Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Träffande om rosor
          Thé
          Inlägg 13-11-2008, 09:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 949
          Medlem sedan:
          05-09-2007
          Medlem nr: 12 351



          Jag håller på att läsa "Drömmen om en trädgård" av Sanna Töringe och har nu kommit till avsnittet om rosor. Det var så träffande skrivet att jag tänkte lägga in en liten snutt här:

          "Redan under min första höst som trädgårdsägare fick jag av en slump en katalog från Cedergren & Co i Råå. En ny värld öppnade sig, med oändliga möjligheter. Jag drabbades av den existensiella kris och eufori som uppstår när man måste välja - och välja - och välja. [...] Jag beställde till slut 'Charles de Mills' och 'Louise Odier' och planterade dem efter konstens alla regler. [...] När sommaren till sist kom vaknade jag varje morgon med stor förväntan och rusade ut för att beundra de välformade knopparna. Detta var nog min allra lyckligaste rosensommar. Det blir aldrig mer som då, när jag endast hade två rosor att älska. Lyckan mångfaldigas inte för att man har många älskare, kärleken splittras och förtunnas på något sätt. När jag nu tänker tillbaka på denna första rosentid blir jag också förfärad och undrar var min familj fanns i allt det här. 1981 hade jag, förutom de två rosorna, också en nyfödd skär liten pojke att ta hand om."

          Hoppas att det är okej med ett så långt citat, i annat fall kan jag ta bort det igen. Men jag tyckte att det var så träffande att jag ville dela med mig smile.gif


          --------------------
          Skåne, zon 1
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-06-2025, 02:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon