20070302_770.jpg ( 546.08k )
Antal nedladdningar: 221Intressant att läsa om hur alla sköter sina persikor.. Jag har ett träd som är 17 år, Mamie Ross heter sorten.
Det har burit frukt sedan 4 års ålder. Ibland har vi fått mycket och ibland bara några stycken.
Förra året gick det inte att räkna hur många, vi räknade i kilon tillslut... Tyvärr har vi inte beskurit trädet någonting så nu är det ca 5 meter högt och flera meter brett. Vi kan plocka persikor från sovrummet på övervåningen.
Trädet står precis bredvid huset vid en södervägg. Det går åt mycket vatten och vi gödslar ibland med hästgödsel. Tyvärr har det krussjuka men det har ändå klarat sig bra!
Finns det något träd som inte får krussjuka?? Har också ett aprikosträd som blommar massor men bara fått 2 st aprikoser. Är de mycket mer känsliga, är det någon som vet det? Trädet står vid samma vägg som persikoträdet.