Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Nu har jag sett nåt häftigt!, Men hur skulle det bli?
          Tosan
          Inlägg 09-08-2007, 21:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 016
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 798



          Sitter och kollar på AoT:s listor och ser en ide att bygga en rosrabatt (brunn) av grästorvor. Man ska "mura" den med gräset neråt och på så sätt bygga en kant.
          Det skulle nog bli himla snyggt på min rabatt tror jag. Men...Växer inte gräset upp ändå? Man skulle ju kunna lägga plast på insidan och på så sätt slippa ogräs i själva rabatten, men om det växer långt gräs på kanten blir det ju inte bra, särskilt som jag funderar på åkerbär där
          Gaaaaah, vilken beslutsångest! Grästorv har jag obegränsat av, enkelt och billigt, medan torvblock kostar en smärre förmögenhet. Men jag vill inte gå å handrycka gräs på ett otal meter rabatt heller. Kanske blanda?
          Några tips och erfarenheter?


          --------------------
          Stolt HBT-kompis
           
          Citera
          kerstin z5-6
          Inlägg 10-08-2007, 11:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          skippa åkerbäret om du inte vill ha rabatten invaderad -de är rampant i norr .. men går ju an om man vill ha den som marktäckare i hela rabatten ..
          grästorv komposterar jag i den mån jag fick sådan .. numer är det sällan . jag kväver gräs en säsong sommar + under vintern -o gräver på våren


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera
          Tosan
          Inlägg 10-08-2007, 11:53
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 4 016
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 798



          Ajdå, är de så ivriga... Det hade jag ju inte tänkt mig, då får de bo nån annanstans, och då skulle det väl på så sätt kunna funka med grästorven, om jag orkar handrycka gräs runt vill säga...Och det orkar jag ju inte. Shit, jag som har så gott om den, den nya komposten är ff pytteliten och redan överfull så det hade varit skönt å bli av med den.
          Men när man kväver gräset, kan man då utan vidare bara gräva om alltihop utan att man får en gräsrabatt?


          --------------------
          Stolt HBT-kompis
           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-09-2025, 19:44
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon