Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp igen! Om dahlior och liljor., Kan de ligga kvar i påsarna från Odla.nu??
          Ylva i Dalarna
          Inlägg 29-03-2008, 11:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 164
          Medlem sedan:
          21-02-2003
          Medlem nr: 797



          Jag köpte från odla en del knölar av dahlia och liljor, som ligger kvar i sina påsar som dom kom i (såna som brukar finnas i affärer) nu ligger dom i en låda i mörkt och svalt utrymme, ca 10 grader. Jag tycker det är för tidigt att förgro dem ännu, kan de ligga så??

          Fasen hur samma gamla frågor alltid hopar sig i min arma skalle varje vår, fast jag borde veta vid det här laget confused.gif

          ...och sen NÄR ska jag förgro dem? Det är höga dahlior och jag odlar i zon 6, alltså ingen idé att plantera ut förräm mittten av maj sådär.....och sen stjälpa lerkrukot över de arma skotten när de visar sig och det blir frost, för det blir det!!


          --------------------
          Har en gård i Dalarna som heter Vargheden (har facebooksida och hemsida med samma namn!) Islandshästar, höns, perennträdgård, köksträdgård, växthus, hantverk. Ett mysigt och personligt B & B!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 14:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon