Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          11 sidor V  « < 7 8 9 10 11 >  
          Skriv svarNytt inlägg
          > Annika Östberg kommer antagligen hem
          ängsvädd
          Inlägg 08-04-2009, 08:27
          Länk hit: #161


          Medlem
          Antal inlägg: 3 562
          Medlem sedan:
          20-06-2007
          Medlem nr: 11 124



          CITAT (herkules @ 08-04-2009, 09:17) *
          du får väl tycka om precis vad du vill, hur lite eller mycket insatt du än är? visst är hon morddömd, hon har ju erkänt att hon har lika stor skuld som han som höll i mordvapnet.
          ja nu är hon här och det är ju bara att hålla tummarna för att hon fortsättningsvis håller sig på den "smala" vägen, återanpassningen till det svenska samhället efter 45 år i usa kan nog bli ganska svår. det finns 24 "svenskar" till som sitter i fängelse i usa, 11 "svenska" personer som är dömda för mord sitter i fängelser runt om i världen, intressant varför det inte hörs något om dem.

          Varför sätter du sveskar inom citat-tecken - är de inte svenska medborgare - annika östberg är det åtminstone så vad gäller henne kan du ta bort citattecknen. Hur många av de svenskarna har suttit 27 år i fängelse utomlands? Det finns en svensk journalist som sitter fängslad utomlands - honom har det talats om.

          Än en gång - välkommen hem Annika biggrin.gif


          --------------------
          MVH Mimmi
          zon 2-3
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 08-04-2009, 08:28
          Länk hit: #162


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          CITAT (herkules @ 08-04-2009, 09:17) *
          finns 24 "svenskar" till som sitter i fängelse i usa, 11 "svenska" personer som är dömda för mord sitter i fängelser runt om i världen, intressant varför det inte hörs något om dem.

          Det var lite det jag var inne på i början av tråden. Media väljer ut personer som dom sedan börjar föra ut en massa propaganda för. Annika Östberg och Dawit Isaac har blivit utvalda och fått mängder av artiklar skrivna om sig. Andra som sitter i utländska fängelser har vi i stort sett inte kunnat läsa en rad om. Detta trots att en del av dom nog förtjänar att få komma till Sverige lika mycket som dessa två. Media är ett illvilligt och bakslugt väsen som har på tok för mycket makt i detta vårt upplysta samhälle
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 08-04-2009, 08:34
          Länk hit: #163


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (Huggorm @ 08-04-2009, 09:28) *
          Media är ett illvilligt och bakslugt väsen som har på tok för mycket makt i detta vårt upplysta samhälle


          Nej, media är knappast något illvilligt och bakslugt väsen!
          Men media är extremt inriktat på att "sälja nyheter" och väljer då ofta att fokusera på det som uppfattas som mest "säljbart". Tyvärr innebär detta att vi erbjuds en mycket snett urval av verkligheten och ofta väldigt "endimensionella" beskrivningar.


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 08-04-2009, 08:34
          Länk hit: #164


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          CITAT (Berith @ 08-04-2009, 08:35) *
          Ok. Ja nu är hon ju här, vi får väl se vad som händer. En del ser henne tydligen som nån slags hjälte.


          Ja Berith det är mycket märkliga obefogade slutsatser du drar.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera
          Aqvakul
          Inlägg 08-04-2009, 09:06
          Länk hit: #165


          Medlem
          Antal inlägg: 94 312
          Medlem sedan:
          07-10-2007
          Medlem nr: 12 751



          CITAT (herkules @ 08-04-2009, 09:17) *
          det finns 24 "svenskar" till som sitter i fängelse i usa, 11 "svenska" personer som är dömda för mord sitter i fängelser runt om i världen, intressant varför det inte hörs något om dem.


          Annika Östbergs fall är unikt på flera sätt. Hon har suttit i amerikanskt fängelse sedan 1981. Den som har suttit näst längst har suttit sen 1994. Annika Östberg har, även efter amerikanska förhållanden, fått ett ovanligt långt straff för delaktighet i mord.

          Andra har reagerat på att Dawit Isaac fått så stor uppmärksamhet. Det horribla i den affären är att han suttit fängslad av den eritreanska diktaturregimen i åtta år utan rättegång. Han har som journalist kritiserat en genomkorrupt regim. Det märkliga är att den svenska regeringen varit så passiv. Misstanken att det kan bero på att Dawit Isaac är "nysvensk" är svår att värja sig mot.

          Hercules, varför använder du citattecken kring ordet svenska?

          Redigerat av Aqvakul: 08-04-2009, 09:08


          --------------------
          Har du också ett stort monster under sängen?

          zon 1
           
          Citera
          Solstorm
          Inlägg 08-04-2009, 09:18
          Länk hit: #166


          Medlem
          Antal inlägg: 2 933
          Medlem sedan:
          03-01-2008
          Medlem nr: 13 452



          I massmedia talas det mest om mordet på en polis som hennes pojkvän utförde. Det görs en snyfthistoria om att hon blev dömd för att hon var närvarande. Men titta vad hon har mer på sig. Tror det var i förrgår då man visade klipp från 2008 (tror jag). Där sade hon själv att hon var den som stack kniven i en man. (Dömdes för dråp för det) Restauranägaren som mördades, där sade hon själv att hon var den som planerade och pojkvännen utförde. Nog gör det henne lika skyldig till det mordet.

          Hur är vår syn på hallickar här i Sverige? De om någon är illa omtyckta. Oftast män som tjänar stora pengar på kvinnors olycka. Vad skulle vara ett lämpligt straff för dem?

          Annika Östberg har också varit hallick, fast det räknas tydligen som ett väldigt milt brott i detta fallet. Beror det på att hon är kvinna?

          I Sverige döms ofta kvinnor till kortare straff än män för samma brott. Det är att särbehandla pga kön, som om de var mindre ansvariga för sina handlingar än män är.

          Hon har suttit 28 år så hon har väl sonat sina brott nu och det är okej om hon blir fri, men hon är absolut inget oskyldigt offer. Har man planerat ett mord (hennes egna ord!) och låtit någon annan genomföra så är hon absolut en mördare.
           
          Citera
          Miro
          Inlägg 08-04-2009, 09:32
          Länk hit: #167


          Medlem
          Antal inlägg: 362
          Medlem sedan:
          07-01-2008
          Medlem nr: 13 515



          CITAT (Aqvakul @ 08-04-2009, 09:34) *
          Nej, media är knappast något illvilligt och bakslugt väsen!
          Men media är extremt inriktat på att "sälja nyheter" och väljer då ofta att fokusera på det som uppfattas som mest "säljbart". Tyvärr innebär detta att vi erbjuds en mycket snett urval av verkligheten och ofta väldigt "endimensionella" beskrivningar.


          Amen! Känner folk som jkobbar med före detta drogmissbrukare, och de blev kontaktade om en intervju angående missbrukare med barn. I nästa dags tidning hade de blivit citerade med att säga att Linda Rosing borde få behålla sitt barn trots missbruk. Inte bara är detta helt mot deras policy, Linda Rosing hade inte ens förts på tal under intervjun... Snacka om fri tolkning.

          F.ö. tycker jag sverige har för korta straff men USA för långa. Sedan brister Sverige verkligen i uppföljning, utslussning och stöd till de som släpps ut i många fall.
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 08-04-2009, 10:22
          Länk hit: #168


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Det är väl ingen här som har yttrat stöd för Annika och påstått att hon är oskyldig, bara att hon fått ett orimligt hårt straff.

          Men det kanske är så att man skall ta seden dit man kommer eller där man bor. Är man så dum att vara kvinna i Pakistan och råka ha sex med fel person i fel läge får man acceptera att bli stenad till döds, eller att man på andra ställen får acceptera att bli dödad för att man kränker familjens heder genom att vilja gifta sig med den man man älskar och inte den familjen valt. För att inte tala om att bli könsstympad. Likaså får en man finna sig i att bli kastad i fängelse utan rättegång bara för att man råkar kritisera en totalitär diktatur. That´s life. Tig och lid i tysthet.

          CITAT (Miro @ 08-04-2009, 10:32) *
          F.ö. tycker jag sverige har för korta straff men USA för långa. Sedan brister Sverige verkligen i uppföljning, utslussning och stöd till de som släpps ut i många fall.


          Betvivlar att ens detta sista finns i USA.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 08-04-2009, 11:39
          Länk hit: #169


          Gäster






          CITAT (Gossen Ruda @ 08-04-2009, 11:22) *
          Men det kanske är så att man skall ta seden dit man kommer eller där man bor. Är man så dum att vara kvinna i Pakistan och råka ha sex med fel person i fel läge får man acceptera att bli stenad till döds, eller att man på andra ställen får acceptera att bli dödad för att man kränker familjens heder genom att vilja gifta sig med den man man älskar och inte den familjen valt. För att inte tala om att bli könsstympad. Likaså får en man finna sig i att bli kastad i fängelse utan rättegång bara för att man råkar kritisera en totalitär diktatur. That´s life. Tig och lid i tysthet.


          Bravo Gossen Ruda bravo.gif mycket bra skrivet!

          Glad Påsk på dig!
           
          Citera
          Miro
          Inlägg 08-04-2009, 12:31
          Länk hit: #170


          Medlem
          Antal inlägg: 362
          Medlem sedan:
          07-01-2008
          Medlem nr: 13 515



          CITAT (Gossen Ruda @ 08-04-2009, 11:22) *
          Det är väl ingen här som har yttrat stöd för Annika och påstått att hon är oskyldig, bara att hon fått ett orimligt hårt straff.

          Men det kanske är så att man skall ta seden dit man kommer eller där man bor. Är man så dum att vara kvinna i Pakistan och råka ha sex med fel person i fel läge får man acceptera att bli stenad till döds, eller att man på andra ställen får acceptera att bli dödad för att man kränker familjens heder genom att vilja gifta sig med den man man älskar och inte den familjen valt. För att inte tala om att bli könsstympad. Likaså får en man finna sig i att bli kastad i fängelse utan rättegång bara för att man råkar kritisera en totalitär diktatur. That´s life. Tig och lid i tysthet.
          Betvivlar att ens detta sista finns i USA.


          Jag vet inte hur det är i USA, är i mycket skeptisk till deras social system, men i kanada har de ett utmärkt program och till följd av det mkt låg kvot av återfallsförbrytare. de är verkligen ett föredömme vi borde ta efter.
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 08-04-2009, 12:46
          Länk hit: #171


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (Miro @ 08-04-2009, 13:31) *
          Jag vet inte hur det är i USA, är i mycket skeptisk till deras social system, men i kanada har de ett utmärkt program och till följd av det mkt låg kvot av återfallsförbrytare. de är verkligen ett föredömme vi borde ta efter.


          I USA har dom ett annat system, släng ut dom utan behandling så att dom kan begå nya brott. Efter 3:e domen är man av med problemet för då blir det livstid även för snatteri. Om nu inte Obama lyckas ändra på den saken.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          anne-li i olofst...
          Inlägg 08-04-2009, 13:36
          Länk hit: #172


          Medlem
          Antal inlägg: 1 610
          Medlem sedan:
          09-07-2003
          Medlem nr: 1 876



          CITAT (Gossen Ruda @ 08-04-2009, 11:22) *
          Det är väl ingen här som har yttrat stöd för Annika och påstått att hon är oskyldig, bara att hon fått ett orimligt hårt straff.

          Men det kanske är så att man skall ta seden dit man kommer eller där man bor. Är man så dum att vara kvinna i Pakistan och råka ha sex med fel person i fel läge får man acceptera att bli stenad till döds, eller att man på andra ställen får acceptera att bli dödad för att man kränker familjens heder genom att vilja gifta sig med den man man älskar och inte den familjen valt. För att inte tala om att bli könsstympad. Likaså får en man finna sig i att bli kastad i fängelse utan rättegång bara för att man råkar kritisera en totalitär diktatur. That´s life. Tig och lid i tysthet.
          Betvivlar att ens detta sista finns i USA.


          Bravo Ruda Tackar för din medmänskliga känsla i det du skriver..

          Instämmer i det du skrev ovan men glöm inte at det är du själv som väljer,..,,,

          Anne-Li
           
          Citera
          Gossen Ruda
          Inlägg 08-04-2009, 14:17
          Länk hit: #173


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          CITAT (anne-li i olofstorp @ 08-04-2009, 14:36) *
          Bravo Ruda Tackar för din medmänskliga känsla i det du skriver..

          Instämmer i det du skrev ovan men glöm inte at det är du själv som väljer,..,,,

          Anne-Li


          Tack. Till Gunilla T också. Jo, man väljer själv fast ibland är det andra som väljer åt mig/dig.

          Spinner vidare lite. Nån skrev att hon erkänt en massa saker. Tag inte det med en nypa salt, hellre med en saltsäck. Jag har tidigare påpekat att man får ett lägre straff om man erkänner, det är samma när man skall släppas. När man som Annika fått ett icke tidsbestämt straff blir man inte utsläppt förrän man erkänt sina fel och lovat bot och bättring. Om myndigheterna då påstår att man exempelvis planerat ett brott, oavsett om man gjort det eller inte, så kommer man inte ut förrän man erkänt detta. "Rättsvårdande" myndigheter blir då lyckliga, man har haffat rätt skurk. Om det är sant eller inte har ingen betydelse.

          Som ni märker har jag inte så mycket över för amerikansk "rättvisa", den borde göras om från grunden. Tillsammans med konstitutionen som borde skrotats för länge sen.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
          pejori
          Inlägg 08-04-2009, 14:26
          Länk hit: #174


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (Gossen Ruda @ 08-04-2009, 15:17) *
          /..../

          Som ni märker har jag inte så mycket över för amerikansk "rättvisa", den borde göras om från grunden. Tillsammans med konstitutionen som borde skrotats för länge sen.



          Ger inte mycket för deras system jag heller. tummenupp.gif


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Gunilla T
          Inlägg 08-04-2009, 14:59
          Länk hit: #175


          Gäster






          Livet är inte fullt så enkelt så man kan påstå att vi i alla situationer gör det optimala valet. Människor gör massor av val varje dag - en del medvetna men de flesta val vi gör ligger på det omedvetna planet - man kan väl påstå att vi både är subjekt och objekt i våra världar.

          Vi väljer också utifrån våra referensramar som många så riktigt påpekat här ser väldigt olika ut - och vi gör långtifrån rationella val i olika situationer. Ett barn som växer upp i en kärleksfull och tillåtande miljö kommer att göra andra val i livet än det barn som blir sviket och inte synliggjorts i sin familj. Referensramarna är olika...och väldigt snäva för en del.

          Även om man inte bryr sig om enskilda människoöden så ligger det i allas intresse att vi orkar och vill upprätthålla en humanistisk människosyn och inte låta andra krafter ta över. Det betyder att vi vill satsa och tro på att människor kan och vill förändras trots att de begått grova brott. Det innebär också att vi satsar på rehabilitering för människor som hamnat snett i livet.

          Rehabilitering är svårt och lyckas inte alltid men vi måste ändå fortsätta - alternativet är "att slänga bort nyckeln" lite av den mentalitet som råder i USA. En lyckad rehabilitering tjänar alla på, både individen och samhället.

          Människor som hamnat i kriminalitet och missbruk har rätt att komma tillbaka till samhället och vårt samhälle skall erbjuda och betala för det stöd som krävs. En framgångsrik rehablitering kan också handla om hur människor bemöts när de försöker komma tillbaka. En människa som haft missbruksproblem bör någon gång i livet sluta benämnas som f.d. missbrukare eller f.d. kriminell. Att vara f.d. missbrukare är ingen egenskap - människan är ju så mycket annat än just sitt missbruk.



           
          Citera
          pejori
          Inlägg 08-04-2009, 15:17
          Länk hit: #176


          Medlem
          Antal inlägg: 19 528
          Medlem sedan:
          12-01-2004
          Medlem nr: 2 682



          CITAT (Gunilla T @ 08-04-2009, 15:59) *
          Livet är inte fullt så enkelt så man kan påstå att vi i alla situationer gör det optimala valet. Människor gör massor av val varje dag - en del medvetna men de flesta val vi gör ligger på det omedvetna planet - man kan väl påstå att vi både är subjekt och objekt i våra världar.

          Vi väljer också utifrån våra referensramar som många så riktigt påpekat här ser väldigt olika ut - och vi gör långtifrån rationella val i olika situationer. Ett barn som växer upp i en kärleksfull och tillåtande miljö kommer att göra andra val i livet än det barn som blir sviket och inte synliggjorts i sin familj. Referensramarna är olika...och väldigt snäva för en del.

          Även om man inte bryr sig om enskilda människoöden så ligger det i allas intresse att vi orkar och vill upprätthålla en humanistisk människosyn och inte låta andra krafter ta över. Det betyder att vi vill satsa och tro på att människor kan och vill förändras trots att de begått grova brott. Det innebär också att vi satsar på rehabilitering för människor som hamnat snett i livet.

          Rehabilitering är svårt och lyckas inte alltid men vi måste ändå fortsätta - alternativet är "att slänga bort nyckeln" lite av den mentalitet som råder i USA. En lyckad rehabilitering tjänar alla på, både individen och samhället.

          Människor som hamnat i kriminalitet och missbruk har rätt att komma tillbaka till samhället och vårt samhälle skall erbjuda och betala för det stöd som krävs. En framgångsrik rehablitering kan också handla om hur människor bemöts när de försöker komma tillbaka. En människa som haft missbruksproblem bör någon gång i livet sluta benämnas som f.d. missbrukare eller f.d. kriminell. Att vara f.d. missbrukare är ingen egenskap - människan är ju så mycket annat än just sitt missbruk.


          yes.gif yes.gif bravo.gif bravo.gif


          --------------------
          Den grövsta form av mobbning är, att kalla sina meningsmotståndare mobbare.
          Bor i zon 2
           
          Citera
          Hans i Värmland
          Inlägg 08-04-2009, 15:23
          Länk hit: #177


          Medlem
          Antal inlägg: 112
          Medlem sedan:
          01-11-2007
          Medlem nr: 13 053



          Att du heter huggorm som anropsnamn är tydligen ingen tillfällighet.
           
          Citera
          Huggorm
          Inlägg 08-04-2009, 16:01
          Länk hit: #178


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          CITAT (Hans i Värmland @ 08-04-2009, 16:23) *
          Att du heter huggorm som anropsnamn är tydligen ingen tillfällighet.

          Det är korrekt. Att du heter Hans är säkert inte heller någon tillfällighet.
           
          Citera
          anne-li i olofst...
          Inlägg 08-04-2009, 16:17
          Länk hit: #179


          Medlem
          Antal inlägg: 1 610
          Medlem sedan:
          09-07-2003
          Medlem nr: 1 876



          CITAT (Gunilla T @ 08-04-2009, 15:59) *
          Livet är inte fullt så enkelt så man kan påstå att vi i alla situationer gör det optimala valet. Människor gör massor av val varje dag - en del medvetna men de flesta val vi gör ligger på det omedvetna planet - man kan väl påstå att vi både är subjekt och objekt i våra världar.

          Vi väljer också utifrån våra referensramar som många så riktigt påpekat här ser väldigt olika ut - och vi gör långtifrån rationella val i olika situationer. Ett barn som växer upp i en kärleksfull och tillåtande miljö kommer att göra andra val i livet än det barn som blir sviket och inte synliggjorts i sin familj. Referensramarna är olika...och väldigt snäva för en del.

          Även om man inte bryr sig om enskilda människoöden så ligger det i allas intresse att vi orkar och vill upprätthålla en humanistisk människosyn och inte låta andra krafter ta över. Det betyder att vi vill satsa och tro på att människor kan och vill förändras trots att de begått grova brott. Det innebär också att vi satsar på rehabilitering för människor som hamnat snett i livet.

          Rehabilitering är svårt och lyckas inte alltid men vi måste ändå fortsätta - alternativet är "att slänga bort nyckeln" lite av den mentalitet som råder i USA. En lyckad rehabilitering tjänar alla på, både individen och samhället.

          Människor som hamnat i kriminalitet och missbruk har rätt att komma tillbaka till samhället och vårt samhälle skall erbjuda och betala för det stöd som krävs. En framgångsrik rehablitering kan också handla om hur människor bemöts när de försöker komma tillbaka. En människa som haft missbruksproblem bör någon gång i livet sluta benämnas som f.d. missbrukare eller f.d. kriminell. Att vara f.d. missbrukare är ingen egenskap - människan är ju så mycket annat än just sitt missbruk.

          TackTacktack! Ännu en som får mig att tro på mänsklighetens bevarande.,..... blomma.gif
           
          Citera
          *Stintan*
          Inlägg 08-04-2009, 16:20
          Länk hit: #180


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          CITAT (Gunilla T @ 08-04-2009, 15:59) *
          Livet är inte fullt så enkelt så man kan påstå att vi i alla situationer gör det optimala valet. Människor gör massor av val varje dag - en del medvetna men de flesta val vi gör ligger på det omedvetna planet - man kan väl påstå att vi både är subjekt och objekt i våra världar.

          Vi väljer också utifrån våra referensramar som många så riktigt påpekat här ser väldigt olika ut - och vi gör långtifrån rationella val i olika situationer. Ett barn som växer upp i en kärleksfull och tillåtande miljö kommer att göra andra val i livet än det barn som blir sviket och inte synliggjorts i sin familj. Referensramarna är olika...och väldigt snäva för en del.

          Även om man inte bryr sig om enskilda människoöden så ligger det i allas intresse att vi orkar och vill upprätthålla en humanistisk människosyn och inte låta andra krafter ta över. Det betyder att vi vill satsa och tro på att människor kan och vill förändras trots att de begått grova brott. Det innebär också att vi satsar på rehabilitering för människor som hamnat snett i livet.

          Rehabilitering är svårt och lyckas inte alltid men vi måste ändå fortsätta - alternativet är "att slänga bort nyckeln" lite av den mentalitet som råder i USA. En lyckad rehabilitering tjänar alla på, både individen och samhället.

          Människor som hamnat i kriminalitet och missbruk har rätt att komma tillbaka till samhället och vårt samhälle skall erbjuda och betala för det stöd som krävs. En framgångsrik rehablitering kan också handla om hur människor bemöts när de försöker komma tillbaka. En människa som haft missbruksproblem bör någon gång i livet sluta benämnas som f.d. missbrukare eller f.d. kriminell. Att vara f.d. missbrukare är ingen egenskap - människan är ju så mycket annat än just sitt missbruk.


          tummenupp.gif bravo.gif


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera

          11 sidor V  « < 7 8 9 10 11 >
          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-01-2026, 03:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon