Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Naturligt fågelbad
          Fågelvägen
          Inlägg 07-03-2007, 19:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          VÅRTECKEN, HURRA! Idag tog koltrastarna och grönfinkarna sitt första bad för i år.

          Vårt fågelbad är en enkel trekantig klippskreva i ett berg mitt utanför vår glasveranda. I närheten finns små syrenbuskar, som fåglarna sitter i efter badet. En klotrund sten alldeles intill badgropen ger japansk stämning. Mycket vacker med koltrast på. Ibland badar 5 koltrastar på en gång, medan småfåglarna står i kö runtomkring.

          Vi hittade fågelbadet av en slump för ett par år sen, när vi rensade bort grästorvor på berget. Badet rymmer ca 2 hinkar vatten, som vi öser ut då och då när det börjar se solkigt ut. Nu hade jag bänt loss isen och genast var fåglarna där.

          Ett berg är fint som det är, men fågelbadet skapar ett livligt och vackert blickfång i trädgården. Alldeles mödolöst.
          Hoppas andra kan göra likadana fynd!


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 08-03-2007, 10:28
          Länk hit: #2


          Gäster






          Det låter härligt med ett fågelbad, och ser det naturligt ut är det ännu bättre. Igår kväll hörde jag den första koltrasten sjunga. Då är det vår!

          Olle
           
          Citera
          Alba
          Inlägg 09-03-2007, 10:52
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 11 250
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 513



          Åh jag blir avunds på att du har ett berg i närheten. Klippskreva för fågelbad. Så fint det låter.
          Jag drömmer om att ha delvis begig tomt - det är så fint.
          Koltrasten som hörs - det låter så ljuvligt säger jag som inte har en aning om hur koltrasten låter eller ser ut. Jag är helt novis på fåglar men börjar lära miga lite fåglar kring huset. Har köpt en bok.
           
          Citera
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 09-03-2007, 14:44
          Länk hit: #4


          Gäster






          Koltrasten tycker jag hör till de absolut främsta skönsångarna bland våra fåglar, klart finare än näktergalen. Hanen är svart med gul näbb, honan mörkbrun med mörk näbb.

          http://www.sr.se/p2/p2pippi/pip2004apr.stm

          Olle
           
          Citera
          Alba
          Inlägg 09-03-2007, 14:50
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 11 250
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 513




          Tack för den länken.
          Vilken underbar sång - man blir nästan tårögd.
           
          Citera
          renate
          Inlägg 09-03-2007, 21:27
          Länk hit: #6


          Medlem
          Antal inlägg: 5 656
          Medlem sedan:
          28-02-2003
          Medlem nr: 834



          Jag väntar på koltrastens sång,då är det vår.Än har jag inte hört den.När vi hade mycket snö och det var kallt hade jag några trogna koltraster här i trädgården.
          Men vaför badar inte fåglarna i minträdgård?Jag har en parabol som fågelbad med sten och växter omkring under ett päronträd.Även andra vatten skålar ratar de,de kommer bara och driker.
          Nu har jag tre katter som gör det kanske inte lätt för fåglarna,mnen de är inte alltid ute.


          --------------------
          MVH Renate zon 4
           
          Citera
          Fågelvägen
          Inlägg 09-03-2007, 21:58
          Länk hit: #7


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          Om fågelbad och katter:
          Här finns 5 katter som patrullerar regelbundet. Ändå myllrar det av fåglar i bergsskrevan, som är vårt fågelbad. Fåglarna brukar väsnas och varna varann när en katt är i närheten.
          Vad kan det bero på att fåglarna inte badar i t.ex. parabolarrangemangen? Ser de farliga ut, ur fågelsynpunkt? Är de alltför ljusa eller glänsande? För hala? För stora? Är vattnet för djupt i mitten? Kanske grus eller flata stenar i badet skulle göra det hela mera lockande för fåglarna. Vattendjupet behöver knappast vara mer än ca 5 cm.

          Vårt flitigt använda naturliga fågelbad är som sagt trekantigt och rätt litet. Vattendjupet i mitten är ca 15 cm. De tre sidorna är ca 50 cm och sluttar på ett mycket knöligt vis ner mot mitten. Kanske det ger fåglarna fotfäste medan de står i badet och skvätter vatten åt alla håll. Både rödhakar och skator vågar sig i det.
          Ibland - sällan, tack & lov! - kommer en kråka och lägger torra matbitar i blöt: bröd, grillad kyckling och pizzarester. Då är man glad att vattenmängden är liten, så man kan spola ur och fylla på nytt vatten.

          Hoppas på mer fågelbadsrapporter! yes.gif Utom fågelholkar och fågelmat hör ju badmöjligheter till det roligaste man kan bjuda invånarna i trädgården på.


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera
          nybyggare
          Inlägg 10-05-2007, 17:49
          Länk hit: #8


          Medlem
          Antal inlägg: 39
          Medlem sedan:
          02-09-2003
          Medlem nr: 2 248



          Hade mamma hackspett med två barn i trädgården förra våren/försommaren. De åt talgbollar -som vi bjöd på in i juni- och tog sina bad i katternas vattenskål!!!! Vad mer underhållning behöver man vid frukostbordet. Mina barn var lika intresserade varje gång. Och detta skedde nästan varje dag i flera veckor.


          --------------------
          //Karin -zon 2
          "Grönt är skönt!"
           
          Citera
          Monarda
          Inlägg 10-05-2007, 18:57
          Länk hit: #9


          Medlem
          Antal inlägg: 4 644
          Medlem sedan:
          06-03-2005
          Medlem nr: 5 125



          Måste få visa mitt fågelbad som är livligt frekventerat, speciellt av björktrastarna. Dom står faktiskt på kö ibland!


          Fågelbad

           
          Citera
          MrsMP
          Inlägg 18-05-2007, 08:09
          Länk hit: #10


          Medlem
          Antal inlägg: 65
          Medlem sedan:
          31-12-2006
          Medlem nr: 8 920



          CITAT (Monarda @ 10-05-2007, 19:57) *
          Måste få visa mitt fågelbad som är livligt frekventerat, speciellt av björktrastarna. Dom står faktiskt på kö ibland!


          Fågelbad


          wub.gif sååå söta! Fågelbad borde alla ha i trädgårn!


          --------------------
          Bor i Värmland med tomt på närmare 7000kvm. Lever för växter - trädgården och ungarna...inte nödvändigtvis i den ordningen!
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 00:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon