Provade en ny sorts kattmat som vi köpte på lokala zooaffären, en stinkande sörja med tonfisk, bläckfisk och lite ris i botten av burken. Ena katten åt så hon snörvlade och verkade tycka det var världens käk, men den andra katten såg ut som om jag försökt servera henne gift. Fast är det så lyckat att det är ris i kattmaten? Jag började fundera lite, i efterhand förståss, på om katten kan tillgodogöra sig något av näringsämnena i ris. De är ju rovdjur?
Tycker att de bortsett från torrfodret kan få lite blötfoder emellanåt, som omväxling. Fast det ska ju vara nyttigt också, annars kan det vara.
Vad tycker ni är bra blötfoder för era katter? Whiskas e dyl köper jag inte gärna, det innehåller en massa saker jag inte är säker på en katt har nytta av (spannmål, ärtor, morötter. till ett rovdjur? Njae, jag tror inte det är så lyckat faktiskt.) men jag kanske har tokfel?
--------------------
"Start by doing the necessary, then the possible and suddenly you are doing the impossible." - St. Francis of Assisi
|