Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


           
          Skriv svarNytt inlägg
          > Jag ser att andra har vänt om i jorden så att jordkokorna, ligger med ogrässvålen/gräset neråt. Inför vintern hörde jag
          Söttok06
          Inlägg 17-10-2008, 19:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 405
          Medlem sedan:
          18-05-2007
          Medlem nr: 10 494



          Det är för att kylan ska "spränga" sönder kokorna och jorden blir då mer porös var det någon som sa i koloniområdet.
          Så jag gjorde också så idag att jag vände om jorden, men har inte rensat bort ogräset bara en del som jag kom åt. Det är en yta på ca 20 kvm som jag har kvar att arbeta med för att få jorde hanterbar för odling.

          Alla har liksom olika idéer om hur man ska göra på bästa sätt verkar det som. Men jag får väl prova mig fram.
           
          Citera
          KURT
          Inlägg 18-10-2008, 06:14
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Det är OK om det inte är rotogräs, för då överlever de . Är det bara gräs eller lättare fröogräs så räcker det nog bra.
           
          Citera
          Söttok06
          Inlägg 18-10-2008, 13:54
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 405
          Medlem sedan:
          18-05-2007
          Medlem nr: 10 494



          Det är både Maskrosor, en del kvickrot och annat som jag inte vet namnet på. Inte Kirskål i alla fall. Tänkte rensa på våren, förhoppningsvis är jorden lite luckrare då. Det bästa vore att rensa nu för jorden är väldigt mjuk att gräva i. Men fy så kallt det är och lerigt.
          På våren brukar det vara som betong att gräva i, men det blir väl bättre om jag nu har grävt om så att kylan spränger kokorna. Då ska jag vara nogrannare med ogräsrensningen. biggrin.gif

           
          Citera

          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 02:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon