Jag håller på med ett projekt som ser ut så här:
Längst fram är det ett stort "stenröse", ca 15x4 meter som består av stora stenar som sticker upp lite. Däremellan håller jag på och fyller upp med mer jord där jag planterar olika sorters gammeldags rosor och div tåliga perenner.
Bakom "stenröset är det en liten hassel-/granskog med stora stenblock. Jag har nu fällt en hel del träd så det har blivit som en skogsdunge som öppnar sig på ena sidan. Där växer redan massor av liljekonvaljer vilt och jag har tänkt plantera några storväxande rhododendron och div lundväxter.
Mitt problem är att som det är nu måste jag hoppa på stenarna i stenröset för att komma upp i skogen och därför har jag tänkt göra en stig som slingrar sig på var sida om stenröset upp i skogen. Vet bara inte vad jag ska göra stigen av. Jag har tänkt rensa mellan stenar och fylla upp med någonting. Stigen blir alltså smal och krokig.
Vad tycker ni jag ska fylla upp med som blir snyggt och naturligt. Och gärna inte för dyrt för det blir mycket stig!!!
|