Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > hur bekämpa ohyra?
          anitahil
          Inlägg 12-07-2008, 09:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          04-07-2008
          Medlem nr: 17 215



          jag la in det här som ett svar på ett annat inlägg, dumt nog kanske, så nu skriver jag det som ett nytt inlägg i hopp om svar, för jag är nu desperat.
          Något äter på mina växter!!
          Allt började med en rabarber jag fick i gåva, och satte ner i änden av en stor rabatt med kryddväxter o perenner.
          Rabarberbladen var redan då genomsatt av små hål, men jag tänkte "sniglar", men det visade sig under efterfölj vecka att rabarbern blev värre o värre, till slut mer hål än blad faktiskt, vände på de späda (och ätna) bladen, och såg en mängd svarta mm-stora kryp.
          Jag kastade rabarbern.
          Nu har jag dessa kryp på nävor, humlen, såpnejlikan(!), nunneört, kaprifol, riddarsporrar....till och med mina fina Mårbackapelargoner i stora krukor ser nu ut som "skelett".
          Tänkte kanske tvestjärtar också? Men det stämmer inte riktigt, måste vara de här små krypen.
          Det börjar med att bladen får ljusare punkter, ser ut som ärr, sen blir det hål som blir större o större, bladen blir bruna i kanterna, en del krullar ihop sig.
          Jag har sprayat med såpavatten nu för andra ggn, efter första gången verkade det inte bli bättre alls. även sprayat kryddörterna, då citronmelissen o myntan verkade drabbade också , så de är ju oätliga nu..
          Kan ngn därute hjälpa mig, vad är detta? hur blir jag av med det??
          det är nya rabatter (nyinflyttad) så massor av pengar o tid o arbete känns just nu alldeles förgäves
          HJÄÄÄÄÄLP!!! -cry-.gif
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 17:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon