|
|
  |
EMU, Ja eller Nej |
|
|
|
05-09-2003, 11:04
|

Medlem
Antal inlägg: 2 137
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 432

|
CITAT (Felix matte @ 05-09-2003, 07:48) Om du plockar bort Cookies så kan du rösta så många ggr du vill.  Jag tror inte att det gäller omröstningen här på Odla.... Från det ena till det andra... så ser din medlemsbild ganska deformerad ut i min dator. Jag tycker den förra - den med flätan - var mycket bättre.
|
|
|
|
|
05-09-2003, 11:19
|

Medlem
Antal inlägg: 733
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 64

|
Är det samma med DNs omröstning också då? Såg att de också har en omröstning som pågått sedan juli.
--------------------
Hälsningar Mariann, zon 3-4
En enda solstråle är nog för att driva bort många skuggor -St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
05-09-2003, 13:57
|
Medlem
Antal inlägg: 3
Medlem sedan: 27-08-2003
Medlem nr: 2 215

|
Så här står det på Expressens hemsida t.ex. Reaktionerna på Expressens publicering av Sverigedemokraternas hyllning av centerns nej till EMU har varit många och blandade. Flera läsare har ringt och tackat för att bilden av nej-sidan har kompletterats. Påfallande många av dessa har invandrarbakgrund. De har liksom socialdemokratiska kvinnoförbundets ordförande Nalin Pekgul egna erfarenheter av nationalistiska stämningar i nej-rörelsen och de tycker att bilden av det svenska nejet har varit förljugen. Andra läsare har ringt och ifrågasatt värdet av att låta Sverigedemokraterna komma till tals. Det var viktigt och riktigt att publicera artikeln.
Under våren och sommaren har de tre etablerade nejpartierna fått frågan om det finns beröringspunkter mellan deras nej och de nationalistiska och främlingsfientliga partiernas nej till EMU. Ingen har frågat det största nationalistiska och främlingsfientliga partiet, Sverigedemokraterna, vad de tycker, vilket vår debattredaktion gjorde. Sverigedemokraterna tyckte att det fanns väsentliga likheter, varför redaktören bad dem skriva. Debattredaktionen använde samma arbetsmetod i förra sommarens valrörelse då det svenska folkpartiet anklagades för att driva samma integrationspolitik som Dansk folkeparti, vilket Lars Leijonborg naturligtvis förnekade. Debattredaktören ringde då till Köpenhamn och frågade Dansk Folkeparti om man tyckte att det fanns likheter, vilket de gjorde. Vi bad dem skriva och publicerade en artikel av partiets integrationspolitiske talesman.
Hennes åsikt var relevant då och breddade bilden av vad Folkpartiet egentligen gjorde med sitt språktestförslag. På samma sätt är Sverigedemokraternas åsikt om de större svenska nej-partierna relevant i dag och i just detta sammanhang. I denna valrörelse står de på samma sida som centern, miljöpartiet och vänstern. På många ställen runt om i landet står de fysiskt skuldra vid skuldra. Det finns många fullt respektabla skäl att rösta nej till euron. Men nej-opinionen är inte så rumsren som de etablerade nej-partierna ger sken av. Om Sverigedemokraterna känner en värdegemenskap med de andra nej-partierna är det relevant för EMU-debatten. Det är viktigt för väljarna att känna till. I alla andra europeiska länder bärs och närs EU- och EMU-moståndet av högernationalistiska och främlingsfientliga partier. Sverige är inte annorlunda, men denna aspekt döljs av att det svenska nejet blivit en vänster-centerfråga.
|
|
|
|
|
05-09-2003, 14:12
|

Medlem
Antal inlägg: 161
Medlem sedan: 24-05-2003
Medlem nr: 1 506

|
EMU????? Denstora pippin eller??? DEN vill jag ha i MIN trädgård. Var finns den ?????
--------------------
Annchapanncha
|
|
|
|
|
05-09-2003, 14:20
|

Medlem
Antal inlägg: 733
Medlem sedan: 02-11-2002
Medlem nr: 64

|
CITAT (annchapanncha @ 05-09-2003, 15:12) EMU????? Denstora pippin eller??? DEN vill jag ha i MIN trädgård. Var finns den ?????  Denna stora pippi menar du? Undra om den är bättre i trädgården än vildsvinen? undra om det blir nån bild 
--------------------
Hälsningar Mariann, zon 3-4
En enda solstråle är nog för att driva bort många skuggor -St. Francis of Assisi
|
|
|
|
|
05-09-2003, 14:27
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
05-09-2003, 14:42
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
Alla bilder funkar inte... Högerklicka på bilden, du får en tavla med Properties, där kopierar du URL-adressen och klistrar det i Odla.nus BILD. Eller kanske bäst att klistra/paste i Länk, om bolden är stor?
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
05-09-2003, 16:16
|
Medlem
Antal inlägg: 2 225
Medlem sedan: 31-10-2002
Medlem nr: 12

|
CITAT (annchapanncha @ 05-09-2003, 15:12) EMU????? Denstora pippin eller??? DEN vill jag ha i MIN trädgård. Var finns den ?????  Poäng!!!
|
|
|
|
|
05-09-2003, 17:02
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
Apropå EMU... Barnen kallade fasanungen i vår trädgård för KIWI-fågel.
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-09-2003, 08:27
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
Jag är nej-anhängare. Jag var tveksam nejanhängare tidigare men för några dagar sedan så hörde jag Rune Andersson, bla fd Trelleborg Vd, prata på radion. Han sade att kronan steg när vi hade IT och Ericsson yra i Sverige. Vi hade mycket pengar att snurra runt med o för att balansera detta o motverka inflationen så steg kronans värde.
Sedan kom backslaget, alla it-produkter o kringtjänster gick ej att sälja. Kronans värde sjönk.
Om vi inte hade haft kronans värde att gasa o bromsa Sverige med måste vi använda något annat verktyg. Det enda verktyget som finns då är arbetsstyrkan. Arbetstagare måste anställas och avskedas allt efter konjunkturväxlingarna. Det drabbar inte mej, jag jobbar inom vården kanske du säger. FEL, mindre arbetstagare, ger mindre skatteinkomster och därmed mindre pengar att avlöna alla i samhället.
Så rösta nej nästa söndag!
Ralf Sass
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
06-09-2003, 10:29
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
När Ericsson sålde mycket till USA och dollarn sjönk, fick man in betydligt mindre i kronor. Kina-affärerna är också knytna till dollarkursen. Våra styrräntorna påverkas av Tyskand... Och våra små räntesäkningar påverkar inte arbetslösheten eller ekonomin nämnvärt. Sverige kan aldrig leva isolerat i sin egen lilla värld. Euro är i alla fall mer stabilt.
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-09-2003, 12:20
|

Medlem
Antal inlägg: 41
Medlem sedan: 04-02-2003
Medlem nr: 682

|
Nej att isolera sig funkar ju inte men....................det är ju inte det jag menar heller, som inte tror på det här med EMU. Jag tror att vi får allt svårare att ha ett ord med li laget, vi är ju ändå ett litet land om man jämför med jättarna nere i Europa. Hur mycket kan vi hävda oss tror ni?
Det rävcker väl bara att titta på debatten i EU som var i vintras om torskfiskestoppet fick vi göra som vi ville....Nej inte ens i våra egna vatten var det tillåtet.... Och detta är bara ett exempel. Eller innehållsförteckningarna på livsmedel som EU vill mjuka upp reglerna om... Livsfarligt för de som är livsmedles allergiska!
Nej i denna stora sammanslutning är och förblir vi nog lillebror Sverige som får tiga och ta emot... Är det så vi vill ha det???
Bara en vecka till att låta de som inte bestämt sig fundera klart. För utnyttja er rösträtt gör ni väl?
--------------------
[FONT=Arial][SIZE=7][COLOR=blue]
|
|
|
|
|
06-09-2003, 16:19
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
Kommentarer till Hanneles inlägg:
”När Ericsson sålde mycket till USA och dollarn sjönk, fick man in betydligt mindre i kronor. Kina-affärerna är också knytna till dollarkursen. ”
Precis Dolarn sjönk ändå. Det kan vi aldsrig skydda oss emot enkelt men det går o de flesta företagen gör det. Vet ni om att 90% av valutahandeln INTE motsvara varor. 90% är enbart försäkrignshandel eller spekulationshandel. Denna hande blir vi inte av med om vi går med i EMU eller ej.
” Våra styrräntorna påverkas av Tyskand...” Ja det påsts det, men de påverkas lika lite av Tyskland som av USA. På 80-talet när vi hade ont om pengar redo för utlåning var räntorna högre. Idag har vi låga ränotr o det finns mycket pngar redo för utlåning, till rätt säkerhet, därför har vi låga räntor idag.
” Och våra små räntesäkningar påverkar inte arbetslösheten eller ekonomin nämnvärt.” Nä precis! Men om vi går med i EMU är det styremedlet vi har. Vi kan ej sänka kronans värde. Då blir det till att säga upp folk istället.
”Sverige kan aldrig leva isolerat i sin egen lilla värld. Euro är i alla fall mer stabilt.” Euron är säkert mera stabil just nu. Men de tre stora länderna Frankrike, Tyskland och Italien bryter fn mot de underskotts regler som finns. Om euron utsätts för spekuklatiosnförsök så blir det till för länderna att gå o stödköpa Euro för de pengar dom har….
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
06-09-2003, 16:22
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
"Vet ni om att 90% av valutahandeln INTE motsvara varor. 90% är enbart försäkrignshandel eller spekulationshandel." Du glömde musiken; jättestor export'vara' för Sverige!
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-09-2003, 16:29
|
Medlem
Antal inlägg: 14 005
Medlem sedan: 27-11-2002
Medlem nr: 429

|
Det handlar inte enbart om att byta valuta.
Citat: Vi har svårt att se vad det är som stärker demokratin när de som ska styra penningpolitiken, det vill säga ECB:s sex bankdirektörer, väljs på åtta år och kan bara avsättas av sig själva. Vi får dessutom vänta i trettio år innan protokollen från direktörernas möten är offentliga, i Sverige är protokollen offentliga efter två veckor. Ledamöterna i ECB är därutöver förbjudna att ta emot instruktioner av folkvalda och de folkvalda från medlemsländernas regeringar är förbjudna att söka påverka ledamöterna. Det vill säga mindre makt till vanligt folk. Källa: Kristianstadsbladet
Var och en röstar efter sin tro och övertygelse
|
|
|
|
|
06-09-2003, 20:56
|

Medlem
Antal inlägg: 9 732
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 22

|
Svenska banktjänsteman får också göra vad de vill med våra pengar. Ingen får sparken eller blir av med sina höga fallskärmar, även om kunderna förlorat alla sina besparingar...
--------------------
Carpe Diem. Fånga dagen.
Ta ingen skit, tjejer! Grynet
|
|
|
|
|
06-09-2003, 21:18
|

Medlem
Antal inlägg: 3 539
Medlem sedan: 01-11-2002
Medlem nr: 36

|
CITAT (Hannele @ 06-09-2003, 21:56) Svenska banktjänsteman får också göra vad de vill med våra pengar. Ingen får sparken eller blir av med sina höga fallskärmar, även om kunderna förlorat alla sina besparingar... :( ja men vi kan välja om vi vill släppa ifrån oss våra pengar till dem eller ej. Själv blev jag råd att köpa aktier för ett år sedan, men avstod o är glad för det. Är vid med i EMU kan jag inte välja alls....
--------------------
Enbart pengar gör ingen lycklig. Man måste också ha aktier, guld och fastigheter. Danny Kaye (1913-1987) Mitt andra liv.
|
|
|
|
|
  |
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|