CITAT (Åsa, mälardalen zon 2 @ 31-07-2009, 13:56)

Gråmögel tycker jag det ser ut som det får man om luftfuktigheten är för hög, om plantorna är blöta när kvällen kommer etc. , klipp bort det sjuka. Håll nere luftfuktigheten genom att låta jorden torka upp mellan vattningarna, vädra (även när det regnar), blöt ej ner plantorna när du vattnar, vattna på morgonen aldrig på kvällen.
Busktomater måste ofta stödjas med flera pinnar eller så måste man binda upp flera grenar, olika sorter har olika veka grenar.
Själv tycker jag att busktomater funkar sämre än sorter man tjuvar i växthus p.g.a att busktomaterna ofta blir för täta och i tätt bladverk är det fuktigt och där trivs gråmöglet, tomatplantor man tjuvar blir ju bara som lianer och planterar man inte för tätt blir det luftigare i bladverket.

Det stämmer nog det du säger, så jag får försöka hålla nere luftfuktigheten. Jag har också klippt bort allt som verkar sjukt, sen får jag se hur mycket det hjälper.
Men nu har jag ju lärt mig nåt till nästa år

och det är ju bra!