Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > klädkoder, Någon som har koll??
          messermark
          Inlägg 19-02-2008, 17:23
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 122
          Medlem sedan:
          14-04-2004
          Medlem nr: 3 277



          CITAT (skogstroll @ 19-02-2008, 10:30) *
          klart man ska bestämma själv, gör jag säkert själv om jag blir gift -cry-.gif men på nåt vis låter det lite som "ni ser ju ut som slashasar så ta i alla fall på er kavaj"! giggle.gif (skämt åsido)


          Tyvärr är det så här att släkten är slashasar -cry-.gif enligt henne är jag en bonnlolla som skulle behöva en rejäl makeover unsure.gif och sen en fin utbildning. Att jag utbildar mig till lärare e ju inget i hennes ögon, inte nog belevrat.

          Sen är det inte första gången hon gifter sig heller... Mycke ska man stå ut med...


          --------------------
          Messermark
          zon 5-6

          Vänskap utan förtroende är som en blomma utan doft
           
          Citera
          Bettson
          Inlägg 19-02-2008, 18:13
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 2 745
          Medlem sedan:
          09-03-2003
          Medlem nr: 882



          Jag har varit med om att inbjudande par inte själva riktigt vetat vad klädkoden innebar som de skrev på inbjudningskortet.
          Det stod högtidsdräkt vilket innebär frack och långklänning helst med bar axel. Gärna en cape eller sjal att bära i kyrkan och fin i håret, ingen huvudbonad för damen.

          Vi blev väldigt åthutade att vi minsann skulle beakta klädkoden för att inte skämma ut brudparet inför deras vänner. Det var ju släkten naturligtvis som gick och gifte sig och de ville väl inte skämmas för lantlollorna..

          Nåväl, jag rekommenderar verkligen i sådana fall att gå till en kläduthyrningsfirma visa upp inbjudningskortet och be om hjälp hur allting skall vara. Då riskerar man ju inte att göra bort sig ang klädkoden i alla fall. De brukar också ge lite tips om vad man ska tänka på vilket kan kännas overderligt. Man känner sig själv lite bättre till mods när man är tvungen att gå till "galgbacken" om man säger så. Dessutom så ar det det billigare anlternativet. Man kommer undan under tusen lappen.

          Nåväl pga alla inbjudna fisförnäma gäster som trodde de hade koll på läget, så utvecklade sig ångesten för att inte duga till ett riktigt duktigt skratt långt ner i magen som jag hade fullt sjå att undertrycka hela kvällen. Jag såg nog glad ut misstänker jag.
          Mest var jag nog lättad över att jag faktiskt dög och att de som var mest etikettfanatiker gjorde bort sig med råge.

          Det förekom par med Frack för herre och kort klänning för damen. Vitklädda damer. Damer med urringad balklänning och stor kvarnhjulshatt.

          Festarrangören som även var gäst kom i frack och vita tubsockor samt oborstade skor. Karlskrället gick dessutom runt och undervisade gästerna om vad som förväntades av oss för att "inte göra fel".

          Toastmastern som var av det mera fisförnäma slaget och satt och kommenterade samtliga gästers dåliga etikettvanor hade svart sorgväst till sin frack. Då jag beklagade sorgen såg han väldigt förvånad ut och förstod inte vad jag menade. Ja, ja, jag gjorde bort mig där men vad betyder det i den allmänna konkursen. Han hade inte sorg, han hade lånat farfars frack och hade ingen aning om västbruket. Även toastmastern hade inte tubsockor, så i alla fall vita sockor med blå rand på.

          Fortfarande betyder klädkod och etikett att det skall göra att gästen känner sig bekväm för att man vet vad som förväntas. Man behöver aldrig vara rädd för att göra fel eftersom all vett och etikett går ut på att man skall hjälpa folkt tillrätta så att festen blir trevlig för alla.

          Om man därför skulle råka ut för någon elak markatta så ta det med ro. Det betyder bara att de brutit mot alla etikettregler med besked. Etikett och klädkoder innebär att man ALDRIG ska göra bort någon annan eller få någon att känna sig utpekad eller obekväm på en fest. Gör man det så är det det grövsta etikettsbrott man någonsin kan göra.

          Så grundtipset är besök en kläduthyrningsfirma och hyr din kostym. Gå på festen och roa dig rejält.



           
          Citera
          mamamaggan
          Inlägg 19-02-2008, 18:46
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Så sant som det var sagt Bettson !!!!! tummenupp.gif



          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
          Grå
          Inlägg 19-02-2008, 18:51
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 2 648
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 526



          CITAT (messermark @ 19-02-2008, 17:23) *
          Sen är det inte första gången hon gifter sig heller... Mycke ska man stå ut med...



