|
Oseriösa "Rara Växter"!, Handlar aldrig mer av dem. |
|
|
|
24-04-2007, 10:47
|

Medlem
Antal inlägg: 18
Medlem sedan: 16-02-2006
Medlem nr: 7 090

|
Jag har köpt frö av "Rara Växter" bl.a riddarsporre 32 frön för 220 kr. Av dessa grodde endast 5 st. Jag försökte ringa dem flera gånger men möttes bara av telefonsvarare som hänvisade till deras hemsida. Mailade dem första gången 23 mars om att jag följt deras så-instruktioner men att endast 5 grott. Jag skrev att jag ville ha kompensation för dessa. Eftersom de inte svarade skickade jag ett nytt mail igår då fick jag detta svar:
Hej!
Sådd av riddarsporre ska stå kallt (10-14 C) enligt märkning på våra fröpåsar. Detta innebär att det är lämpligt att så fröerna på våren och sedan placera sådden utomhus. När sedan värmen kommer så gror fröerna. Detta innebär att de inte gror direkt utan först när temperaturen stigit till 22-24 grader. Alternativt så kan man kyla fröerna ett par veckor i kylskåp före sådden och sedan ställa sådden i rumstemperatur. Riddarsporrar, som många andra perenna fröer, befinner sig ofta i vilostadium och behöver en kyligare period för att vakna till liv.
Som du säkert förstår så har vi har sålt åtskilliga tusen portioner av dessa fröer och detta är klagomål nr 2 på dessa fröer. Jag är ledsen att alla fröer inte gror så lätt men det är tyvärr inte mycket jag kan göra åt den saken.
Med vänlig hälsning Ulla RARA VÄXTER www.raravaxter.com
Skrev genast igen men har inte fått svar!
Är det verkligen ingen mer som råkat ut för detta? Tycker de ger ett väldigt oseriöst intryck när de säljer så dyra fröer och sedan inte ersätter när grobarheten är så låg. Till saken hör att jag gjorde helt enligt de instruktioner jag fick men leveransen när jag sådde den.
|
|
|
|
|
24-04-2007, 10:53
|

Medlem
Antal inlägg: 21 879
Medlem sedan: 10-01-2003
Medlem nr: 559

|
fröna i kylen ..  hjälper ju inte ett dugg .. men ibland är det dålig grobarhet ..Gror 5 kan man sällan räkna med ersättning-Inte heller om inget gror Jag har dock inte prövat -men mycket kan gå fel med frösådder...Fel sort! då skulle jag def reklamera .. Jag väljer firmor där grobarheten oftast är bra... 320 kr !!! verkar dyrt .. 150 kr kostar New millennium hybriden blushing Brides i jelitto 1 portion alltså -det är alltid 50-100 frö
Redigerat av kerstin z5-6: 24-04-2007, 11:02
--------------------
Kerstin
Ut sementem feceris, ita metes (Cicero)
|
|
|
|
|
24-04-2007, 11:06
|

Medlem
Antal inlägg: 297
Medlem sedan: 22-08-2006
Medlem nr: 8 462

|
Att dom bara inte kan kompensera dig och ge dig nya fröer eller pengarna tillbaka, det är för mig ett mysterium om det nu var 2 st som klagat så är det ju bara att rätta till det, tror inte att det går nån nöd på den där firman iallafall. Hoppas du hittar en bättre firma nästa gång.
--------------------
/Anneli, glad amatör i Sörmland
|
|
|
|
|
24-04-2007, 12:24
|

Medlem
Antal inlägg: 2 199
Medlem sedan: 23-04-2004
Medlem nr: 3 388

|
det verkar vara stor variation.. av allt jag har sått ifrån raraväxter så har allt grott med hög grobarhet
--------------------
|
|
|
|
Eva 33c
|
24-04-2007, 16:44
|
Gäster

|
Jag har aldrig provat att reklamera frön för att de inte grott. Det kan som sagt bero på många orsaker. Men företagsmässigt är det ju en dundermiss av RV att inte ersätta dig ! För 220 kr skulle de förmodligen har kunnat behålla dig som nöjd kund. Nu förlorar de alla dina framtida inköp, mycket oproffsigt hanterat tycker jag! Jag slutade handla av RV för många år sedan, bla för att jag tyckte att mycket (inte alls allt) grodde dåligt jämfört med andra leverantörer. Och sedan dessa pyttiga portioner...
|
|
|
|
|
24-04-2007, 17:08
|

Medlem
Antal inlägg: 982
Medlem sedan: 06-01-2007
Medlem nr: 8 942

|
Portionernas storlek har jag också funderat på. Från andra fröfirmor får man ju frön som skulle räcka till plantor åt hela grannskapet...
--------------------
Stolt HBT-kompis Angelica i zon 4-5, sambo med en karl och ett halvt zoo
|
|
|
|
|
24-04-2007, 17:21
|

Medlem
Antal inlägg: 1 463
Medlem sedan: 08-06-2003
Medlem nr: 1 638

|
Ja, det finns ju alltid bra och dåligt med alla försäljare, t.o.m mig... Jag tycker att rara växter är mycket bättre än Impecta, men det är ju klart, det finns säkert någon som klagar på mig med. Sånt är livet, ibland bra, ibland dåligt. Jag vet att Rara växter är ute på "turne" precis som jag och då blir det svårt med alla mail och samtal, och tyvärr så blir en del kunder lidande av detta.
--------------------
|
|
|
|
|
24-04-2007, 17:38
|

Medlem
Antal inlägg: 18
Medlem sedan: 16-02-2006
Medlem nr: 7 090

|
Det hjälper tydligen att skriva av sig här på Odla. Nu har jag fått svar:
Hej igen!
Dina anklagelser är mycket osympatiska och otrevliga. Vi brukar ALLTID kompensera kunder med seriösa klagomål men ställer oss mycket tveksamma till dina. Dessa fröer är inköpta i år från världens mest seriösa företag när det gäller frö till perenner. Detta skulle alltså innebära att deras fröer inte håller måtten???? Jag kan garantera dig att så inte är fallet. Vi har fått bra respons från många duktiga odlare att dessa fröer håller en hög och bra grobarhet.
Vi skickar 2 nya fröpåsar var av dessa sorter till dig TROTS att riddarsporrar som genomgår en köldperiod INTE kommer att gro inom fem veckor. Som jag sa i mitt tidigare mail så kan vi tyvärr inte göra något åt att vissa fröer är lättare och andra svårare. Om man inte är villig att acceptera detta faktum så bör man hålla sig till mer lättodlade sorter.
Att dessa fröer är dyra är ett faktum även för oss och det förklarar prislappen.
Med vänlig hälsning Ulla RARA VÄXTER www.raravaxter.com
Jag skrev så här till dem:
När man klagar på en vara brukar man hos seriösa företag få kompensation. Jag skrev i mitt första mail ( 23 mars) att jag sått dessa 32 fröer helt enligt de instruktioner som var med leveransen och att endast 5 av dem grott. Det är fortfarande endast dessa 5 som grott!! Det spelar ingen roll hur många tusen fröer av dessa sorter ni sålt. De fröer jag har fått och betalat 220 kr för var undermåliga och därför vill jag ha kompensation, så enkelt är det.
Man kan inte som seriös företagare bara skriva att man inget kan göra åt det. Säljer man en vara som kunden inte är nöjd med får man faktist kompensera kunden. Jag vill ha besked om hur ni kommer att kompensera mig och det vill jag ha inom det snaraste!
Tycker ni att detta är otrevligt skrivet? Det är klart att jag var irriterad när jag skrev eftersom det var tredje mailet till dem utan något svar, så kanske, jag vet inte. Det är deras nonchalanta sätt att bemöta mig som kund jag har reagerat på, det hände ju ingenting förrän jag skrev på Odlas forum.
|
|
|
|
|
24-04-2007, 18:52
|

Medlem
Antal inlägg: 4 474
Medlem sedan: 08-11-2003
Medlem nr: 2 552

|
Vad tråkigt att det blivit så.
Själv har jag köpt salvia, grekisk vädd, klätt och lite annat. Det har fungerat mycket bra. Ena klätten såddes av min kompis och hon har inte riktigt koll på sådder (övervattnade så alger frodades) men annars kom de andra upp bra. Jag är nöjd och kommer att fortsätta beställa från dem.
|
|
|
|
Eva 33c
|
24-04-2007, 19:15
|
Gäster

|
Jag tycker nog att dera såråd är lite knepiga. Jag har i år sått 8 olika delphinium och alla utom en (D. cashmerianum från STA som inte grott alls) har grott på 8-12 dagar i vanlig rumstemperatur. Var det någon specialsort du hade beställt? Mina var 2 st Belladonna mix (eget frö + Weibulls) Galahad (johnsons), Green Twist, (Thompson&Morgan) D. virescens (Impecta), + två sorter trädgårdsinamlat frö från forumister.
|
|
|
|
|
24-04-2007, 19:21
|
Medlem
Antal inlägg: 155
Medlem sedan: 26-09-2005
Medlem nr: 6 593

|
Jag tycker också diskussionen är lite trist. Rara växter brukar vara bra att ha att göra med även om dom har lite usslig portioner. Visst är det så att somliga sorter är mer svårgrodda än andra och man kan inte förvänta sig full grodd av såna. Vilken grobarhet var angiven på påsen? Hur såvan är du?
Nog har jag misslyckats med en och annan sådd, men jag brukar kolla om det är en lätt eller en svår sort och oftast är nog misstagen mina egna och inte dåliga fröer.
|
|
|
|
|
24-04-2007, 19:44
|

