Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Gunnels Gröna
          Jane, Skarpö
          Inlägg 11-10-2007, 08:34
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          10-10-2007
          Medlem nr: 12 793



          Ååååh, jag som sällan ser på TV hade sett fram emot detta, men lyckades missa programmet likt förbaskat. Någon som vet om det går i repris, och i så fall när?
          Undrar
          /Jane, Skarpö
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 11-10-2007, 08:54
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Visst går det i repris. Kolla länken nedan.

          Gunnels gröna


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          ÅsaE
          Inlägg 11-10-2007, 08:57
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          10-10-2007
          Medlem nr: 12 796



          Jag tycker att programmet var trevlig avkoppling. Även om jag ju blir svårt avundsjuk på allt som INTE går att odla här och kommentarer om en grön trädgård året runt. Det är skönt med ett program som är avkopplande och trevligt att titta på - utan en massa snabba klipp hit och dit och stressig musik. Jag har stora fröhoppningar på nästa veckas program. Då skulle det ju vara om magnolior!!! Det blir förhoppningsvis något att sitta och drägla över. biggrin.gif

          ÅsaE
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 11-10-2007, 09:04
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          CITAT (renate @ 10-10-2007, 20:41) *
          Ingen dålig ide att skicka en gemensam önskelista till tv4 ombudsmann om ett riktigt trädgårdsprogram som handlar om växter och trädgård,inte dessa tröttsamma designerprogrammen som ingen vill se,jag tittade inte ens för de visar något liknande på BBCprime.
          Söderläge tittade jag lite på,men de lösningar passade inte mig,bara en massa plank och sten.Nu är Gunnel tillbaker,i kväll handlade det om Celsea Flower show och en svensk dam som bodde i London.Nja Chelsea Flower Show var ja i mai så bättre kan du Gunnel.


          TV4 gör de program som ger mest sponsorer, därför kommer de ALDRIG att visa några program som är fokuserade på växter! Design säljer mycket mera och de kan få många fler sponsorer,.
           
          Citera
          Tullia
          Inlägg 11-10-2007, 12:32
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 199
          Medlem sedan:
          23-04-2007
          Medlem nr: 9 942



          Jag tycker att både Gunnels gröna och Söderläge är ok. Skulle ju helst vilja komponera mina egna inrednings- och trädgårdsprogram. wink.gif De flesta är ju ganska trista och enformiga.

          Det trista är ju att det ska vara billigt och snabbt att producera, och dra så så många slötittare som möjligt. Om man får in en del produktplaceringar så är det också bra. Och allt i slit- och slänganda.

          Men racka inte ner på design! Design handlar om att det både ska vara snyggt och funktionellt. Vem har något emot det??? Jag tror att många har missuppfattat ordet design... dunno.gif

          Jag tror att det är alltför få som har nördat in sig på vissa sorters växter för att det ska gå att göra ett (/flera???) program för dem. Någorlunda brett måste det vara.

          Men jag tror verkligen inte att det behöver vara så ytligt som det lätt blir.

          Själv skulle jag gärna vilja ha ett bättre trädgårdsdesignprogram. Helst ska det vara mer fokus på de som äger trädgården. Man kan följa dem och deras önskningar och beslutsvåndor under en längre tid. Sedan kan de ha _hjälp_ av en expert - men inte någon som presenterar en färdig lösning bara. Sedan ska det vara mycket mera om varför välja den eller de växterna på grund av jordmån, växtzon, skugga o s v. Plus uppföljning - varför gick det si och så.

           
          Citera
          estet
          Inlägg 11-10-2007, 13:18
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 1 611
          Medlem sedan:
          02-05-2003
          Medlem nr: 1 308



          Såg programmet på nätet just, det var väl trevligt, precis i Gunnels anda. tummenupp.gif


          --------------------
          Zon 6
           
          Citera
          Österläge
          Inlägg 12-10-2007, 10:51
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 1 073
          Medlem sedan:
          17-07-2006
          Medlem nr: 8 205



          CITAT (ÅsaE @ 11-10-2007, 09:57) *
          Jag har stora fröhoppningar på nästa veckas program.



          Fröhoppningar... giggle.gif Ja det är ju passande! Är det när man hoppar till av glädje varje gång man hittar nya frön kanske? whist.gif tongue.gif

          Redigerat av uteplatsen: 12-10-2007, 10:52


          --------------------
          Liten trädgård i nordöstra Göteborg, zon 2.

          Kika gärna in på min blogg! www.timjanoakleja.wordpress.com
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 21:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon