CITAT (Euphorbia @ 07-09-2008, 14:29)

Och dom pengarna liksom bidraget man får för att bygga rovdjursstängsel tas från våra skattepengar, och i samma takt som vargstammen ökar så kommer även att kostnaden för bidragen öka.
Det handlar alltså även om hur mycket som sveriges befolkning är beredda att höja sin skatt för att ha varg i området, många protesterar vilt när skatten höjs till förmån för skolor, äldrevård, arbetslöshet och infrastruktur, vad ska dom då tycka om en skattehöjning som inte ens främjar deras nära och kära?
Skattebetalarna betalade förra året ut 10 miljoner i ersättning till bönder och skogsägare för skador som orsakats på åker och skog av tranor, gäss, vildsvin och andra djur. Ersättningen för rovdjursskador var samtidigt 859 000 kronor . Erfarenheten från Norge är dessutom att de får som skadas/dödas och ersätts av staten alltid "råkar" vara de mest värdefulla avelsdjuren, tydligen lyckas rovdjuren ALLTID hitta de kraftigaste och bästa djuren.
http://www.naturvardsverket.se/sv/Arbete-m...dor-av-rovdjur/