          Och hur ska det tolkas?? biggrin.gif

          Jag brukar säga så här: "Jag tar inga relationsråd från en som bara varit gift en gång"


          wink.gif
           
          Citera
          Stella-Polaris
          Inlägg 19-02-2008, 19:11
          Länk hit: #25


          Gäster






          Bettson, jag känner igen det där. Jag hadde en period i mitt liv som bestod av inbjudningskort i högar. Ett antal av mina vänner doktorerade, gifte sig och körde ihjäl sig. Detta tycktes sammanfalla med att hela släkten fyllde 50 eller 75.

          Nåväl, då jag på den tiden var fattig gick jag och köpte en beg frack, samt en beg smoking, som jag lät en skräddare (i lågkostnadsland) fixa till så de passade. På myrorna sprang jag även på handsydda lågskor till högtidsdräkt. Hela köret kostade vad en hyrd uppsättning kostade.

          En kamrats mamma, en stram Finsk kvinna, uppmärksammade att vi skulle på dyl bjudningar och beslöt sig för att visa var skåpet skulle stå. Med vana från bjudningar av ytterst formell karaktär visste hon vad som krävdes.

          Med en komando ton, som bara strama Finska kvinnor har, fram lärde hon så, oss gossar, hur vi skulle bete oss.

          Hennes första lektion bestod i av hur man skulle dricka.
          Ni får aldrig dricka whiskey, eller konjak, före en bjudning då det känns på andedräkten. Om ni dricker, så drick vodka.

          Hursomhelst så gick vi igenom det hela och hon förklarade oxå varför. Måste nog säga att det hela faktiskt var förnuftigt och som nämts, i tråden, för att undvika dumma eller pinsamma misstag.

          Tex hur man går i en trappa med en dam. Hur många tänker på en sådan sak??? Lugn, det finns regler och förträffliga sådana.
          Alltså, mannen går snett bakom damen och skall vara beredd att stödja henne. Varför? Jo Damen skall inte tro att man går och kollar in hennes rumpa samt det viktigaste. Kombinationen långklänning och klackade skor är inte den bästa att gå i trappor med.
          Om din dam snubblar i trappan, slår i huvudet och får åka till sjukhuset, så anses det, med kamratens mammas ord, "vara en mindre lyckad bjudning" (allt med Finsk dialekt) Damerna har därför alltid förkörsrätt i trappor.

          Fullproppad med förhållningsregler, kontrollerad och godkänd klädsel ankommer man så tillbjudningen. Naturligtvis blir man mottagen av en okänd person som stinker whiskey. Han presenterar inte sig själv utan bara hälsar en välkommen och "Ta en drink vid bordet!" . Först gången jag kom på en bjudning, där etiketten till största delen följdes, var otroligt lätt att genomgå då det flöt på bra.

          I själva verket handlar det inte om klädslen utan om de regler som följer med klädslen. Att kunna föra sig är den bästa kostymen. Den bästa toastmastern jag någonsin upplevt hadde en brödrost på huvudet... En bråkdel av en sekund så fattade man att han var toastmastern. Inget utrymme för misstag där alltså....
           
          Citera
          Meriona
          Inlägg 19-02-2008, 21:51
          Länk hit: #26


          Gäster






          CITAT (messermark @ 19-02-2008, 17:23) *
          Tyvärr är det så här att släkten är slashasar -cry-.gif enligt henne är jag en bonnlolla som skulle behöva en rejäl makeover unsure.gif och sen en fin utbildning. Att jag utbildar mig till lärare e ju inget i hennes ögon, inte nog belevrat.

          Sen är det inte första gången hon gifter sig heller... Mycke ska man stå ut med...


          Nåt lagom snyggt som du kan använda igen utan att ge henne vatten på sin kvarn verkar ju vettigt. Ett par snygga byxor och en kavaj eller liknande måste väl duga å henne? naughty.gif
           
          Citera
          Magdis
          Inlägg 19-02-2008, 22:01
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          CITAT (Stella-Polaris @ 19-02-2008, 10:43) *
          Har du sedan ingen användning för plaggen så använd dom när du är i trädgårdslandet. Det ger en liten extra piff åt det hela.. Dessutom ger det dig en alldeles ypperlig fras att använda vid minglet. ÅÅÅÅ , vilka fina kläder du har! -Äch, det är mina Trädgårdskläder.

          Jag har hemliga drömmar om att rensa trädgårdslandet iförd aftonklänning. smile.gif
           
          Citera
          Netha
          Inlägg 19-02-2008, 22:41
          Länk hit: #28


          Gäster






          CITAT (Grå @ 19-02-2008, 18:51) *
          Och hur ska det tolkas?? biggrin.gif

          Jag brukar säga så här: "Jag tar inga relationsråd från en som bara varit gift en gång"
          wink.gif

          Hmm ... hur många ggr har du varit gift?
          Du får gärna fråga mig om det är något du undrar över i frågan hur man håller kärleken levande. smile.gif
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-09-2025, 07:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon