Hej!
Intressant att läsa, den här tråden hade jag missat när den skrevs. Jag har tagit frön från physalis köpta i affären, vet inte vilken sort det är. Men förrförra året när jag hade några i krukor på altan (kanske drygt 5 liters) så fick jag plantor på drygt en meter och rätt mycket frukt.
Förra året när jag hade fått växthus satte jag dem i jordbädden och de blev nästan 3 meter höga men hann aldrig få frukt innan frosten tog dem

.
Så efter att ha läst den här tråden så får det nog bli krukor igen, ska testa både på altan och i växthuset. Tänker att ju mer rötterna har att breda ut sig i ju större blir plantan, eventuellt på bekostnad av frukt då kanske!?
Ska testa att ta sticklingar också, snabbare plantor ju!
Övervintrade första året jag hade men fick en massa vita flygare på dem så plantan åkte på komposten när jag skördat det sista.
Hälsningar Inglan