Hualigen, sork är inte roligt! Jag har också haft sorkangrepp ...måste har varit samma år som hos Noranettan, dvs 2007 men inte var det så många rosor som 50!! Usch vad ledsamt!!
Förra året såg jag bara hål men ingen buske såg ledsen ut.
De rosor som drabbades här hade inte så mycket kvar av rötterna men jag klippte i desperation ner dem kraftigt och planterade i stora krukor. Vattnade ordentligt hela sommaren och faktiskt klarade sig hälften. De rosor som blev sorkmat hos mig var alla okulerade. Vet inte om det var tillfälligt eller om de rötterna är kraftigare och mer smaskiga istället för en rotäkta med mer spridda rötter.
Nu håller grannens katt vakt helt frivilligt nere vid sorkhålen, (sorkarna håller till bara i en liten del av trädgården, peppar,peppar), tror det hjälper bra! Annars är vi där och irriterar med gräsklippare, vattenslang. De där låtande sorkskrämmorna ska visst hjälpa riktigt bra, men jag har ingen egen erfarenhet.