Medlem
Antal inlägg: 11 272
Medlem sedan: 27-02-2004
Medlem nr: 2 892

|
Jag har bara goda erfarenheter av Rara Växter och tycker som Bejron att diskussionen är lite trist. Jag har inte heller klagat hos någon leverantör över fröer som inte grott, det finns så mycket som kan gå snett och jag tror att det sällan handlar om fel på fröerna. Om 2 av säg 50 kunder är nöjda, så tycker jag att man kan dra vissa slutsatser av det... Dessutom måste man som någon ovan sa hålla kolla på grobarheten som anges för fröerna. Mvh Fenja
--------------------
"För länge sen dyrkade Egyptierna katten som en gud. Det har katten aldrig glömt."
|
|
|
|
|
24-04-2007, 20:16
|
Medlem
Antal inlägg: 23 015
Medlem sedan: 13-08-2005
Medlem nr: 6 358

|
CITAT (Fenja @ 24-04-2007, 20:44)  Jag har bara goda erfarenheter av Rara Växter och tycker som Bejron att diskussionen är lite trist. Jag har inte heller klagat hos någon leverantör över fröer som inte grott, det finns så mycket som kan gå snett och jag tror att det sällan handlar om fel på fröerna. Om 2 av säg 50 kunder är nöjda, så tycker jag att man kan dra vissa slutsatser av det... Dessutom måste man som någon ovan sa hålla kolla på grobarheten som anges för fröerna. Mvh Fenja håller med både fenja och bejron , det är ju mycket som gör som man själv påverkar om man gör rätt eller fel eller om nåt hänt . typ köper jag fröer och har get för mycket vatten å dom ruttnar då kan man ju inte beskylla fröfirman för det ,dom bara säljer och om många andra personer har fått dom flesta att gro så har nåt gått snett ( kan va dåliga fröer men även man själv som gjort nåt fel )
|
|
|
|
|
24-04-2007, 20:57
|

Medlem
Antal inlägg: 906
Medlem sedan: 05-11-2002
Medlem nr: 190

|
Att beskylla fröfirman för dålig grobarhet är lite som att beskylla Ica för att köttbullarna man gjorde på deras köttfärs inte blev bra. Det är ju så många variabler som spelar in som de inte kan påverka så nog förstår jag om de inte är villiga att kompensera alla som ev har misslyckats med sina sådder, det skulle bli ohållbart. Visst kan det hända att grobarheten faktiskt är dålig men det har man nog svårt att som ensam odlare bevisa. Men när fröerna var så dyra förstår jag din besvikelse. Att de är så dåliga på att besvara era mail och telfonsamtal tycker jag är väldigt dåligt, sådant ger ett oseriöst intryck och är man irriterad sen tidgare blir det ju ytterligare bränsle till den brasan.
--------------------
Odlar i kall zon 3.
|
|
|
|
|
25-04-2007, 07:04
|
Medlem
Antal inlägg: 109
Medlem sedan: 07-02-2006
Medlem nr: 7 048

|
Intressant kundbemötande från deras sida... Jag ska nog testa det - när någon kund ringer in och säger att de inte får igång sin programvara, ska jag säga att den är skriven av världens bästa programmerare. Mvh David
--------------------
David i Viksjö, zon 3
|
|
|
|
|
25-04-2007, 08:06
|

Medlem
Antal inlägg: 297
Medlem sedan: 22-08-2006
Medlem nr: 8 462

|
Mycket dåligt bemötande ifrån Rara Växter, ska man behöva gå ut här och skriva några ord för att dom ska ta kontakt?....Tydligen.
--------------------
/Anneli, glad amatör i Sörmland
|
|
|
|
|
25-04-2007, 09:12
|

Medlem
Antal inlägg: 1 073
Medlem sedan: 17-07-2006
Medlem nr: 8 205

|
CITAT (Plain @ 25-04-2007, 08:04)  Intressant kundbemötande från deras sida... Jag ska nog testa det - när någon kund ringer in och säger att de inte får igång sin programvara, ska jag säga att den är skriven av världens bästa programmerare. Mvh David Bra sagt Plain/David! Konstigt argument...
--------------------
Liten trädgård i nordöstra Göteborg, zon 2.
Kika gärna in på min blogg! www.timjanoakleja.wordpress.com
|
|
|
|
|
25-04-2007, 12:19
|
Medlem
Antal inlägg: 155
Medlem sedan: 26-09-2005
Medlem nr: 6 593

|
Ger du kunden ett nytt program också om det är vad han kräver? Fast du tror eller vet att det är handhavandefel? Bemötandet från rara växter kunde varit bättre, men det kan aldrig vara bara fröfirmans ansvar om det gror.
Redigerat av bejron: 25-04-2007, 12:20
|
|
|
|
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|