Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskärning av thujahäck, hur beskär man en thujahäck?
          JohannaR
          Inlägg 02-04-2007, 21:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 57
          Medlem sedan:
          15-03-2007
          Medlem nr: 9 364



          Jag har en 3,5 meter hör thujahäck på min nya tomt. Eftersom jag tycker att den känns lite för hög och "förvildad" skulle jag vilja beskära den. Går det att beskära den med ca. 1 meter så att den blir 2-2,5 meter hög istället? Mår thujaplatorna ok av ett sådant ingrepp? Eftersom de är så pass stora skulle jag vilja ta in någon som hjälper mig med detta. Vad kan det tänkas kosta? Vem kontaktar man för en sådan beskärningstjänst?

          Sedan har jag även en fråga angående möjligheten att flytta en thuja. En thuja har nämligen dött och jag skulle vilja ersätta denna med en thuja som står fritt på tomten. Är detta möjligt? Vad ska jag i sådant fall tänka på inför och vid flytten?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 1)
          KURT
          Inlägg 03-04-2007, 05:58
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Häcken klara beskärningen men den kommer att se mycket "avhuggen" ut i flera år. Skall man flytta en thuja så skall man se till att få med så mycket som möjligt av rotklumpen, försök att lägga en presenning eller plast runt rotklumpen så håller den ihop lättare och det är lättare att flytta den. Och se till att vattna ordentligt efter flytten under en LÅNG tid. Det kan nog vara svårt att gräva ett hål i den befintliga häcken, det är gott om rötter där.
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 10:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon