värme och ljuse det mer moderna är helt täckt och där avdunstar lite .
så i båda mina fyller jag inte alls på så ofta kanske var tredje-fjärde vecka och då har bara nivån sjunkit 1-3cm det som är öppet blir det fler gånger på .
men temperaturen har kanske en betydelse med .
men man ska ändå inte använda akvarium som fuktare
Vaddå "bränner bort"? Vatten avdunstar, det bränns inte bort... akvarier funkar utmärkt som luftfuktare, även om jag avråder å det bestämdaste att skaffa akvarie endast av den anledningen.
Don't argue with idiots, they will drag you down to their level and beat you with experience.