Jag vill bara visa att du inte behöver betala fantasisummor för en färdig bonsai. Det är roligare att göra själv, och detta är en lättsam testmetod. blir du riktigt biten, så går du över till den seriösare skolan.
Jag köpte ett fyrpack med småbarrväxter på plantagen förra året för 129 kronor. En av dem drog jag bort grenarna litet på, men glömde den sedan. Inspirerad av bonsaifrågetråden så tog jag fram den lilla rackaren här:
träd1.jpg ( 149.99k )
Antal nedladdningar: 86Jag letade fram sekatören, litet rostfri ståltråd, då min riktiga bonsaitråd ligger nedpackad så att jag inte kommer åt den. Ta en tång att klippa tråden med.
Ur med plantan ur krukan, rotsystemet ser bra ut, jag har en relativt djup bonsaikruka för just denna, så jag tar mest bort jorden runt stammen och sprider ut rotfilten.
trad2.jpg ( 149.13k )
Antal nedladdningar: 71Nu är jag litet snäll, jag blandar en ganska grusig jord med litet benmjöl, eftersom den inte fått näring sedan den köptes. jag sätter ned plantan och förankrar den med en liten bit plastad tråd igenom dräneringshålet. Trycker lätt till jorden, och vattnar.
Bara för att jag gillar det, så lägger jag på ett lager gammalt akvariegrus..
trad4.jpg ( 208.84k )
Antal nedladdningar: 63Nu skall du vara grym!
med den här växten har jag tänkt på en vindpinad tall eller så. jag har fått tvinna tråden dubbel på en del ställen för att få den stark nog, en renlärad bonsaientusiast gråter när de ser detta...
Jag har tagit bort de grenar som växer åt exakt samma håll, du vill ha en gren åt varje håll, inte mer.
Googla på detta, så ser ni olika stilar.
Jag strävade också att få grenarna nedåt, vilket gör att den ser äldre ut vad den är. Smågrenarna är lindade med enkel tråd.
Efter lindning, och bortnypning av skott...tråden är inte vacker, men när jag tar bort den i höst, håller växten formen.
trad5.jpg ( 198.54k )
Antal nedladdningar: 92Jag är elak, och böjer ännu mer. Tilläggas bör, att storleken på växten är 25 cm hög utan kruka, så den är liten.
Böjt klart för idag, jag skall böja mer om två veckor, bland annat toppen.
resultat:
trad7.jpg ( 266.26k )
Antal nedladdningar: 107klicka på bilden, så är den mycket bättre.
Jag kommer att ta en bild om två veckor ungefär, emot en enfärgad bakgrund, för du ser ni verkligen hur det ser ut, alla bra bonsaibilder är fotograferade så.
Det här är kul att göra med barn, och INTE dyrt eller svårt....
Detta tog mig ungefär tre timmar, från start. Kostnad?
ja, nu hade jag krukan sedan innan, som jag fått av en vän som är keramiker, kanske en 50lapp då.
Skall sätta den i en lägre riktigt låg blåglaseradkruka nästa år..
frågor?
Redigerat av MammaMattsson: 14-04-2008, 21:13