Peter.
Ja, kanske talgoxarna skrämde bort den. Hade en annan holk förr i tiden, den brukade alltid bli bebodd av blåmesen i april, men sedan kom alltid flugsnapparen i början på maj och jagade bort den, fast han var ju en mes ;-)
5-10 timmar på batteri känns lite snålt. Om det går att sätta kameran i stand-by från datorn så kan det ju kanske funka om man tar en titt då-och-då. Fast troligen drar den för mycket ström även om stand-by finns, den måste ju ha sändaren i gång om man skall kunna starta den.
Gå runt och ladda varje dag känns inte heller som någon kul lösning.
Kapacitet på ett duracell 9V alkaliskt batteri är ca 550 mAh. Ett bilbatteri ca 60 000 mAh, borde alltså kunna driva en kamera i ca 1 månad. Fast inte så kul att ha bilbatterier stående i skogen, och inte snyggt, och inte billigt heller.
Nä, jag hade nog satt upp en strömkälla i huset och dragit iväg en 2-ledare med ström till kamerorna. 280 mA (med IR) / kamera, säg 4 kameror = ca 1 A. Det står inte vilken minsta spänningen är men funkar dom med ett 9 V batteri så klarar dom ju 3 V spänningsfall i alla fall, det klarar man med 1,5 mm2 (ger ca 2,5V spänningsfall vid 1 A). Sitter dom åt olika håll så kanske det är bättre med två kablar i alla fall och då räcker ju en tunnare kabel.
200 m FK 1,5 (vanlig installationskabel som man drar i rör i väggarna) kostar ca 450kr på www.elbutik.se det är nog det billigaste sättet, så hade nog jag gjort.
|