Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Missfärgad altantrall, vad göra?
          IMH
          Inlägg 03-05-2008, 22:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8
          Medlem sedan:
          17-05-2007
          Medlem nr: 10 475



          Vi har totalhavererat med vår altantrall!

          Vi har en altan på ca 60kvm av tryckimpregnerat trä som vi oljat 2 ggr/år sedan det var nytt i för 4 år sedan minus en gång.
          Oljningen är tidskrävande och måste alltid upprepas varje vår och höst (när man egentligen villl hålla på med växterna) och jag gillar inte riktigt färgen.
          ..
          Så vi bestämde oss för att "lasera" med nån olja med färgpigment i som skulle hålla flera år, fast först tvätt med nåt bra rengöringsmedel som tar bort gammal olja och missfärgningar.

          Det var då det gick fel...

          Min älskade make tyckte att det räckte med att tvätta en gång med nåt medel, trots att träet var väldigt flammigt efteråt. "Det bli säkert bra efter vi lagt på färgpigmentet" tänkte han.

          Så nu har vi ett flammigt grått repsektive pigmenterat altangolv som inte ser riktigt klokt ut...!

          Nu står vi inför en massa möjligheter och val. Målet är ett så underhållsfritt glov som möjligt och vi funderar på att slipa ner det och sedan lasera/pigmnetera igen (jobbigt) eller (min idé) att färga golvet grått.

          Så min bön är; ge mig råd och tips om hur jag får ett grått och underhållsfritt altangolv. Färgen ska helst då täcka det gråflammiga underlaget... Är det möjligt?

          Alla idéer mottages tacksamt!
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          IMH   Missfärgad altantrall, vad göra?   03-05-2008, 22:30


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 08:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon