CITAT (Eva i Skåne @ 29-08-2007, 22:05)

Hade du SÅ kallt? Huuu
När jag la mig vid 23-tiden kollade jag termometern. Då var det +8 och jag hade inte lagt över något. Var uppe en gång på natten vid halv tre och kollade om jag skulle behöva gå ut då, men hade fortfarande åtta grader. Sån skillnad på bara några mil.
svinkallt va det , fast det var nog plusgrader i luften och bara markfrost . i natt hade jag runt +4c som lägst . såg på vädret 0c +5c hos mig ska det bli i natt . och jag är inte hemma så jag hoppas det håller sig över 0c .
CITAT (Tosan @ 29-08-2007, 22:17)

Är det verkligen vanligt med frostrisker i så här stora delar av landet den här tiden på året?
http://www.smhi.se/weather/varningar/startvarning_n1_sv.htmVi har 4,6 nu... Inatt är jag säker på att det fryser på. Tack och lov har jag i stort sett klart för att ta in det som ska övervintras inne, bara slänga ner eländet i krukor, bara de klarar natten.
jag har aldrig upplevt frost så tidigt hos mig ,knappt så att min mormor har upplevt det .