Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          19 sidor V  « < 4 5 6 7 8 > »   
          Skriv svarNytt inlägg
          > Är ni många som ska se på melodifestivalen, som ju börjar ikväll....ärligt....
          Anders zon 1
          Inlägg 08-03-2009, 22:06
          Länk hit: #101


          Medlem
          Antal inlägg: 1 171
          Medlem sedan:
          25-11-2002
          Medlem nr: 409



          CITAT (Gita @ 08-03-2009, 20:40) *
          Har det inte varit osannolikt tråkiga och slätstrukna låtar i år med ett LYSANDE undantag nämligen "Snälla ,Snälla" med af Ugglas. Fantastisk låt med fantastisk sångerska! kul att svenska folket äntligen verkar ha upptäckt henne.
          Gita

          Håller med! Massor av trista låtar. thumbdown.gif af Ugglas låt är ett undantag - visserligen inte riktigt min smak men i konkurrensen är den fantastisk! smile.gif Fast man kan väl inte vänta sig annat än mestadels trista, förutsägbara "har-hört-den-förut-låtar" när det är en handfull personer som alltid är med på festivalen som skrivit nästan alla bidrag. Jag undrar var svenska folkets låtar är? Om flera tusen bidrag kommit in så kan man ju fundera om det verkligen inte fanns några som var bättre och intressantare än låtarna som fick komma med? Tycker det luktar mygel lång väg. Misstänker att festivalen till stor del sponsras av musikindustrin och då måste väl SVT garantera ett antal platser åt deras låtar och artister. Personligen tycker jag att det vore mycket intressantare om man släppte fram fler okända talanger.
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 08-03-2009, 22:07
          Länk hit: #102


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          Jag gillar den mer och mer..

          http://www.youtube.com/watch?v=uDcb8KGMJa0...älla%20snälla


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          Vippan
          Inlägg 08-03-2009, 22:22
          Länk hit: #103


          Medlem
          Antal inlägg: 4 078
          Medlem sedan:
          14-03-2008
          Medlem nr: 14 624



          Heja Caroline du är bäst,,,härligt med en tjej som vågar vara annorlunda
           
          Citera
          Netha
          Inlägg 08-03-2009, 22:26
          Länk hit: #104


          Gäster






          Orkar inte börja läsa igenom alla inlägg ...
          men min favorit är Malena Ehrman wub.gif

          Hoppas att hon vinner hela sk... en och kommer till Moskva.

          Visst är det där finalen går av stapeln?
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 09-03-2009, 00:37
          Länk hit: #105


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Jag tycker att helt klart bäst är Malena Ehrnman. Det vore kul om hon får representera Sverige.
          Caroline af Ugglas gillar jag också men inte tycker jag att hennes låt har något i den stora finalen att göra. Har väldigt svårt för att tro att den skulle slå internationellt.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          Berith
          Inlägg 09-03-2009, 07:05
          Länk hit: #106


          Medlem
          Antal inlägg: 15 282
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 18



          Ja det bästa vore nog att skicka Caroline af Ugglas eller Malena Ehrnman, dom skulle garanterat komma bland dom sista. Kanske till och med allra sist? Då skulle nog melodiknåparna få kaffet i vrångstrupen och vara tvugna att skärpa till sej och se till att vi 2010 verkligen fick iväg en låt med klass igen.

          Eller om vi helt enkelt bara ska strunta i Melodifestivalen i framtiden, vi platsar iaf inte i den stora längre.


          --------------------
          ----<--<-@ Att dölja ett fel med en lögn är som att dölja en fläck med ett hål. @->-->----
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 09-03-2009, 08:34
          Länk hit: #107


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Håller med om att denna upplaga av schlagerspektaklet var en av dom sämsta, kanske den sämsta. Ruggugglan sticker visserligen ut men jag vidhåller att hon inte kan sjunga, hon sjunger nog sämre än mig vilket säger en hel del. Jag har dock vett på att hålla käft offentligt. Tyvärr är det så inom musikbranschen idag, det gäller att skilja sig från mängden. Om man sen kan sjunga eller inte har ingen betydelse.

          Kanske dags att lägga ner hela tävlingen, den har svällt ut till något slags jättejippo där det bara gäller att visa upp sig för att tjäna pengar.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          zissi
          Inlägg 09-03-2009, 10:45
          Länk hit: #108


          Medlem
          Antal inlägg: 3 077
          Medlem sedan:
          01-05-2005
          Medlem nr: 5 640



          Jag känner som Aqvakul o Vippan här ovan.
          Gillar Caroline mer o mer för varje gång jag lyssnar på henne. Vi går o sjunger "Snälla, snälla, snälla" här hemma för fullt. Låten är kanske t.o.m. bra för äktenskapet. tongue.gif kram1.gif

          Redigerat av zissi: 09-03-2009, 10:52


          --------------------
          Balkong- och frilandsodling i zon 3
           
          Citera
          embees
          Inlägg 09-03-2009, 11:36
          Länk hit: #109


          Medlem
          Antal inlägg: 942
          Medlem sedan:
          08-06-2005
          Medlem nr: 5 956



          CITAT (Monaxe @ 07-02-2009, 18:35) *
          Jag har väldigt kluvna känslor till detta spektakel precis som så många andra har.
          De allra flesta svarar att de inte ser på det, men ändå talar ju antalet tittare varje år sitt tydliga språk...Det slås ju tittarekord fast ingen har sett programmet.... confused.gif

          Melodifestivalen som vi älskar att hata och inte kan låta bli att titta på....Eller hur är det?
          Står ni för att ni tittar och gör det med glädje?

          Eller nekar ni och smygtittar istället?

          Eller tillhör ni den (tror jag) lilla skalan som faktiskt inte tittar på eländet?

          Jag gillar inte melodifestivalen, men utav någon anledning så står ju tv'n ändå på....och i kväll ska jag byta kanal (tror jag)


          Näe, jag tittar faktiskt inte på eländet. Har kategoriskt bojkottat alla sådana jippon i snart 20 år och eftersom jag skriver detta så har jag bevisligen överlevt..... -fear-.gif
          Jag får rysningar av schlagermusik typ melodifestivaler och av dansbands/svensktoppsmusik. Även viss amerikansk countrymusik kan ge mig kväljningar.... -fear-.gif


          --------------------
          ******Majsan-zon 1******
          På kanten till Österlen
          >>>>>>>>><<<<<<<<<
           
          Citera
          Betty
          Inlägg 09-03-2009, 12:40
          Länk hit: #110


          Medlem
          Antal inlägg: 14 536
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 14



          CITAT (embees @ 09-03-2009, 11:36) *
          Näe, jag tittar faktiskt inte på eländet. Har kategoriskt bojkottat alla sådana jippon i snart 20 år och eftersom jag skriver detta så har jag bevisligen överlevt..... -fear-.gif
          Jag får rysningar av schlagermusik typ melodifestivaler och av dansbands/svensktoppsmusik. Även viss amerikansk countrymusik kan ge mig kväljningar.... -fear-.gif

          Eftersom du kategoriskt bojkottat Melodifestivalen i så många år så har du tydligen missat att det inte längre finns någon "typisk melodifestival-musik". Numera trängs både opera, raggea, rap med flera musikstilar i den tävlingen, åtminstone i de svenska uttagningarna.

          Jag lyssnar inte gärna på dansbandsmusik jag heller och vad som numera spelas på Svensktoppen har jag ingen aning om. "Hästjazz"/countrymusik är inget för mig heller. sick.gif

          Men Melodifestivalen har jag följt så länge jag kan minnas biggrin.gif Ser den som ett traditionellt återkommande nöje så här års. Fast jag måste säga att i år har de styrande lagt till så konstiga och i mitt tycke onödiga regler, dueller och en massa onödiga snabbgenomgångar, så att man hunnit tröttna innan de kommit till något slutresulat. T.o.m. i den s.k. Andra chansen har det duellerats, jag tycker att de kan skippa Andra chansen helt och hållet. Och den där "Internationella juryn"... Vilka är det? Vilka har satt ihop den?

          CITAT (Gossen Ruda @ 09-03-2009, 08:34) *
          .../

          Kanske dags att lägga ner hela tävlingen, den har svällt ut till något slags jättejippo där det bara gäller att visa upp sig för att tjäna pengar.

          Fast jag skulle hellre se att de ändrade reglerna så att det blir mer som det var förr. Det var bättre förr... ninja.gif


          --------------------
          Norrbottenskusten zon 5-6



           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 09-03-2009, 15:14
          Länk hit: #111


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Fast i slutänden spelar det egentligen ingen roll, hur bra låt vi än har unsure.gif För där röstar ändå olika block på varandra oavsett om det är dåligt eller bra ranting.gif Så gör även vi, fast vi är bara fyra länder och jag vill minnas att Norge svek oss förra året angry.gif
           
          Citera
          sqrulan
          Inlägg 09-03-2009, 17:30
          Länk hit: #112


          Medlem
          Antal inlägg: 3 211
          Medlem sedan:
          09-03-2007
          Medlem nr: 9 264



          Jag hoppas att H.E.A.T vinner och representerar Sverige. tummenupp.gif


          --------------------
           
          Citera
          Anders zon 1
          Inlägg 09-03-2009, 18:16
          Länk hit: #113


          Medlem
          Antal inlägg: 1 171
          Medlem sedan:
          25-11-2002
          Medlem nr: 409



          CITAT
          Eftersom du kategoriskt bojkottat Melodifestivalen i så många år så har du tydligen missat att det inte längre finns någon "typisk melodifestival-musik". Numera trängs både opera, raggea, rap med flera musikstilar i den tävlingen, åtminstone i de svenska uttagningarna.


          Fast är det inte konstigt att allt ändå på något vis låter likadant? Tycker att det saknas själ i det som framförs (med viss undantag, t ex af Ugglas). Oavsett musikstil är det utsmetat och tillrättalagt och det mesta som möjligen skulle kunna vara intressant eller som sticker ut har man filat bort i arrangemangen. Musiken är medvetet gjord för att vara "lagom" och passa så många som möjlig tillräckligt mycket. Baksidan är dock att musiken på grund av detta inte passar någon helt.......

          Håller med om att melodifestivalen blivit ett stort spektakel av illa dold självgodhet och girighet från både SVT:s och muskbranschens sida. Inte helt osannolikt att den kommer att självdö av växtvärk, baksmälla och ren uttröttning inom en inte allför avlägsen framtid - ungefär som Vattenfestivalen i Stockholm gjorde.

          Erkänner dock att jag trots kritiken faktiskt brukar se på festivalen, men intresset har svalnat betänkligt på senare år. Orkar inte se på alla deltävlingar och att rösta tycker jag är helt uteslutet numera (jag låter bli i ren protest).
           
          Citera
          Felicia
          Inlägg 09-03-2009, 19:16
          Länk hit: #114


          Medlem
          Antal inlägg: 776
          Medlem sedan:
          14-02-2006
          Medlem nr: 7 076



          Caroline af Ugglas, fast Ruggugglan var ett bättre namn Gossen Ruda giggle.gif
          Hon är i alla fall förfärlig att höra på och ännu mer förfärlig att titta på sick.gif no.gif fear.gif
          Jag tyckte BWO och Lili och Susie var bäst i andra chansen.
          Dom jag håller på i finalen är EMD, bara dom skippar hattarna och käpparna så blir det kanon tummenupp.gif


          --------------------

          Felicia, glad odlare i Zon 7
           
          Citera
          Krolliljan
          Inlägg 09-03-2009, 20:04
          Länk hit: #115


          Medlem
          Antal inlägg: 10 192
          Medlem sedan:
          20-05-2007
          Medlem nr: 10 539



          CITAT (Felicia @ 09-03-2009, 19:16) *
          ................................................................................
          ........................................Dom jag håller på i finalen är EMD, bara dom skippar hattarna och käpparna så blir det kanon tummenupp.gif


          tummenupp.gif Samma här


          --------------------





           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 09-03-2009, 20:14
          Länk hit: #116


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          Vad då rugguggla? Det är ju en jättefräck tjej och en duktig artist!



          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 09-03-2009, 21:35
          Länk hit: #117


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          Absolut bravo.gif
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 09-03-2009, 21:46
          Länk hit: #118


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (Snöflinga @ 09-03-2009, 21:35) *
          Absolut bravo.gif

          dessutom är vi födda samma dag - vi vädurar håller ihop! flirting.gif


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          Motti
          Inlägg 09-03-2009, 21:50
          Länk hit: #119


          Medlem
          Antal inlägg: 10 802
          Medlem sedan:
          03-06-2008
          Medlem nr: 16 563



          Jag har gett upp !tycker det är alldeles för omständigt med alla dessa turer varje lördag vecka efter vecka,bättre som det var !kör alla på en gång och utse en vinnare samma kväll.Man har väl annat för sig än att sitta och glo på TV två tre timmar varje lördag framöver,vi har i alla fall ett sällskapsliv som vi sätter först.Tv tar alldeles för stor plats i ens liv confused.gif
           
          Citera
          Snöflinga
          Inlägg 09-03-2009, 22:02
          Länk hit: #120


          Medlem
          Antal inlägg: 3 999
          Medlem sedan:
          01-08-2004
          Medlem nr: 4 203



          CITAT (Motti @ 09-03-2009, 21:50) *
          Jag har gett upp !tycker det är alldeles för omständigt med alla dessa turer varje lördag vecka efter vecka,bättre som det var !kör alla på en gång och utse en vinnare samma kväll.Man har väl annat för sig än att sitta och glo på TV två tre timmar varje lördag framöver,vi har i alla fall ett sällskapsliv som vi sätter först.Tv tar alldeles för stor plats i ens liv confused.gif


          För att inte tala om datorn rolleyes.gif Fast på Lördag är det väl sista gången eller har de krånglat till det ytterligare ?
           
          Citera

          19 sidor V  « < 4 5 6 7 8 > » 
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-06-2025, 17:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon