CITAT (andersen @ 25-09-2009, 16:58)

Nu är det inte någon som vill ge 100% av lönen i skatt, men sossarna vill åtminstånde höja skatten, och det tycker jag är riktigt.
höja skattenApropå att sänka skatterna med lånade pengar: År 2005 ansåg Nuder att ekonomin var urstark och lånade 50 miljarder samtidigt som man sänkte skatterna.
Men inte för vanliga knegare och pensionärer. S sänkte skatten arvs och gåvoskatten för miljardärer.
Dessa skattesänkningar finanserades med lån och en lagändring som gjorde det möjligt att undanta förtidspensionärer från höjningen av bostadstillägget.
S tog alltså pengar från förtidspensionärer för att finansera skattesänkningarna för miljardärerna samtidigt som man utan att rodna pratade om frihet, jämlikhet och rättvisa.
Så man kan väl säga att skattesänkningarna idag kommer även knegarna tillgodo och ter sig för mig mycket rättvisare.