I torsdags anlände rugosorna från Rosenposten och jag blev verkligen positivt överraskad vilka kraftiga plantor det var. Souvenir de Philémon Cochet var dock slut och jag fick i stället 2 st Blanc Double de Coubert vilket var otur för sådana har jag redan. Får väl skylla mig själv, jag hade ju kryssat i att det var ok att skicka likvärdiga.
Ett himla jobb var det att gräva bort 4 stora Maxima och rensa bort alla syrenrötter som letat sig in. Nu har jag satt ner en rotspärr av plåt längs kanten och hoppas att det hjälper. Komposten har jag inte rört på tre år så där fanns en hel del att hämta och blanda upp med. Hittade även en del lökar som överlevt där och nu fick komma i jorden igen. Ingen aning vad det är, men det blir ju spännande till våren. Och så fick alla aklejor flytta tillbaka som stått i pallkragar sedan augusti när jag började med detta och ett par rejäla plantor av digitalis som jag sådde i våras.
Så nu är det bara att vänta på våren och Roseraie de l'Hay, New Century, Wild Edric och Martin Frobischer. Utanför bild finns också en Ritausma. Dom två skrangliga "Coubertarna" får väl bli nerklippta till våren. Några Clematisar är också planterade: Maria Cornelia, I am Red Robin och Alba Luxurians.
PA040673a.jpg ( 639.26k )
Antal nedladdningar: 62