Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fylla upp jord vid en tall, Hur mycket klarar tallen?
          Fågelvägen
          Inlägg 02-08-2008, 17:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          En mycket stor tall står nederst i en sluttning. Jag har tänkt bygga terrasser med surjordsväxter i sluttningen ovanför tallen. Någon som vet hur nära och hur högt man kan höja marknivån på en sida av en tall? Nedanom tallen kommer marken att vara i stort sett orörd.


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar (1 - 4)
          Gåsis
          Inlägg 02-08-2008, 20:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 524
          Medlem sedan:
          22-02-2005
          Medlem nr: 5 050



          Jag är nog egentligen fel att svara eftersom jag inte vet, men när jag ställde samma fråga fick jag till svar att jag inte skulle fylla mot stammen utan skärma av med stenar som skyddade stammen och gav stöd till jorden.

          /Åsa
           
          Citera
          Fågelvägen
          Inlägg 04-08-2008, 09:15
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          Närmast stammen fyller jag inte på alls. Undrar på vilket avstånd närmaste terrass kan byggas utan att skada tallen. På kort sikt händer väl ingenting, men om tallen ska må bra 50 år till? confused.gif


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera
          Cilla
          Inlägg 05-08-2008, 00:18
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Finns många inlägg om detta med att fylla upp här. Sök på "fylla" ;-) eller liknande!

          Det är aldrig bra att fylla upp över näringsupptagande rötter för ett träd som man bryr sig om, eller som man vill ska stå säkert. Näringsupptagningen på en tall ligger långt ifrån stammen. Utöver detta är det inte bra att ändra förhållandena kring stambasen eller stammen. Särskilt inte om du vill att tallen ska kunna stå i 50 år till eller mer.

          I ditt fall kanske det går bra att ändra terassens höjder ändå. Om sluttningen är yngre än tallen så har den markförändring som gjordes där ändå förändrat förutsättningarna för tallen. Om sluttningen är naturlig men beror på berg, eller om markerna nedanför tallen verkar vara bättre för rötternas näringsupptagning, så finns där inte så många rötter ändå.

          Kolla på tallen och markförhållandena, skrapa lätt och försiktigt av marksvålen på några ställen och försök lista ut om tallen satsat på sluttningen eller har mer av rotsystemet åt andra hållet. Eller gör en lätt terrassering med lägre växter som inte kräver så stora marknivåskillnader och djupgrävning.


          --------------------
           
          Citera
          Fågelvägen
          Inlägg 05-08-2008, 18:52
          Länk hit: #5


          Medlem
          Antal inlägg: 1 550
          Medlem sedan:
          18-01-2005
          Medlem nr: 4 889



          Tack, Cilla, för lugnande synpunkter!
          Jag läste igår en avhandling om trädrötter, bl.a. att tallar kan ha pålrot eller hjärtrot, beroende på växtplatsen. Enligt den kan tallrötter tydligen ligga mycket ytligt, i de översta 5-10 cm av markskiktet, så i värsta fall har vi redan rört om för mycket i tallens omgivning.
          Tallen står nederst i en sluttning, där höjdskillnaden är 3-4 m. Den branta sluttningen ovanför tallen är dels berg, dels sprängsten och jord som lagts där på 1920-talet, då huset högst upp byggdes. Det är svårt att veta om tallen stått där före huset.

          Pinsamt nog har vi inte "skrapat lätt" i markförhållandena, utan med grävskopa samlat ihop sprängstenarna till en rejäl terrass närmast huset, ca 5 m från tallen. Inga tallrötter syntes bland stenmassorna. Så man kan kanske anta att tallens rötter sökt sig neråt mot bättre jord och mer fukt. Håller tummarna...


          --------------------
          Zon 2-3, en gammal trädgård med höjdskillnader på över 4 m. Gillar förvandlingar - med berg, sten och växter som material

           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 20:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon