Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          2 sidor V  < 1 2  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Djurspår i snön, Vad kan det vara?
          Thalassa
          Inlägg 09-03-2009, 22:08
          Länk hit: #21


          Medlem
          Antal inlägg: 546
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 606



          Ja, de är de som är lekfulla, jag läste också om att de gillar att åka kana. Som av en händelse har vi en slänt ner till vattnet så har vi tur får vi kanske se den rutscha ned någon dag giggle.gif

          Om jag lyckas fånga den på kort så laddar jag upp det här. Jag brukar försöka ha kameran hyfsat tillgänglig och nu ska jag vara ännu noggrannare med det.
           
          Citera
          Thalassa
          Inlägg 09-03-2009, 22:25
          Länk hit: #22


          Medlem
          Antal inlägg: 546
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 606



          Pusselbitarna faller förresten på plats. För några veckor sedan såg jag och min sambo ett djur på andra sidan stranden, ett avlångt, smalt, smidigt, kvickt djur. Jag såg det sedan några dagar senare igen och vi pratade då med folk vi känner om vad det skulle ha kunnat vara. Jag såg nämligen aldrig djuret tillräckligt länge för att riktigt hinna se, utan skymtade det bara båda gångerna.

          Mink, sa min pappa och vi accepterade det som en förklaring. Ytterligare några dagar senare satt jag och min sambo och fikade nere vid ån i första vårsolen och vi fick då syn på djuret igen, trodde vi i alla fall. Det var mycket riktigt en mink, men det var en liten krake och jag och min sambo var fundersamma, kunde det verkligen vara samma djur? Det förra måste ha varit en hanne och det här är en hona kom vi fram till, eftersom vi inte fick storleken att överensstämma med det vi sett tidigare. Sedan var vi nöjda med den förklaringen, att det skulle ha varit något annat var ju osannolikt eftersom vi nu sett en mink och på nära håll.

          Men ikväll trillade poletten ned! flirting.gif Klart att det inte stämde med storleken, det första vi såg måste ju ha varit uttern!!! crazy.gif

          Hittade det här informationsbladet om uttrar: http://www.rovdjur.se/IziDocument/IziDownl...dex.asp?DID=527
          I texten kan man läsa: "På håll kan uttern förväxlas med minken, men på nära håll är den lätt att skilja från sin släkting. Uttern är dubbelt så stor som minken och har en mycket grov svansbas samt ljusare partier på halsen."

          Då behöver jag kanske inte känna mig alltför dum då rolleyes.gif Lustigt bara att vi har både mink och utter och att vi har sett båda två utan att vi visste om det smile.gif

          Hittade också det här om samexistens mellan utter och mink: "Studierna visade att utter och mink delar samma preferenser på både livsmiljöer och födoval, men att det finns skillnader som gör att dessa två arter klarar av att samexistera (Erlinge 1967, 1971). En skillnad är bytesstorleken. Ungefär en tredjedel av de fiskar som uttern fångar är större än den maximala storleken på fisk som minken tar (ca 20 cm). De områden som domineras av utter är oftast näringsrika sjöar som är rika på fisk. De områden som domineras av mink är ofta näringsfattiga urbergssjöar som är relativt fiskfattiga men däremot rika på kräftor (Erlinge 1971)."

          Det stämmer bra in på det vi vet om Åviken, tydligen ska det vara gott om både fisk och kräftor här smile.gif

          Och att vi har sett dem båda två är väl inte heller en slump, för någon vecka sedan var det i stort sett is över större delen av viken och bara närmast huset var det öppet vatten, vilket väl tvingade dem dit, vilket i sin tur gjorde dem båda synliga för oss.

          Redigerat av Thalassa: 10-03-2009, 07:59
           
          Citera
          Felicia
          Inlägg 11-03-2009, 21:02
          Länk hit: #23


          Medlem
          Antal inlägg: 776
          Medlem sedan:
          14-02-2006
          Medlem nr: 7 076



          Vi ser mycket utterspår uppe i fjället där vi har stugan och man känner väl igen spåren eftersom den kanar hela tiden - inte bara utför utan även där det är platt. Den går några meter och sen kanar den några meter. Vi har ofta sett spår flera kilometer från öppen vatten också.
          Det skulle vara roligt att få se uttern någongång rolleyes.gif
          Järv- och lospår ser vi också ofta. Båda dom har vi lyckats få se. Järven på en par meters avstånd och lon bara på några meters avstånd från bilen. Vi höll nästan på att köra på den.
          Mäktiga djur smile.gif


          --------------------

          Felicia, glad odlare i Zon 7
           
          Citera
          Daniel83
          Inlägg 19-03-2009, 16:15
          Länk hit: #24


          Medlem
          Antal inlägg: 59
          Medlem sedan:
          06-06-2007
          Medlem nr: 10 896



          Lånar tråden en stund.
          Jag har också sett några konstiga spår i snön som jag undrar lite över, det ena var nära Tämnaren och den sista typen var i skogen.

          Tyvärr så har jag inte storleken, de sista var rätt stora typ schäfer de första lite mindre typ hälften. Kan det vara lo och utter?
          Bifogad fil  mars_09_116.JPG ( 61.15k ) Antal nedladdningar: 78

          Bifogad fil  mars_09_048.JPG ( 44.53k ) Antal nedladdningar: 39
           
          Citera
          amaira
          Inlägg 20-03-2009, 09:19
          Länk hit: #25


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Vilken härlig tråd! wub.gif

          Det är härligt med spår i snön, då får man veta så mycket som man aldrig hade en aning om. Här går vi omkring och tror att vi är "ensamma". Haha.

          Daniel, ditt övrsta spår ser ut som efter en grävling. De sover visserligen på vintern, men går inte i dvala som exempelvis björnen, utan är ute och promenerar vid mildare väderlek.
          Grävlingen har väldigt "speciella" fotspår dom är lätta att känna igen.

          Det undre spåret ser jag faktiskt inte ordentligt, jag kan inte svara. Ser ut som något kattdjur?

          Spännande.



          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera
          Thalassa
          Inlägg 20-03-2009, 09:39
          Länk hit: #26


          Medlem
          Antal inlägg: 546
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 606



          CITAT (Daniel83 @ 19-03-2009, 16:15) *
          Lånar tråden en stund.
          Jag har också sett några konstiga spår i snön som jag undrar lite över, det ena var nära Tämnaren och den sista typen var i skogen.

          Tyvärr så har jag inte storleken, de sista var rätt stora typ schäfer de första lite mindre typ hälften. Kan det vara lo och utter?


          Skulle tro precis som amaira att det översta är grävling. Vad det understa är vet inte jag heller.
           
          Citera
          Sne4
          Inlägg 20-03-2009, 12:37
          Länk hit: #27


          Medlem
          Antal inlägg: 74
          Medlem sedan:
          16-04-2008
          Medlem nr: 15 352



          Första bilden grävling, andra bilden lo.
           
          Citera

          2 sidor V  < 1 2
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-06-2026, 07:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon