|
Visst är det kul att se en trädgårdsarkitekt skapa en trädgård. Det finns massor av gottis att hämta där. Men det är bara fragment för den egna trädgårdsarkitekturen. En bit där och en annan där.
Men!
Väldigt många vill se och visuellt uppleva uppbyggda trädgårdar. Se helheter och detaljer hur svenska trädgårdsälskare i HELA landet odlar och kämpar mot barfrost, köld, snömetrar mm.
Typen "Gunnels Gröna" var ett program som gav mer djup åt trädgårdsdrömmarna. Finessen och värmen i de programen borde något av TV-företagen nappa på. Tror inte på att det är massorna (tittarsiffrorna) som gör att man väljer ett program. Vi tittare väljer kanal efter vad vi vill se.
Maila allt vad ni kan till TV 1 — 4 och önska. Det är massorna som ger resultat. Och blir det ett kommersiellt program så hinner man ju hämta påtår till nästa inslag.
|