Medlem
Antal inlägg: 12 573
Medlem sedan: 05-03-2004
Medlem nr: 2 930
Du ska absolut inte "mata" en köttändande växt, med annat än regnvatten eller helst destillerat vatten. Dessa växter tar näringen ur luften och de har lagrad näring i rotknölen. Dessutom ska de inte heller vara planterade i jord, utan ogödslad torv eller vitmossa. VAd för köttätande växt är det du har?
Om man matar växten kan vissa arter ändra karaktär pga de för den näring man vill ha.. Själv satte jag ut en i sommras och massvis av myror föll ned i fångsttrattarna. det hela ledde till att den slutade producera fångsttrattar och är nu inte alls kul som växt... Så nu har jag ställt den på diet!!!
Medlem
Antal inlägg: 26
Medlem sedan: 10-12-2007
Medlem nr: 13 283
Har ingen än, men jag ska skaffa Venus Flytraps, och låta dom växa inomhus. Nu på vintern finns det ju inga insekter, så ska jag inte ge dom extra näring ändå?
Medlem
Antal inlägg: 349
Medlem sedan: 23-07-2007
Medlem nr: 11 660
Intressant Stella-Polaris. Mina flugtrumpeter äter gärna flugor och annat men inte myror. Jag har försökt att mata dem med myror men det verkar som myrorna är helt oberörda. De kan krypa i trumpeten utan att tappa fotfästet som andra insekter gör.
Ibland har vi fångat någon "pappa långben" (kommer inte på vad de heter just nu) eller spindel och matat dem men det verkar inte ha någon speciell effekt på flugtrumpeterna. Fast det är väldigt sporadiskt som vi har gjort så, hade vi gjort det oftare så kanske det hade påverkat på ett helt annat sätt. Jag har funderat på vad det kommer sig att myrorna inte halkar ned i trumpeten.